Íránský tanker Adrian Darya dorazil do cíle. Je v Sýrii? Záhada pokračuje

Írán oznámil, že sporný tanker Adrian Darya 1, který byl dlouho zadržován na Gibraltaru, dorazil do cíle a náklad ropy je prodán. Informoval o tom dnes mluvčí íránského ministerstva zahraničí Abbás Musáví. Neupřesnil ale, kam tanker zamířil.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Moře, ilustrační foto
doporučujeme

Úřady na Gibraltaru loď zadržely kvůli podezření, že veze ropu do Sýrie, což zapovídají sankce Evropské unie. Podle satelitních snímků loď ale nakonec zakotvila právě v Sýrii, plavidlo totiž bylo zachyceno poblíž syrského přístavu Tartús.

Zadržení tankeru u Gibraltaru vyvolalo diplomatickou roztržku mezi Teheránem a Londýnem. Dva týdny po rozhodnutí Gibraltaru Íránci zadrželi v oblasti Hormuzského průlivu tanker Stena Impero, který plul pod britskou vlajkou. Británie to považovala za odvetu.

Írán tento týden propustil část 23členné posádky tankeru Stena Impero a Teherán se nyní zjevně chystá propustit i loď samotnou. "Doufám, že příslušné procedury budou brzy dokončeny a že tanker bude propuštěn," uvedl dnes ve státní televizi Musáví.

Do incidentu kolem tankeru Adrian Darya 1 (dříve Grace 1) zasáhly v srpnu i Spojené státy, které žádaly Gibraltar, aby tanker dál zadržoval. Washington tvrdil, že tanker pomáhá íránským revolučním gardám, které jsou na americkém seznamu teroristických organizací. Gibraltarské úřady ale žádosti nevyhověly.

Šéf gibraltarské vlády Fabian Picardo tehdy uvedl, že soud o propuštění tankeru rozhodl zejména s ohledem na to, že se Teherán písemně zaručil, že tanker náklad nevyloží v Sýrii. Írán ale tvrdil, že žádnou takovou záruku neposkytl.

Spojené státy dnes znovu zdůraznily, že budou nadále uvalovat sankce na všechny odběratele íránské ropy nebo na ty, kdo obchodují s íránskými revolučními gardami. "Budeme dál vyvíjet tlak na Írán a jak řekl prezident (Trump), nehodláme ohledně íránské ropy činit žádné ústupky," uvedla náměstkyně amerického ministra financí Sigal Mandelkerová.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Twitter zrušil tisíce podezřelých účtů, zablokován je i poradce saúdského…

20.09.2019 13:32 Twitter zrušil 4258 účtů ze Spojených arabských emirátů, které prostřednictvím falešných jmen…

Írán hrozí otevřenou válkou

19.09.2019 18:24 Aktualizováno Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf dnes uvedl, že jeho americký protějšek Mike Pompeo…

Kdo bude izraelským premiérem? Situace po volbách je stále zamotanější

19.09.2019 16:53 Aktualizováno Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes po úterních předčasných parlamentních volbách vyzval…

Volby v Izraeli rozhodnou vojáci? Nervozita roste, Netanjahu zatím ztrácí

19.09.2019 10:13 Po sečtení téměř 95 procent hlasů odevzdaných v úterních izraelských předčasných volbách…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama