Íránská policie oznámila, že zatkla strůjce čtvrtečního protestu

Íránská policie dnes oznámila, že zatkla organizátory čtvrteční demonstrace proti ekonomickým problémům, která se uskutečnila v jihozápadním Íránu. Kolik lidí bylo zadrženo, ze sdělení úřadů však není jasné. Informovala o tom agentura AFP.

Demonstrace v Íránu
doporučujeme

Policejní šéf v provincii Chúzestán podle íránské agentury IRNA uvedl, že všichni organizátoři manifestace v tamním městě Behbahán byli identifikováni a zatčeni. Totožnost ani počet těchto lidí policie však nesdělila. Podle ní však zneužili nárůst cen, jako záminku pro svou akci.

Behbahánská policie v pátek oznámila, že rozehnala demonstranty, kteří o den dříve protestovali proti ekonomickým problémům. Na sociálních sítích neověřených uživatelů se zároveň podle AFP objevily fotografie a videa desítek lidí, kteří se shromáždili v ulicích.

Behbahán má více než 120.000 obyvatel a nachází se v provincii Chúzestán. Lidé žijící v tomto regionu, který je bohatý na ropu, si však často stěžují, že je úřady zanedbávají.

Stav íránské ekonomiky se výrazně zhoršil poté, co Spojené státy v roce 2018 jednostranně odstoupily od jaderné dohody mezi Íránem a světovými mocnostmi a zavedly proti islámské republice sankce.

K dalšímu znesnadnění ekonomické situace letos přispěla také pandemie covidu-19, v jejímž důsledku nechal Írán v březnu dočasně zavřít obchody, které neprodávají klíčové zboží, a snížil míru exportu, což vedlo k oslabení měny a inflaci.

V neděli íránská média informovala, že úřady odložily popravu tří mladíků odsouzených za účast v listopadových protivládních protestech poté, co íránský nejvyšší soud rozhodl, že jejich případ znovu prověří. Demonstrace, které se rozpoutaly loni v listopadu v Íránu, byly reakcí na zvýšení cen ropy, rostoucí chudobu, nezaměstnanost a inflaci. Mezinárodní organizace pro lidská práva Amnesty International uvedla, že při nepokojích zahynulo nejméně 300 lidí, z nichž mnohé zastřelili příslušníci bezpečnostních sil. Tisíce dalších účastníků demonstrací byly zadrženy.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Protesty v Bejrútu: Demonstranti pronikli na ministerstvo, premiér…

08.08.2020 20:29 Aktualizováno Desítky rozhněvaných demonstrantů pronikly dnes na pozemek libanonského ministerstva zahraničí v…

Český tým přerušil záchranné práce v Bejrútu, bezpečnostní situace se…

08.08.2020 18:33 Aktualizováno Čeští záchranáři dnes přerušili v Bejrútu vyhledávací a záchranné práce. Libanonská armáda totiž…

V Bejrútu vypukly protivládní demonstrace, policie zakročila slzným plynem

08.08.2020 17:18 Aktualizováno Libanonská policie dnes zasáhla slzným plynem proti demonstrantům, kteří se snažili dostat přes…

Po explozi v Bejrútu je ještě 60 pohřešovaných, Češi pomáhají na…

08.08.2020 13:32 Aktualizováno Čtyři dny po ničivé explozi v bejrútském přístavu zůstává stále ještě přes 60 pohřešovaných,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama