Islámský stát žije dál. Počet příznivců roste, hrozba se jeho porážkou nezmenšila

Teroristické hnutí Islámský stát se mění z organizace ovládající území na celosvětovou síť, která podněcuje k útokům a šíří extremistickou ideologii. Dnes to podle agentury Reuters prohlásil americký koordinátor pro boj s terorismem při ministerstvu zahraničí Nathan Sales.

Bojovník Islámského státu
doporučujeme

"Tato síť nejenže plánuje a provádí útoky, ale rovněž pokračuje v podněcování jiných, aby útočili," řekl Sales na tiskové konferenci, na které americké ministerstvo zahraničí představilo výroční zprávu o terorismu ve světě.

Americký prezident Donald Trump v únorovém poselství o stavu unie prohlásil, že jeho vládě se podařilo IS vyhnat prakticky ze všech území, jež v Sýrii a Iráku hnutí ovládalo. IS se ale podle Salese nové situaci přizpůsobil a ve svých aktivitách pokračuje.

Podle dnes zveřejněné americké zprávy o terorismu se ale zvyšuje počet uskupení, které se k IS hlásí, a to především v Africe a jihovýchodní Asii.

Zpráva dále uvádí, že i přes porážky, které IS utrpěl, se v roce 2019 hrozba terorismu nezmenšila. Dokument obviňuje Írán, že podněcuje k terorismu a že se snaží ovlivňovat dění na Blízkém východě.

Zpráva amerického ministerstva zahraničí rovněž poukazuje na to, že roste počet útoků, za kterými stojí bělošští nacionalisté.

"Nebezpečí představované rasisticky či etnicky motivovaným terorismem, obzvláště terorismem stavějícím na bělošské nadřazenosti, zůstává vážným problémem pro světové společenství," citovala agentura AP ze zprávy. Ta odkazuje na takové útoky bělochů na Novém Zélandu, Německu či Spojených státech.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Při raketovém útoku v Bagdádu bylo zraněno dítě

05.07.2020 18:43 Raketa namířená na zelenou zónu v Bagdádu, kde sídlí státní úřady a řada velvyslanectví včetně…

Írán zavedl povinně roušky, za den zemřelo 163 lidí

05.07.2020 14:07 V Íránu zemřelo za minulých 24 hodin 163 lidí s covidem-19, což je nejvyšší denní údaj od únorového…

Anexe Západního břehu Jordánu může zruinovat desetiletí snah, obává se…

05.07.2020 00:01 NÁZOR - Izraelská vláda může brzy začít podnikat kroky k jednostranné anexi Západního břehu Jordánu…

V jaderné elektrárně v íránském Ahvázu vypukl požár

04.07.2020 18:20 V jaderné elektrárně v jihozápadním Íránu dnes vypukl požár. Informovala o tom polooficiální…

Související:

Právě se děje

Další zprávy