Islámský stát pokládá covid-19 za boží zásah proti křižákům, píše Politico

Zatímco svět se uzavřel a zaměřil na počítání ztrát způsobených šířením koronaviru, teroristická skupina Islámský stát (IS) se v odlehlých skrýších v Iráku raduje z nového života. Její propagandistický časopis An-Naba označuje koronavirus za "boží muka pro křižácké národy" a vyzývá bojovníky, aby všeobecného narušení starých pořádků využili.

Jak píše web Politico, v očích IS, jehož vliv se ocitl na nejnižším možném stupni, je pandemie aktem boží intervence.

Americká armáda působící v Iráku se ocitla v defenzivě ještě před koronavirem, po útocích íránských spojenců. Postupně se začala z boje proti IS stahovat. Na dva měsíce pozastavily své výcvikové mise v Iráku mezinárodní koalice i síly NATO. Do 29. března z nich stáhly téměř všechny své vojáky Austrálie, Španělsko, Francie, Británie, Nový Zéland, Portugalsko i Nizozemsko. USA odvolaly vojáky z frontových pozic v Mosulu a Kirkúku i ze základen Al-Káim nebo At-Takaddum. Odešli do lépe zabezpečených základen jako Al-Asad nebo do té na letišti v Irbílu, které jsou chráněny raketovými systémy.

Irácké vojáky zaměstnává dohled nad dodržováním vládních opatření proti koronaviru a ochrana zdraví vlastních rodin. Ustaly operace na venkově i akce speciálních sil, a to zčásti kvůli výpadku podpory mezinárodní koalice.

Islámskému státu tak doba pandemie svědčí. Jeho buňky jsou izolované, IS princip odstupu od ostatní populace dodržoval už před koronavirem. Vedení vydalo pro své členy velmi brzo pokyny, jak se chránit - od mytí rukou a zakrývání úst při kašli po čtení patřičných veršů koránu.

IS dosáhl soběstačnosti, jelikož jeho lidé žijí v odlehlých skrýších, skladují vlastní jídlo a vodu, mají solární elektrárny. IS se připravuje na soudný den v plném smyslu slova.

Ponechán sám sobě bez hrozeb útoků a bez nezbytnosti utíkat z místa na místo se začíná chovat ambiciózněji. V březnu provedl u íránské hranice čtyřnásobek útoků na pozice bezpečnostních sil. Po pět dní od 17. března jeho lidé podnikli 15 minometných útoků i v obydlených částech měst Túz Chúrmátú nebo Amirlí v provincii Saláhaddín. K ničemu podobnému se IS neodvážil už dva roky.

Jak budou vypadat jeho příští akce, je snadné uhodnout. Znásobí se útoky na muchtáry, neboli vůdce jednotlivých vesnic, a organizace začne zastrašovat obyvatelstvo, aby zvýšila své šance na zisk finančních prostředků. Nečinnost bezpečnostních sil umožní IS vyrábět ve skrýších účinnější bomby a bude je také používat ve snaze přinutit vojáky držet se v základnách.

Pokud mu v tom nikdo nezabrání, získá IS ve srovnání s iráckou armádou psychologickou převahu a vliv na místní obyvatele. Už nebude možné říkat, že dny územní kontroly Islámského státu jsou ty tam. Chalífát se bude plížit zpět z vesnice do vesnice. Přesně jak to dělal v letech 2012 až 2014, varuje Politico.

Obroda IS je teprve v počátku a jediný způsob, jak ji zastavit je obnovit účinnou protiteroristickou kampaň. A ta vyžaduje spolupráci amerických a iráckých speciálních sil, iráckých velitelů a místního sunnitského obyvatelstva z oblastech, kde působí také IS. Američané nemohou opakovat svůj postup z roku 2011 a z Iráku zcela odejít, měli by jen "zmizet z očí".

Vojáci z jiných zemí se po svém stažení v původním počtu pravděpodobně do Iráku nevrátí. Bude se argumentovat koronavirem, i když se ví, že irácké bezpečnostní síly nejsou připraveny samy návratu IS zabránit. Z obav z útoků proíránských milicí se sníží i počet Američanů.

Boj proti terorismu ale nekončí. V Jemenu, Somálsku, Mali a Sýrii velení amerických speciálních operací navazuje v tichosti partnerství s místními speciálními jednotkami a dalšími spojenci pro cílené operace proti buňkám teroristům odlišné od rozsáhlé operace založené na výcviku a vyzbrojení místních sil, jak tomu bylo v Iráku. Tato téměř šestiletá mise možná skončila, ale úsilí zabránit IS v návratu musí pokračovat a nesmí ho zastavit koronavirus ani proíránské milice. Válku bude zřejmě nutné vést ve stínu a utajení, uzavírá server.

Související

Více souvisejících

Islámský stát (IS) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 24 minutami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 28 minutami

před 1 hodinou

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy