Íránský tanker Adrian Darya dorazil do cíle. Je v Sýrii? Záhada pokračuje

Írán oznámil, že sporný tanker Adrian Darya 1, který byl dlouho zadržován na Gibraltaru, dorazil do cíle a náklad ropy je prodán. Informoval o tom dnes mluvčí íránského ministerstva zahraničí Abbás Musáví. Neupřesnil ale, kam tanker zamířil.

Moře, ilustrační foto
doporučujeme

Úřady na Gibraltaru loď zadržely kvůli podezření, že veze ropu do Sýrie, což zapovídají sankce Evropské unie. Podle satelitních snímků loď ale nakonec zakotvila právě v Sýrii, plavidlo totiž bylo zachyceno poblíž syrského přístavu Tartús.

Zadržení tankeru u Gibraltaru vyvolalo diplomatickou roztržku mezi Teheránem a Londýnem. Dva týdny po rozhodnutí Gibraltaru Íránci zadrželi v oblasti Hormuzského průlivu tanker Stena Impero, který plul pod britskou vlajkou. Británie to považovala za odvetu.

Írán tento týden propustil část 23členné posádky tankeru Stena Impero a Teherán se nyní zjevně chystá propustit i loď samotnou. "Doufám, že příslušné procedury budou brzy dokončeny a že tanker bude propuštěn," uvedl dnes ve státní televizi Musáví.

Do incidentu kolem tankeru Adrian Darya 1 (dříve Grace 1) zasáhly v srpnu i Spojené státy, které žádaly Gibraltar, aby tanker dál zadržoval. Washington tvrdil, že tanker pomáhá íránským revolučním gardám, které jsou na americkém seznamu teroristických organizací. Gibraltarské úřady ale žádosti nevyhověly.

Šéf gibraltarské vlády Fabian Picardo tehdy uvedl, že soud o propuštění tankeru rozhodl zejména s ohledem na to, že se Teherán písemně zaručil, že tanker náklad nevyloží v Sýrii. Írán ale tvrdil, že žádnou takovou záruku neposkytl.

Spojené státy dnes znovu zdůraznily, že budou nadále uvalovat sankce na všechny odběratele íránské ropy nebo na ty, kdo obchodují s íránskými revolučními gardami. "Budeme dál vyvíjet tlak na Írán a jak řekl prezident (Trump), nehodláme ohledně íránské ropy činit žádné ústupky," uvedla náměstkyně amerického ministra financí Sigal Mandelkerová.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Arménie a Ázerbájdžán se vzájemně obviňují z útoků

27.09.2020 18:06 Arméni a Ázerbájdžánci se dnes vzájemně obvinili z útoků v oblasti Náhorního Karabachu, etnicky…

Tisíce Izraelců protestovaly znovu proti premiérovi Netanjahuovi

27.09.2020 09:24 Na další protest proti izraelskému premiérovi Benjaminu Netanjahuovi včera večer přišlo v…

Palestinský prezident Abbás vyzval k novému mírovému procesu

25.09.2020 18:41 Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás dnes v projevu v rámci všeobecné rozpravy na 75.…

Izrael zpřísnil protikoronavirová opatření, Netanjahu čelí kritice

25.09.2020 17:25 V Izreli dnes hodinu po poledni místního času začala platit přísná uzávěra omezující pohyb občanů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama