Izrael brzdí uvolňování, nakažených přibývá

Izrael kvůli novému růstu případů koronaviru zbrzdil uvolňování, s nímž vláda počítala tento týden. Premiér Benjamin Netanjahu po setkání s ministry odpovídajícími za řešení epidemie oznámil, že byl zaznamenán "prudký nárůst onemocnění". V zemi minulý týden zaznamenali 800 nových případů koronaviru, zatímco v předchozích čtrnácti dnech pouze 300.

Izrael
doporučujeme

"Rozhodli jsme se to (uvolňování) přibrzdit. Zastavili jsme veškerá uvolnění, která jsme plánovali pro příští dny," sdělil premiér v prohlášení.

Od začátku epidemie se v zemi nakazilo 17.915 lidí a 298 lidí zemřelo. Osm dní za sebou denně přibývá kolem sta nových případů nákazy.

Země začala s uvolňováním v polovině dubna a postupně se mohly znovu otevřít školy, obchody, nákupní centra, pláže a restaurace. Tento týden měla obnovit provoz divadla a kina a rovněž železnice.

Netanjahu řekl, že všichni odborníci zdůrazňují, že je třeba dále dodržovat tři základní pravidla - nosit roušky, udržovat dvoumetrový odstup a mýt si ruce.

Dnešní vládní rozhodnutí znamená už třetí odklad obnovy osobní železniční dopravy. Otevření divadel a kin se odkládá nejdřív na 21. červen. V zemi se mohou konat společné akce s účastí do 250 lidí.

Vláda dnes také pozastavila legislativní proces, který měl prodloužit kontrašpionážní službě Šin Bet povolení nadále používat technologii, která umožňovala s pomocí sledování mobilních telefonů rychleji dohledávat případy koronaviru. Velitel této služby Nadav Argaman dnes ministrům řekl, že si nepřeje, aby bylo jeho pracoviště nadále zapojeno do sledování civilistů. Izraelská policie tuto technologii používá při dohledávání podezřelých Palestinců.

Vláda kontrašpionáži povolila v březnu nasadit tuto metodu pro rychlejší vyhledávání nakažených a jejich kontaktů. Podle kritiků je to v rozporu s právem na soukromí.

Argaman dnes řekl, že už nepovažuje za nezbytné využívat nadále tuto technologii. Navrhl, aby se přešlo k aplikaci vyvinuté ministerstvem zdravotnictví, pro jejíž využití musí dát Izraelci souhlas. Izraelská vláda chtěla navrhnout úpravu zákona, který by umožnil pokračovat v původním sledovacím programu Šin Bet.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Západním Teheránem prý zazněla exploze, úřady to odmítly

10.07.2020 10:15 Aktualizováno Na západě íránského hlavního města Teheránu byla dnes podle televize IRIB slyšet exploze. Kanál to…

Činitel OSN: V syrských táborech pro rodiny IS zemřelo 700 lidí

10.07.2020 09:25 Ve dvou táborech na severovýchodě Sýrie, kde je ve špatných podmínkách zadržováno zhruba 70.000…

Hřbitov v Jemenu za pandemie covidu-19 nestačí kopat hroby

10.07.2020 08:49 Správce hřbitova v jemenském Táizu musel najmout bagristy, aby mohl naplnit vysokou poptávku po…

Izraelský premiér Netanjahu přiznal příliš rychlé uvolnění ekonomiky

09.07.2020 22:03 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes přiznal, že vláda otevřela ekonomiku v době epidemie…

Související:

Právě se děje

Další zprávy