Izrael a SAE mají stvrdit normalizaci vztahů 15. září v Bílém domě

Bílý dům uspořádá příští úterý ceremoniál, při kterém zástupci Izraele a Spojených arabských emirátů (SAE) podepíšou v srpnu oznámenou dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů. S odvoláním na nejmenované americké činitele o tom dnes informují světové zpravodajské agentury. Účast potvrdil izraelský premiér Benjamin Netanjahu, podle něhož ceremoniál položí základy pro uzavření míru.

Bílý dům, Washington D.C., USA
doporučujeme

Zpráva přichází necelý měsíc po ohlášení průlomové dohody, díky níž se SAE stávají teprve třetí arabskou zemí, která se rozhodla pro normalizaci vztahů s Izraelem. Abú Zabí dohodou uzná legitimitu židovského státu, který naopak podle emirátů slíbil pozastavit plány anexe okupovaných částí Západního břehu Jordánu, na který si činí nárok Palestinci.

Spojené státy sehrály v jednáních mezi Izraelem a SAE roli prostředníka. Dohoda bude podle agentury AP podepsána v zahradě Bílého domu nebo uvnitř sídla americké hlavy státu, záležet bude na počasí. Delegaci SAE by mohl vést ministr zahraničí šajch Abdalláh bin Zajd Nahaján.

Dohoda o normalizaci vztahů byla Washingtonem označena za historický krok a ocenila ji i Evropská unie. Agentura Reuters podotýká, že se nejedná o žádný "velkolepý mírový plán pro Blízký východ", jaký v minulosti Donald Trump sliboval. AP nicméně dohodu vnímá jako důležité zahraničněpolitické vítězství amerického prezidenta, které zároveň odráží změnu poměrů na Blízkém východě a obavy z Íránu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Loď Ocean Viking zachránila u Libye přes 250 migrantů

22.01.2021 20:12 Loď Ocean Viking francouzské nevládní organizace SOS Méditerranée zachránila při dvou zásazích…

Íránský prezident Rúhání uvítal konec vlády Donalda Trumpa

20.01.2021 08:56 Íránský prezident Hasan Rúhání uvítal konec americké administrativy prezidenta Donalda Trumpa.…

Exploze v syrské rafinerii. Média píší o "obřím požáru" tankerů

19.01.2021 20:50 Syrská civilní obrana se snaží uhasit velký požár, který zachvátil ropné tankery v rafinérii poblíž…

Na severu Afghánistánu padlo při útocích Tálibánu 20 vojáků

19.01.2021 12:54 Nejméně 20 vládních vojáků zemřelo v severoafghánské provincii Kunduz při nočních útocích bojovníků…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama