Íránská TV připustila, že policie při protestech pozabíjela výtržníky

Íránská státní televize dnes ve svém pořadu oznámila, že bezpečnostní složky při protestech, jež začaly 15. listopadu, v mnoha městech pozabíjely výtržníky. Jak píše agentura AP, z Teheránu je to první náznak přiznání o obětech protestů. Podle údajů, jež v pondělí zveřejnila Amnesty International (AI), protesty nepřežilo 208 lidí. Tento údaj dnes ale mluvčí íránských justičních úřadů rezolutně odmítl jako "absolutní lež". Teherán dosud oficiálně přiznal pět mrtvých.

Přidejte svůj názor

Írán, ilustrační foto
doporučujeme

Protesty začaly kvůli náhlému zvýšení cen pohonných hmot, jež Írán dotuje. Íránci bouřlivě demonstrovali po celé zemi, úřady přerušily připojení k internetu, aby lidem zabránily se svolávat.

Státní televize dnes odvysílala pořad, v němž se kritizuje způsob, jakým o událostem informovaly zahraniční televize, jež vysílají v perštině. V rámci tohoto programu podle AP televize připustila, že bezpečnostní jednotky zabíjely.

Podle íránské televize byli mezi oběťmi "výtržníci, kteří útočili střelnými zbraněmi a noži na citlivá vojenská zařízení nebo zajali rukojmí". Další mrtví pak byli podle pořadu náhodní chodci, členové bezpečnostních sil i lidé, kteří demonstrovali v klidu a nic neničili.

V případě města Máhšahru podle televize policie narazila na skupinu separatistů vyzbrojených poloautomatickými zbraněmi. "Bitva trvala čtyři hodiny, za takových okolností policie jednala na obranu životů občanů Máhšahru," tvrdí televize. Máhšahr leží v západní provincii Chúzestán a předchozí zprávy upozorňovaly na vysoký počet tamních obětí.

Mluvčí íránské justice Gholámhosejn Esmáílí dnes označil bilanci zveřejněnou "nepřátelskými skupinami" za "absolutní lež". "Oznámili (AI) jakási čísla a jména, ale jsou to vymyšlená čísla, lži," řekl. Mezi jmény obětí, o nichž se zmínila AI, jsou podle mluvčího "stále žijící lidé a také občané, kteří zemřeli přirozenou smrtí".

Amnesty ale upozornila, že údaj o 208 mrtvých není úplný, protože jde jen o odhad pořízený na základě "věrohodných informací". Koncem listopadu AI odhadla počet mrtvých v Íránu na 161.

Teherán přiznal oficiálně pět mrtvých, z nichž čtyři byli členové bezpečnostních sil a jeden civilista. Mezi 500 zatčenými je podle něj 180 nezletilých.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bomba u silnice zabila v Afghánistánu deset civilistů

13.12.2019 19:57 Životy dalších deseti civilistů, včetně čtyř žen a jednoho dítěte, si dnes v Afghánistánu vyžádala…

Křesťané z Pásma Gazy mají smůlu. Izrael je o Vánocích nepustí do Betléma

13.12.2019 08:33 Izrael letos nepustí Palestince z Pásma Gazy o vánočních svátcích k oslavám do Betléma a Jeruzaléma…

Útočník v Bagdádu zastřelil šest lidí. Dav ho zlynčoval a pověsil na…

12.12.2019 17:19 Útočník dnes v Iráku zastřelil šest lidí, včetně čtyř demonstrantů. Několik protestujících ho v…

Zázrak, očekávaný mnoha Izraelci, se nekonal. Budou další volby

12.12.2019 13:44 Aktualizováno Izraelským poslancům se v noci na dnešek ve stanoveném termínu nepodařilo najít příštího premiéra.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama