Íránská policie střílela demonstranty z vrtulníků. Nová videa šokovala OSN

Íránské bezpečnostní složky při protivládních protestech minulý měsíc střílely na demonstranty z vrtulníků a mířily na hlavy. Pořádkové síly rovněž střílely do zad demonstranty, kteří se dali na útěk a nepředstavovali hrozbu. S odvoláním na ověřená videa incidentů to dnes uvedla vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová. Informovala o tom agentura Reuters.

Úřad vysoké komisařky OSN pro lidská práva dosud získal informace nasvědčující tomu, že íránské ozbrojené složky při protestech usmrtily nejméně 208 lidí, včetně 13 žen a 12 dětí. Podle dosud nepotvrzených zpráv ale může skutečný počet mrtvých být až dvakrát vyšší. Zhruba 7000 lidí bylo zatčeno.

Protesty v Íránu začaly 15. listopadu poté, co vláda zvýšila ceny pohonných hmot o až 300 procent. Rozšířily se do více než stovky měst a získaly politický náboj, když mladí demonstranti začali požadovat odstoupení náboženského vedení země. Teheránští duchovní vůdci z organizace protestů obvinili kriminální živly napojené na USA, Izrael, Saúdskou Arábii a íránskou opozici žijící v exilu.

Bacheletová označila informace o násilnostech při protestech v Íránu za "extrémně znepokojující".

#Iran "By d grave of our pens, we sang d song of freedom & did not relent. Now we r pounding at d shaky walls & trembling pillars of fundamentalism til d cracks in the wall of theocracy r widened" - #GolrokhStand w/ PPL in Iran VS helping mullahs' rebuild those walls! pic.twitter.com/Ern2MtanAd

— NCRIWomen'sCommittee (@womenncri) December 6, 2019

Jeden z nejkrvavějších incidentů se podle ní odehrál 18. listopadu v městě Máhšahr na jihozápadě země. Bezpečnostní složky tehdy začaly na demonstranty střílet ze samopalů a nejméně 23 lidí zabily, stojí v prohlášení Úřadu vysoké komisařky OSN pro lidská práva. Bezpečnostní síly rovněž proti demonstrantům, kteří nepředstavovali ohrožení na životě a ani nehrozilo, že někomu způsobí vážné zranění, použily vodní děla, slzný plyn, obušky a ostrou munici, pokračuje prohlášení.

Bacheletová uvedla, že podle ověřených videí příslušníci bezpečnostních sil stříleli na demonstranty ze střechy budovy patřící ministerstvu spravedlnosti či z vrtulníků.

"Rovněž jsme obdrželi videa, na kterých bezpečnostní složky patrně střílí zezadu na utíkající neozbrojené demonstranty," doplnila s tím, že na jiných videích pořádkové síly střílely demonstranty do obličeje a do životně důležitých orgánů. Jinými slovy podle Bacheletové íránské bezpečnostní síly do demonstrujících střílely "s cílem je zabít".

Bacheletová zdůraznila, že se jedná o vážné porušení lidských práv a vyzvala íránské úřady, aby násilnosti vyšetřily a viníky potrestaly. Vyšetřit by se podle ní mělo také porušování práv osob, které byly při protestech vzaty do vazby.

Americký zmocněnec pro Írán Brian Hook ve čtvrtek řekl, že íránské bezpečnostní složky při protestech možná usmrtily přes 1000 lidí. Počet nejméně 208 mrtvých uvedla už dříve organizace na ochranu lidských práv Amnesty International.

Související

Írán se připravuje na oslavy výročí islámské republiky.

Většina Íránců kritizujících současný režim by návrat před rok 1979 nechtěla, uvádí Horčička

Uplynulo 45 let od oficiálního zrušení monarchie v Íránu, čímž byla završena islámská revoluce vedená duchovním Rúholláhem Chomejním. Následný proces islamizace země postupoval velmi rychle a její ráz proměnil během několika málo let, uvádí Matouš Horčička v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Odborník na Blízký východ působící v Asociaci pro mezinárodní otázky v té souvislosti upozorňuje, že svržená vláda šáha Muhammada Rezy Pahlavího svou prozápadní a sekulární orientací neodrážela postoje velké části íránské společnosti, která byla tradičně a nábožensky laděná. Dále vysvětlil například to, proč uchopení moci Chomejním představovalo logické vyústění tehdejších událostí nebo jaké jsou nástroje, kterými z revoluce vzešlý systém udržuje v zemi dlouhá desetiletí status quo.

Více souvisejících

Írán Demonstrace v Íránu Michelle Bacheletová OSN

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 45 minutami

před 47 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

Rusko podniklo masivní útok na ukrajinskou energetickou infrastrukturu

Ukrajina v noci na pátek čelila masivnímu vzdušnému útoku, při kterém protivzdušná obrana sestřelila 84 z 99 řízených střel a dronů vypálených z Ruska, uvedla ukrajinská armáda. Ze střední a západní části země hlásily poškození tepelných a vodních elektráren. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Petr Fiala

Čeští politici nevěří, že Putin nenapadne Česko

Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek prohlásil, že nemá zájem napadnout Polsko či Česko. Čeští politici ale jeho slovům nevěří a připomínají osud Ukrajiny či někdejšího šéfa wagnerovců Jevgenije Prigožina, který zemřel za záhadných okolností při pádu letadla.

před 7 hodinami

včera

Medvěd, ilustrační fotografie.

Fico chce ulehčit odstřel medvědů, kteří se přiblíží k lidem

Slovensko po odstřelu medvěda, který v březnu napadl několik lidí v Liptovském Mikuláši, plánuje další kroky ohledně této problematiky. Ficova vláda na středečním zasedání schválila návrh ústavního zákona, který má řešit zvýšený výskyt medvědů v blízkosti lidských obydlí. 

včera

Bohumil Hrabal. Foto: Hana Haplová

Legendární spisovatel Bohumil Hrabal se narodil před 110 lety

Kdo by neznal krásnou Maryšku a ukřičeného Pepina z Postřižin nebo díla jako Ostře sledované vlaky, Slavnosti sněženek či Obsluhoval jsem anglického krále. Filmovou podobu jim dal režisér Jiří Menzel, autorem knižních předloh je Bohumil Hrabal, od jehož narození uplynulo přesně 110 let. Ten pro psaní povídek a novel čerpal inspiraci ve svém vlastním životě.

včera

včera

včera

včera

FK Dukla Praha

Rada se na lavičce Dukly může objevovat ještě minimálně tři týdny. Osmiměsíční trest je nepravomocný

Hojně diskutovaný rekordní trest za rasismus pro trenéra fotbalové pražské Dukly není definitivní, protože odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) si vyžádala od disciplinární komise písemné odůvodnění toho, proč právě k tomuto trestu přistoupila. Protože se o Radově případu bude jednat až za tři týdny, do té doby se bude moct Petr Rada nadále objevovat na lavičce během druholigových zápasů.

včera

včera

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

Zdroj: Matěj Bílý

Další zprávy