Íránského fyzika zabila zbraň s umělou inteligencí, tvrdí velitel

Listopadový atentát na íránského prominentního jaderného fyzika byl proveden na dálku pomocí umělé inteligence a kulometu s chytrým systémem ovládaným ze satelitu, uvedla podle Reuters íránská agentura Tasním s odvoláním na čelného představitele íránských revolučních gard.

Írán, ilustrační foto
doporučujeme

Z usmrcení jaderného vědce Mohsena Fachrízádeha, kterého západní tajné služby považovaly za člověka odpovědného za tajný íránský program usilující o výrobu jaderných zbraní, Írán viní Izrael, ten zodpovědnost za atentát nepotvrdil ani nevyvrátil.

"Kulomet ovládaný satelitem vypálil na mučedníka Fachrízádeha asi 13 ran. Při operaci byla použita umělá inteligence a technologie rozpoznávání tváře," uvedl Alí Fadáví, zástupce velitele íránských revolučních gard. "Jeho manželka, která seděla 25 centimetrů od něho ve stejném autě nebyla zraněna," zdůraznil. Kulomet s chytrým systémem byl podle něj umístěn na pickupu a na místě atentátu nebyli žádní teroristé.

Tajemník íránské bezpečnostní rady Alí Šamchání již dříve oznámil, že Izrael při útoku použil "elektronické zařízení" ovládané na dálku, i když původně Íránci tvrdili, že na místě útoku nejprve explodovaly výbušniny a pak střelci zahájili na vědce palbu.

Izraelský kabinetní ministr a bývalý armádní velitel Joav Galant řekl, že si není vědom existence zbraní ovládaných na dálku a se zaměřovacími technologiemi, jak je Írán popisuje. "Zdá se, že ti, co zodpovídali za Fachrízádehovu bezpečnost, nyní přicházejí s důvody, proč se jim nepovedlo úkolu dostát," sdělil Galant izraelskému rozhlasu Army Radio. Podle odborníků oslovených Reuters atentát ukázal na přítomnost trhlin v bezpečnosti, které mohou znamenat, že bezpečnostní síly Íránu byly infiltrovány.

Mohsen Fachrízádeh byl zabit 27. listopadu. Fyzik vedl odbor ministerstva, který se zabývá výzkumem a inovacemi a kromě jiného řeší také "protiatomovou obranu". Íránští představitelé hovořili po jeho smrti o odvetě.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Íránský prezident Rúhání uvítal konec vlády Donalda Trumpa

20.01.2021 08:56 Íránský prezident Hasan Rúhání uvítal konec americké administrativy prezidenta Donalda Trumpa.…

Exploze v syrské rafinerii. Média píší o "obřím požáru" tankerů

19.01.2021 20:50 Syrská civilní obrana se snaží uhasit velký požár, který zachvátil ropné tankery v rafinérii poblíž…

Na severu Afghánistánu padlo při útocích Tálibánu 20 vojáků

19.01.2021 12:54 Nejméně 20 vládních vojáků zemřelo v severoafghánské provincii Kunduz při nočních útocích bojovníků…

V Kábulu byly zastřeleny dvě soudkyně nejvyššího soudu

17.01.2021 08:40 V Kábulu byly dnes ráno zastřeleny dvě soudkyně, které pracovaly u afghánského nejvyššího soudu.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama