Íránští vědci vyvíjejí centrifugy nové generace. Průlom v jaderném programu, píše agentura

Íránská agentura pro atomovou energii vyvinula a začala vyrábět centrifugy nové generace na obohacování uranu. Informovala o tom dnes íránská agentura Mehr. Írán se přestal řídit mezinárodní dohodou o svém jaderném programu, která mu tuto aktivitu nedovolovala, protože od ní odstoupily před dvěma lety USA a obnovily proti Íránu sankce. Zbylí signatáři nedokázali Íránu zajisti možnost pokračovat v prodeji ropy.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Jaderný výbuch
doporučujeme

Jeho jaderné aktivity sleduje Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE), která začátkem března konstatovala, že Írán ztrojnásobil své zásoby obohaceného uranu, čímž zkracuje dobu, v níž je schopen vyrobit dostatek vysoce obohaceného uranu potřebného pro jadernou bombu. Írán vždy popíral, že pracuje na zbrani, a trvá na tom, že je jeho jaderný program výhradně mírový.

Agentura Mehr napsala, že odborníci z jaderného střediska v Natanzu intenzivně pracují na výrobě centrifug nové generace. Podle agentury je to v souladu s potřebou jaderné technologie pro civilní využití. Íránská agentura pro atomovou energii nové odstředivky označila za "průlom" v íránském jaderném programu.

Očekává se, že úřady Íráncům novou technologii představí 8. dubna, který je v Íránu Dnem jaderné technologie, napsal list Tehran Times.

Nové odstředivky mají být instalovány v Natanzu, kde Írán do podpisu dohody v roce 2015 uran obohacoval. Jde o rozsáhlý komplex, kde v podzemí pracovalo na 8000 odstředivek a uran obohacovaly na 20 procent. V nadzemní části Írán do podpisu dohody pracoval na výkonnějších odstředivkách, které by obohacování urychlily.

Podle dohody z roku 2015 směl mít Írán asi 300 kilogramů uranu obohaceného na 3,67 procenta. Po loňském vypovězení dohody ale začal rychle tyto zásoby zvyšovat. MAAE na začátku letošního března konstatovala, že je v Íránu 1021 kilogramů obohaceného uranu, zatímco loni v listopadu měl 372 kilogramů. Podle MAAE Írán obohacuje už na 4,5 procenta, i když ne celá jeho zásoba je uran obohacený do této úrovně.

Odborníci tehdy upozornili na to, že politika americké administrativy vůči Íránu přináší právě opačný než zamýšlený výsledek, totiž nebrání Íránu získat materiál, z nějž bude moci v budoucnu vyrobit jadernou zbraň.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA prvně od květnového příměří v Afghánistánu útočily na Tálibán

05.06.2020 18:06 Spojené státy provedly první letecký úder proti afghánskému povstaleckému hnutí Tálibán od…

V Izraeli výrazně roste denní počet nakažených koronavirem

05.06.2020 17:55 V Izraeli v posledním týdnu výrazně vzrostl počet nově nakažených koronavirem, za uplynulý den…

K úternímu smrtícímu útoku v Kábulu se přihlásil Islámský stát

04.06.2020 19:40 K úternímu bombovému útoku v mešitě v afghánském hlavním městě Kábulu se dnes přihlásila…

Nová vlna pandemie? Írán ohlásil rekordní nárůst případů koronaviru

04.06.2020 12:37 V Íránu za den přibylo 3574 nových případů nákazy koronavirem, což je dosud nejvyšší denní nárůst.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy