Íránská policie střílela demonstranty z vrtulníků. Nová videa šokovala OSN

Íránské bezpečnostní složky při protivládních protestech minulý měsíc střílely na demonstranty z vrtulníků a mířily na hlavy. Pořádkové síly rovněž střílely do zad demonstranty, kteří se dali na útěk a nepředstavovali hrozbu. S odvoláním na ověřená videa incidentů to dnes uvedla vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová. Informovala o tom agentura Reuters.

Přidejte svůj názor 12 komentářů

Michelle Bacheletová,  je chilská levostředová politička, v letech 2006–2010 prezidentka státu jako první žena v historii země a druhá v Jižní Americe. Dne 15. prosince 2013 byla prezidentkou zvolena podruhé.
doporučujeme

Úřad vysoké komisařky OSN pro lidská práva dosud získal informace nasvědčující tomu, že íránské ozbrojené složky při protestech usmrtily nejméně 208 lidí, včetně 13 žen a 12 dětí. Podle dosud nepotvrzených zpráv ale může skutečný počet mrtvých být až dvakrát vyšší. Zhruba 7000 lidí bylo zatčeno.

zdroj: YouTube

Protesty v Íránu začaly 15. listopadu poté, co vláda zvýšila ceny pohonných hmot o až 300 procent. Rozšířily se do více než stovky měst a získaly politický náboj, když mladí demonstranti začali požadovat odstoupení náboženského vedení země. Teheránští duchovní vůdci z organizace protestů obvinili kriminální živly napojené na USA, Izrael, Saúdskou Arábii a íránskou opozici žijící v exilu.

Bacheletová označila informace o násilnostech při protestech v Íránu za "extrémně znepokojující".

Jeden z nejkrvavějších incidentů se podle ní odehrál 18. listopadu v městě Máhšahr na jihozápadě země. Bezpečnostní složky tehdy začaly na demonstranty střílet ze samopalů a nejméně 23 lidí zabily, stojí v prohlášení Úřadu vysoké komisařky OSN pro lidská práva. Bezpečnostní síly rovněž proti demonstrantům, kteří nepředstavovali ohrožení na životě a ani nehrozilo, že někomu způsobí vážné zranění, použily vodní děla, slzný plyn, obušky a ostrou munici, pokračuje prohlášení.

Bacheletová uvedla, že podle ověřených videí příslušníci bezpečnostních sil stříleli na demonstranty ze střechy budovy patřící ministerstvu spravedlnosti či z vrtulníků.

"Rovněž jsme obdrželi videa, na kterých bezpečnostní složky patrně střílí zezadu na utíkající neozbrojené demonstranty," doplnila s tím, že na jiných videích pořádkové síly střílely demonstranty do obličeje a do životně důležitých orgánů. Jinými slovy podle Bacheletové íránské bezpečnostní síly do demonstrujících střílely "s cílem je zabít".

Bacheletová zdůraznila, že se jedná o vážné porušení lidských práv a vyzvala íránské úřady, aby násilnosti vyšetřily a viníky potrestaly. Vyšetřit by se podle ní mělo také porušování práv osob, které byly při protestech vzaty do vazby.

Americký zmocněnec pro Írán Brian Hook ve čtvrtek řekl, že íránské bezpečnostní složky při protestech možná usmrtily přes 1000 lidí. Počet nejméně 208 mrtvých uvedla už dříve organizace na ochranu lidských práv Amnesty International.

Loading...
Vstupte do diskuze (12)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Raketový útok na ambasádu USA v Bagdádu. Nejméně jeden zraněný

27.01.2020 07:46 Při nedělním raketovém útoku, který zasáhl velvyslanectví Spojených států v Bagdádu, utrpěl zranění…

Ambasádu USA v Bagdádu zasáhly rakety, jedna dopadla na jídelnu v době…

27.01.2020 07:25 Do areálu amerického velvyslanectví v irácké metropoli Bagdádu dopadly v neděli večer tři rakety.…

Zemětřesení v Turecku. Počet mrtvých stoupá, zřítily se desítky budov

26.01.2020 17:44 Aktualizováno Počet obětí pátečního zemětřesení ve východním Turecku stoupl na 36 a zraněných je skoro 1600,…

Slituje se Putin? Izraelka pašovala kontraband drog, teď chce milost

26.01.2020 15:58 Izraelka Naama Issacharová vězněná v Rusku za drogový delikt dnes požádala ruského prezidenta…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama