Izrael chce u Zdi nářků postavit vysokorychlostní trať, Jordánsko protestuje

Vysokorychlostní trať spojující Tel Aviv a Jeruzalém by nově měla vést až ke Zdi nářků. O schválení plánu na prodloužení trati v pondělí informovalo izraelské ministerstvo dopravy. Jordánsko krok označilo za flagrantní porušení mezinárodního práva.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Zeď nářků
doporučujeme

Informoval o tom list The Times of Israel. Ke Zdi nářků, která se nachází ve východní části města okupované Izraelem a patří k nejposvátnějším místům judaismu, by podle plánů měl vést tři kilometry dlouhý tunel prodlužující vysokorychlostní trať.

Jordánské ministerstvo zahraničí v reakci na představení plánu vyzvalo mezinárodní společenství, aby se "vzepřelo nelegitimním a nelegálním krokům Izraele". Pod správu Jordánska spadá komplex za Zdí nářků známý jako Chrámová hora či arabsky Harám aš-Šaríf (Vznešená svatyně). Nachází se na něm mešita Al-Aksá a muslimská svatyně Skalní dóm.

Status Jeruzaléma je nejspornějším bodem izraelsko-palestinského konfliktu. Izrael považuje Jeruzalém za své "věčné a nedělitelné hlavní město", zatímco Palestinci počítají s východním Jeruzalémem jako s hlavním městem svého budoucího státu.

Izrael se východního Jeruzaléma zmocnil při šestidenní válce v roce 1967 a později jej anektoval v rozporu s rezolucemi OSN. Tuto anexi východní části města mezinárodní společenství neuznává s tím, že status města by se měl vyřešit jednáním. Americký prezident Donald Trump nicméně v roce 2018 z Tel Avivu do Jeruzaléma přesunul americkou ambasádu a letos v lednu představil americký mírový plán pro Blízký východ, který Jeruzalém označuje za nedělitelné hlavní město Izraele.

Detailní plán prodloužení vysokorychlostní trati zatím představen nebyl, podle izraelských médií by měly být postaveny dvě nové zastávky a tunel vedoucí pod centrálním Jeruzalémem.

Izraelský ministr dopravy Bezalel Smotrič plán označil za "historický" a "velmi dobrou zprávu pro izraelské obyvatele a miliony turistů, kteří přichází do Jeruzaléma". "Daří se nám prosazovat sionistickou a židovskou agendu," poznamenal.

Loni v listopadu dal izraelský úřad pro územní plánování zelenou kontroverznímu projektu, podle kterého má v Jeruzalémě vzniknout 1,4 kilometru dlouhá síť lanovek k přepravě turistů ze západní části města ke Zdi nářků. Zatímco úřady tvrdí, že projekt pomůže zlepšit dopravní situaci v Jeruzalémě, podle kritiků projektu lanovka zhyzdí panorama města a bude mít negativní dopad na Palestince žijící pod ní ve východojeruzalémské čtvrti Silván.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Obávanou americkou zbraň nezískal ani Izrael. Politolog prozradil důvod

07.04.2020 00:01 NÁZOR – Izraeli se dostává velké vojenské pomoci od Spojených států, ať ve formě financí, či zbraní…

Sýrie propouští vězně pomalu, navzdory koronaviru

06.04.2020 19:50 Ochránci lidských práv upozorňují, že Sýrie propouští příliš pomalu trestance, kteří se mají dostat…

Covid-19: Írán má přes 60 tisíc nakažených, mrtvých 3739. Graduje spor s…

06.04.2020 13:44 V Íránu přibylo za den přes 130 nových úmrtí na covid-19. Země má podle dnešního údaje ministerstva…

Egypt kvůli koronaviru zakazuje slavnostní večeře při ramadánu

06.04.2020 07:31 Egyptské úřady kvůli epidemii koronaviru zakázaly lidem pořádat iftár, slavnostní večeře konané po…

Související:

Právě se děje

Další zprávy