Islámský stát je opět hrozbou. Sílí nejvíce od smrti al-Bagdádího

Islámský stát nepřestal se svými útoky ani po smrti svého vůdce Abúa Bakr al-Bagdádího, ale aktivita v posledních dvou měsících sílí natolik, že se zvyšují obavy z obnovy radikální islámské teroristické organizace. Koordinovaný nápor útoků v Sýrii a Iráku naznačuje, že organizace je více viditelná a mobilní a má přístup k informacím o pohybu vojsk i jednotlivců. Opět si začíná budovat infrastrukturu, která je nezbytná pro zahájení větších útoků, informoval Guardian.

Islámský stát (ISIS)
doporučujeme

V březnu roku 2019 ztratil Islámský stát své poslední území, kterým bylo město Baghúz v Sýrii a v říjnu téhož roku americké speciální komando zabilo hlavu teroristické organizace Abúa Bakr al-Bagdádího.

Zdálo se, že skupina není schopná vést odvetné kroky nebo využít výhodu v oznámení USA, že stahuje své jednotky ze Sýrie. Varování o obnově teroristické organizace se neobjevilo, ale podle Guardian jsou nejaktivnější od pádu chalífátu.

V dubnu došlo k největším útokům po několika letech. Útok 9. dubna, který by měl být považován za alarmující, byl proveden poblíž syrského města Palmýra a později došlo k útokům na tři další města.

Útoky byly vedeny například na ředitelství pro boj proti terorismu a na zpravodajství v Kirkuku, a pár jich bylo vedeno na Salah ad-Din. Jestliže si Islámský stát vybuduje znovu silnou základnu, bude ji obtížné oslabit i v případě zapojení mezinárodních vojsk.

Obnova Islámského státu by se dala snadno zvrátit v případě, že by se znovu zapojila podpora zahraničí, ale v současné době vypadá situace příznivěji pro Islámský stát a napětí mezi USA a Iránem ztěžuje kooperaci, která byla tolik potřebná v boji proti Islámskému státu.

Spojené státy se již stáhly z několika taktických základen v Iráku, právě tam, kde byly nedávné útoky provedeny. Podle Guardian je možné, že pokud USA budou nadále stahovat své jednotky, Islámský stát bude sílit a pravděpodobně se opět stane velkou hrozbou a bude obtížnější ho znovu porazit.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Izraelská vláda schválila nová omezení proti šíření koronaviru

06.07.2020 17:25 Izraelská vláda dnes kvůli zvýšenému nárůstu počtu nakažených koronavirem rozhodla o uzavření barů,…

Izrael vypustil špionážní satelit, bude sledovat Írán

06.07.2020 15:52 Izrael úspěšně vypustil do vesmíru další špionážní satelit. S odvoláním na izraelské ministerstvo…

Při raketovém útoku v Bagdádu bylo zraněno dítě

05.07.2020 18:43 Raketa namířená na zelenou zónu v Bagdádu, kde sídlí státní úřady a řada velvyslanectví včetně…

Írán zavedl povinně roušky, za den zemřelo 163 lidí

05.07.2020 14:07 V Íránu zemřelo za minulých 24 hodin 163 lidí s covidem-19, což je nejvyšší denní údaj od únorového…

Související:

Právě se děje

Další zprávy