Izrael a Hamás obnovily jednání o příměří. Propustí Palestinci zajatce?

Zástupci Izraele a islamistického hnutí Hamás, které vládne v Pásmu Gazy, v uplynulých dnech obnovili jednání o dlouhodobém příměří. S odkazem na dnešní zprávu libanonského listu Al-Achbár o tom informoval izraelský zpravodajský web The Times of Israel. Ten zároveň uvedl, že jedním z témat jednání mezi Hamásem a prostředníky zastupujícími Izrael bylo navrácení izraelských zajatců a těl izraelských vojáků, které Hamás zadržuje.

Izrael, ilustrační foto
doporučujeme

Představitelé Hamásu podle listu Al-Achbár, který je blízký libanonskému šíitskému hnutí Hizballáh, jednají o dlouhodobém příměří výměnou za možnost postavit v Gaze Tureckem financované odsolovací zařízení a nemocnici, kterou by zaplatily Spojené státy. Palestinská strana rovněž požádala o posílení přívodu elektřiny do enklávy.

Dalším bodem rozhovorů je otázka navrácení izraelských zajatců a pozůstatků izraelských vojáků. Hnutí Hamás podle listu The Times of Israel pravděpodobně zadržuje pozůstatky dvou izraelských vojáků Orona Šaula a Hadara Goldina, jejichž těl se zmocnilo, když byli zabiti v Gaze při operaci Ochranné ostří v roce 2014. Hamás zároveň zadržuje dva izraelské občany, kteří do Pásma Gazy přišli sami v letech 2014-2015.

Prvním zajatcem je izraelský Žid etiopského původu Avera Mengistu, který žil v jihoizraelském pobřežním městě Aškelon. Do Pásma Gazy se dostal v září 2014, když na pláži u pohraničního kibucu Zikim přelezl pohraniční plot. Trpěl údajně psychickými problémy a v den svého zmizení možná pil alkohol. Hamás nicméně odmítá tvrzení izraelských úřadů, podle nichž je Mengistu mentálně postižený.

Druhý případ se týká izraelského Araba Hišáma Saída, který pochází z komunity beduínů v Negevské poušti. Do Pásma Gazy prý odešel rovněž dobrovolně, když překonal hraniční plot v dubnu 2015. Jeho otec tvrdí, že syn trpí schizofrenií a že do Pásma odešel v minulosti už dvakrát a Hamás ho vždy vrátil.

Podle izraelské televize Kan nyní budou zástupci Hamásu jednat se zmocněncem OSN pro Blízký východ Nikolajem Mladenovem.

The Times of Israel napsal, že organizátoři pátečních palestinských protestů v Pásmu Gazy u hranice s Izraelem mezitím opět dnešní akci odvolali, stalo se tak již třetí týden v řadě. Organizátoři nicméně tvrdí, že cílem pokynu je chránit palestinské demonstranty před střelbou izraelských vojáků, a nejde tak o krok učiněný po dohodě s Izraelem.

V polovině měsíce přistoupili Izrael a radikálové z Islámského džihádu, který rovněž působí v Gaze, na neoficiální příměří, což ukončilo nejsilnější vlnu izraelsko-palestinského násilí za poslední měsíce. Jeho spouštěčem bylo zabití jednoho z vůdců palestinské organizace Islámský džihád, jejíž příslušníci následně vypálili na Izrael na 450 raket.

Zdravotníci v Pásmu Gazy uvedli, že za dva dny bojů bylo zabito 34 Palestinců, z nichž téměř polovina byli civilisté. Hamás, který vládne Pásmu Gazy od roku 2007, se podle pozorovatelů do konfliktu mezi Izraelem a Islámským džihádem nezapojil.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nedaleko bagdádského letiště dopadla raketa, zahynulo několik civilistů

28.09.2020 18:46 Nejméně tři civilisté dnes zemřeli a dva další utrpěli vážné zranění, když nedaleko bagdádského…

Arménie a Ázerbájdžán se vzájemně viní z dovozu žoldáků ze Sýrie

28.09.2020 12:48 Arménie a Ázerbájdžán se v době nynější eskalace bojů v oblasti Náhorního Karabachu vzájemně…

Arménie a Ázerbájdžán se vzájemně obviňují z útoků

27.09.2020 18:06 Arméni a Ázerbájdžánci se dnes vzájemně obvinili z útoků v oblasti Náhorního Karabachu, etnicky…

Tisíce Izraelců protestovaly znovu proti premiérovi Netanjahuovi

27.09.2020 09:24 Na další protest proti izraelskému premiérovi Benjaminu Netanjahuovi včera večer přišlo v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama