Íránský prezident Ruhání zakázal svatby a tryzny, zároveň ale trvá na rozvolňování

Íránský prezident Hasan Rúhání dnes vyzval k zákazu velkých shromáždění jako svatby a smuteční tryzny. Zároveň ale rezolutně odmítl ustoupit od rozvolňovacích kroků v ekonomice v současné koronavirové krizi.

Hasan Rúhání, íránský prezident
doporučujeme

"Dlouhodobě ochromit ekonomiku by bylo pro lid nepřijatelné," prohlásil. Krátce po Ruháního projevu přenášeném televizí oznámila teheránská policie uzavření všech svatebních a smutečních síní v metropoli až do odvolání.

Írán postupně uvolňuje svá restriktivní protikoronavirová opatření, v poslední době však zaznamenává příkrý nárůst nových případů nákazy a počtu obětí nemoci covid-19. Po dramatickém přírůstku těchto čísel z minulého týdne je Rúhání kvůli své rozvolňovací politice terčem kritiky, neústupně však trvá na jejím pokračování.

"Nejsnadnější možností by bylo všechno zavřít," citovala Rúháního agentura Reuters. "Pak by se ale lidé vyhrnuli do ulic kvůli hladu a nezaměstnanosti."

Miliony Íránců ztratily kvůli koronakrizi svá pracovní místa. Hospodářství uvázlo v akutní krizi a národní měna ztratila polovinu své hodnoty. Komentátoři ale i oficiální představitelé varují proto před možnými nepokoji, experti se naproti tomu obávají, že bez zastavení rozvolňování by se nárůst nově nakažených a mrtvých ještě dramatičtěji zvýšil.

Oficiální čísla dávají expertům zapravdu. Podle dnešní informace ministerstva zdravotnictví přibylo za minulých 24 hodin znovu více než 180 mrtvých a téměř 2400 nově nakažených. Počet obětí v souvislosti s koronavirem tak aktuálně činí 12.635 osob, nakažených je v zemi 255.177.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Libanonská vláda podala po výbuchu v Bejrútu demisi

10.08.2020 20:49 Aktualizováno Libanonský premiér Hasan Dijáb dnes oznámil, že jeho vláda podala demisi. Stalo se tak po ničivém…

Obnova Bejrútu: Dárci přislíbili přes 250 milionů eur, exploze musí být…

09.08.2020 21:18 Aktualizováno Na dnešní mezinárodní videokonferenci zorganizované Francií ve spolupráci s OSN bylo na pomoc…

V Bejrútu pokračují masivní demonstrace. Hořelo u parlamentu, lidé žádají…

09.08.2020 20:31 Aktualizováno Libanonská policie dnes použila slzný plyn proti demonstrantům v Bejrútu, kteří házeli kameny u…

Naděje, že se v Bejrútu podaří najít přeživší, uvadá. Stále se pohřešuje…

09.08.2020 17:39 Naděje, že se v troskách budov podaří najít další lidi, kteří přežili úterní explozi v Bejrútu,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama