Islámský stát je opět hrozbou. Sílí nejvíce od smrti al-Bagdádího

Islámský stát nepřestal se svými útoky ani po smrti svého vůdce Abúa Bakr al-Bagdádího, ale aktivita v posledních dvou měsících sílí natolik, že se zvyšují obavy z obnovy radikální islámské teroristické organizace. Koordinovaný nápor útoků v Sýrii a Iráku naznačuje, že organizace je více viditelná a mobilní a má přístup k informacím o pohybu vojsk i jednotlivců. Opět si začíná budovat infrastrukturu, která je nezbytná pro zahájení větších útoků, informoval Guardian.

Islámský stát (ISIS)
doporučujeme

V březnu roku 2019 ztratil Islámský stát své poslední území, kterým bylo město Baghúz v Sýrii a v říjnu téhož roku americké speciální komando zabilo hlavu teroristické organizace Abúa Bakr al-Bagdádího.

Zdálo se, že skupina není schopná vést odvetné kroky nebo využít výhodu v oznámení USA, že stahuje své jednotky ze Sýrie. Varování o obnově teroristické organizace se neobjevilo, ale podle Guardian jsou nejaktivnější od pádu chalífátu.

V dubnu došlo k největším útokům po několika letech. Útok 9. dubna, který by měl být považován za alarmující, byl proveden poblíž syrského města Palmýra a později došlo k útokům na tři další města.

Útoky byly vedeny například na ředitelství pro boj proti terorismu a na zpravodajství v Kirkuku, a pár jich bylo vedeno na Salah ad-Din. Jestliže si Islámský stát vybuduje znovu silnou základnu, bude ji obtížné oslabit i v případě zapojení mezinárodních vojsk.

Obnova Islámského státu by se dala snadno zvrátit v případě, že by se znovu zapojila podpora zahraničí, ale v současné době vypadá situace příznivěji pro Islámský stát a napětí mezi USA a Iránem ztěžuje kooperaci, která byla tolik potřebná v boji proti Islámskému státu.

Spojené státy se již stáhly z několika taktických základen v Iráku, právě tam, kde byly nedávné útoky provedeny. Podle Guardian je možné, že pokud USA budou nadále stahovat své jednotky, Islámský stát bude sílit a pravděpodobně se opět stane velkou hrozbou a bude obtížnější ho znovu porazit.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA bombardovaly zařízení proíránských milic v Sýrii

26.02.2021 10:59 Spojené státy provedly při první vojenské akci pod vedením nového prezidenta Joea Bidena vzdušné…

Izrael očkoval alespoň jednou dávkou vakcíny polovinu obyvatel

26.02.2021 10:02 Izraelští zdravotníci poskytli alespoň jednu dávku vakcíny proti covidu-19 už polovině obyvatel.…

Netanjahu přiznal, že darování vakcín je diplomatický krok. Dostalo je i…

24.02.2021 21:07 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes připustil, že se o vakcíny proti koronaviru podělil s…

Izrael daruje symbolické množství vakcín dalším státům včetně Česka

23.02.2021 16:16 Izrael daruje symbolické množství vakcín proti koronaviru Palestincům a několika zemím. S odkazem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama