Istanbulské metro instaluje termokamery, nepustí lidi s horečkou

V tureckém Istanbulu instalovali kvůli koronaviru zatím ve třech největších stanicích metra termokamery, které mají měřit lidem teplotu. Pokud budou mít cestující vysokou horečku, nebudou vpuštěni do metra a budou převezeni do nemocnice.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Istanbul
doporučujeme

Informoval o tom server Ahval s odvoláním na starostu Istanbulu Ekrema Imamoglua.

Imamoglu upřesnil, že termokamery jsou zatím na stanicích Yenikapi, Üsküdar a Kirazli, které jsou přestupními uzly i pro další druhy veřejné dopravy. Starosta největšího tureckého města dodal, že termokamery radnice postupně instaluje i v dalších stanicích metra.

Istanbul, v němž žije téměř 16 milionů lidí, dosud eviduje asi 60 procent ze všech případů nákazy koronavirem v Turecku. Těch je v celé zemi téměř 21.000, nemoci covid-19 dosud podlehlo v Turecku podle pátečních údajů ministerstva zdravotnictví 425 lidí, z toho polovina v Istanbulu.

V pátek přibylo za 24 hodin v Turecku sedm desítek obětí a na 2800 nakažených. Za den udělaly místní úřady na 16.160 testů, od začátku epidemie jich provedly na 140.700. První případ se v této zemi s 83 miliony obyvatel potvrdil 11. března.

Turecká vláda si v předchozích týdnech vysloužila kritiku od opozice i sdružení místních zdravotníků za nedostatečná opatření proti šíření koronaviru, zejména za to, že nezavedla plošné omezení volného pohybu.

Vláda minulý měsíc sice uzavřela školy, kavárny či divadla, zrušila sportovní akce, volný pohyb ale omezila jen pro osoby starší 65 let, což podle sociálních sítí vyvolalo v některých případech neuctivé chování vůči starším lidem na ulici. Ode dneška zakázala vláda vycházení i lidem mladším 20 let, i jim povolila vycházet pouze v nutných případech.

Ode dneška také mají Turci na veřejných místech, kde se pohybuje větší množství lidí, nosit roušky. Ty dnes například v Ankaře a Istanbulu začaly rozdávat místní úřady. Lidé by také měli venku jeden od druhého udržovat odstup nejméně "tři kroky". Za porušení pravidel hrozí pokuty.

Už v předchozích týdnech uvalily turecké úřady karanténu na některé obce, ode dneška uzavřela vláda 31 provincií včetně těch, kde leží města Istanbul, Ankara či Izmir. Na vjezdech do měst byla zřízena kontrolní stanoviště policie, která do nich pouští jen na speciální povolení. Volný vstup mají například zdravotníci či zásobování.

Istanbulská radnice dnes také oznámila, že jednu z nemocnic v centru města pojmenuje po lékaři a profesorovi místní univerzity Cemilu Taşçiogluovi, který se koronavirem také nakazil a zemřel.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na Západním břehu Jordánu se otevřou mešity, kostely a obchody

25.05.2020 16:35 Mešity, kostely a obchody na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu se v úterý opět otevřou…

Válkou zdevastovaná Sýrie se potýká s koronavirem, počet nakažených roste

25.05.2020 16:00 Syrské ministerstvo zdravotnictví dnes oznámilo, že eviduje 20 nových případů koronaviru, což je…

Írán opět otevírá šíitské svatyně, poutníci musí projít dezinfekčními…

25.05.2020 15:48 V Íránu se dnes opět otevřely hlavní šíitské svatyně, které byly od března kvůli boji s koronavirem…

Islámský stát je opět hrozbou. Sílí nejvíce od smrti al-Bagdádího

24.05.2020 22:05 Aktualizováno Islámský stát nepřestal se svými útoky ani po smrti svého vůdce Abúa Bakr al-Bagdádího, ale…

Související:

Právě se děje

Další zprávy