Íránci navzdory zákazu kvůli koronaviru vtrhli do svatyní, Izrael bude sledovat mobily

Šíitští konzervativci pronikli na nádvoří dvou významných íránských svatyní, které byly kvůli koronaviru uzavřeny. Informovala o tom dnes íránská státní média. Íránské úřady se snaží zastavit další šíření epidemie v zemi, kterou onemocnění postihlo nejvíce ze všech států na Blízkém východě.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Írán, ilustrační foto
doporučujeme

Podle agentury AP má na Blízkém východě devět z deseti z více než 17.000 případů nákazy koronavirem íránskou stopu. Nejprve íránské úřady nepřiznávaly, jak velkou hrozbu koronavirem způsobené onemocnění COVID-19 představuje, v uplynulých dnech ale zintenzivnily testování lidí, kteří z velkých měst odjíždějí na oslavy nového roku Naurúz. Rozsáhlou karanténu obyvatel nicméně Teherán nenařídil.

V pondělí večer naštvaný dav pronikl na nádvoří svatyně imáma Alího Rezy v Mašhadu a svatyně pojmenované po sestře osmého šíitského imáma Fátimě v Komu. Davy se na obou místech za běžných okolností modlí 24 hodin denně, sedm dní v týdnu a dotýkají se při tom stěn svatyní a líbají je. To vyvolalo obavy íránských úřadů ze zrychlení šíření nákazy, a vyzvaly proto šíitské duchovní, aby svatyně uzavřeli.

V pondělí státní televize oznámila, že svatyně byly uzavřeny, což vyvolalo demonstrace. Policie později davy demonstrantů rozehnala. Náboženské úřady v Komu označily demonstraci za urážku svatyně a vyzvaly věřící, aby byli moudří a trpěliví.

zdroj: YouTube

Íránské svatyně přitahují šíitské poutníky z celého Blízkého východu, což pravděpodobně přispělo k rozšíření nákazy v regionu. Saúdská Arábie už dříve kvůli koronaviru uzavřela přístup k nejposvátnějším místům islámu - Mekce a Medíně.

Íránská státní televize informovala, že íránské úřady ve 13 provinciích i hlavním městě měří teplotu lidem, kteří se snaží odjet, a posílá ty s horečkou do karantény. Írán ale má 31 provincií a země nezavedla stejně tvrdá karanténní opatření jako Irák či Libanon. Teherán sice své obyvatele vyzval, aby se zdržovali doma, mnozí to ale ignorují.

Írán také ve snaze šíření koronaviru zastavit dočasně propustil zhruba 85.000 vězňů. Západní země ale islámskou republiku vyzvaly, aby osvobodila všechny vězně s dvojím občanstvím a další zadržované jako rukojmí diplomatických vyjednávání.

Omán oznámil, že všichni, kteří přicestují ze zahraničí, musí do karantény.

Izraelské ministerstvo obrany mezitím plánuje využít vyprázdněné hotely jako rekonvalescenční centra pro pacienty s COVID-19. Dva hotely by měly přijmout první pacienty už dnes a další zřejmě budou následovat. Na správu zařízení budou dohlížet lékaři. Pacienti budou v karanténě v hotelových pokojích a jídlo a další potřeby jim budou donášet hoteloví zaměstnanci s ochrannými pomůckami. V Izraeli je koronavirem nakaženo 304 lidí.

Izraelský ministr obrany Naftali Bennett dnes nařídil, aby do Izraele ze Západního břehu Jordánu směli jen palestinští obchodníci a zaměstnanci, jejichž práce je zásadní pro zdravotnictví, zemědělství, ošetřovatelství a stavebnictví. Palestinci, kterým bude vstup povolen, v Izraeli zůstanou jeden až dva měsíce.

Po nočním schválení kabinetem izraelská kontrarozvědka Šin Bet oznámila, že začne využívat technologii ke sledování telefonů, jež má pomoci v boji s šířením koronaviru, informuje haaretz.com. Služba Šin Bet trvá na tom, že používání technologie bude omezeno pouze na snahu chránit životy a varování pro ty, kteří mohli přijít do styku s nakaženými. Také uvedla, že technologie nebude využívaná k vynucování karantén a že data budou uchovávána pouze po přechodnou dobu a dostupná jen vybrané skupině agentů. Opatření bude platit 30 dní.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Istanbulské metro instaluje termokamery, nepustí lidi s horečkou

04.04.2020 17:21 V tureckém Istanbulu instalovali kvůli koronaviru zatím ve třech největších stanicích metra…

Počet obětí koronaviru v Íránu stoupl na 3500, tisíce nakažených v…

04.04.2020 12:52 Počet obětí koronaviru v Íránu se za posledních 24 hodin zvýšil o 158. Celkem tak v zemi na nemoc…

Politické otřesy, uprchlické vlny, revoluce. Politolog popsal, co vyvolá…

04.04.2020 00:01 NÁZOR - Teprve si začínáme uvědomovat rozsah šoku, který způsobila pandemie covid-19, ale musíme si…

V Turecku po 288 dnech hladovky zemřela mladá zpěvačka

03.04.2020 21:22 V Turecku dnes po 288 dnech protestní hladovky zemřela zpěvačka Helin Böleková, členka populární…

Související:

Právě se děje

Další zprávy