Islámský stát opět děsí Irák, přihlásil se k pátečnímu atentátu na šíitské muslimy

K odpovědnosti za páteční výbuch minibusu poblíž šíitské svatyně v iráckém městě Karbalá se dnes přihlásili radikálové z teroristické organizace Islámský stát. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na propagandistickou agenturu radikálů Amak. Při krvavém útoku zahynulo 12 lidí. Dalších nejméně pět jich utrpělo zranění. Všechny oběti jsou civilisté.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Islámský stát (IS), ilustrační fotografie
doporučujeme

Páteční atentát byl jedním z největších útoků na civilisty od roku 2017, kdy Bagdád oznámil definitivní porážku Islámského státu. Spící buňky teroristů nicméně i nadále čas od času páchají v zemi útoky.

V roce 2014 se bojovníkům Islámského státu podařilo získat kontrolu nad téměř polovinou Sýrie a téměř třetinou Iráku. O tři roky později přišli islamisté prakticky o veškerá území, včetně hlavních bašt - iráckého Mosulu a syrské Rakky.

Letos koncem dubna se vůdce Islámského státu abú Bakr Bagdádí objevil po pěti letech na propagandistickém videozáznamu. Uznal, že skupina přišla o takzvaný chalífát v Iráku a Sýrii, nicméně dodal, že bitva se Západem a jeho spojenci ještě zdaleka neskončila, a poukázal na úspěchy džihádistů například v Mali, Burkině Faso, Afghánistánu, Srí Lance či Turecku.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Merkelová a Putin jednali o Sýrii, řeč přišla i na ukrajinskou krizi

19.10.2019 19:24 Ruský prezident Vladimir Putin a německá kancléřka Angela Merkelová se v dnešním telefonátu shodli,…

Do Evropy se dostanou další teroristé IS? Belgie má kontroverzní plán

19.10.2019 18:52 Aktualizováno Belgie se chystá využít příměří v Sýrii a evakuovat své občany podezřelé z terorismu z táborů na…

Příměří na severu Sýrie v troskách? Rozbijeme vám hlavy, hrozí Erdogan…

19.10.2019 15:31 Aktualizováno Turecko a syrští Kurdové se navzájem obvinili z nedodržování příměří na severu Sýrie. Bylo ujednáno…

V Iráku doutnají nové protesty, během pouti do Karbaly zněla protivládní…

19.10.2019 15:23 Tisíce poutníků dnes na výzvu šíitského duchovního Muktady Sadra provolávaly u příležitosti šíitské…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama