Izrael chce u Zdi nářků postavit vysokorychlostní trať, Jordánsko protestuje

Vysokorychlostní trať spojující Tel Aviv a Jeruzalém by nově měla vést až ke Zdi nářků. O schválení plánu na prodloužení trati v pondělí informovalo izraelské ministerstvo dopravy. Jordánsko krok označilo za flagrantní porušení mezinárodního práva.

Zeď nářků

Informoval o tom list The Times of Israel. Ke Zdi nářků, která se nachází ve východní části města okupované Izraelem a patří k nejposvátnějším místům judaismu, by podle plánů měl vést tři kilometry dlouhý tunel prodlužující vysokorychlostní trať.

Jordánské ministerstvo zahraničí v reakci na představení plánu vyzvalo mezinárodní společenství, aby se "vzepřelo nelegitimním a nelegálním krokům Izraele". Pod správu Jordánska spadá komplex za Zdí nářků známý jako Chrámová hora či arabsky Harám aš-Šaríf (Vznešená svatyně). Nachází se na něm mešita Al-Aksá a muslimská svatyně Skalní dóm.

Status Jeruzaléma je nejspornějším bodem izraelsko-palestinského konfliktu. Izrael považuje Jeruzalém za své "věčné a nedělitelné hlavní město", zatímco Palestinci počítají s východním Jeruzalémem jako s hlavním městem svého budoucího státu.

Izrael se východního Jeruzaléma zmocnil při šestidenní válce v roce 1967 a později jej anektoval v rozporu s rezolucemi OSN. Tuto anexi východní části města mezinárodní společenství neuznává s tím, že status města by se měl vyřešit jednáním. Americký prezident Donald Trump nicméně v roce 2018 z Tel Avivu do Jeruzaléma přesunul americkou ambasádu a letos v lednu představil americký mírový plán pro Blízký východ, který Jeruzalém označuje za nedělitelné hlavní město Izraele.

Detailní plán prodloužení vysokorychlostní trati zatím představen nebyl, podle izraelských médií by měly být postaveny dvě nové zastávky a tunel vedoucí pod centrálním Jeruzalémem.

Izraelský ministr dopravy Bezalel Smotrič plán označil za "historický" a "velmi dobrou zprávu pro izraelské obyvatele a miliony turistů, kteří přichází do Jeruzaléma". "Daří se nám prosazovat sionistickou a židovskou agendu," poznamenal.

Loni v listopadu dal izraelský úřad pro územní plánování zelenou kontroverznímu projektu, podle kterého má v Jeruzalémě vzniknout 1,4 kilometru dlouhá síť lanovek k přepravě turistů ze západní části města ke Zdi nářků. Zatímco úřady tvrdí, že projekt pomůže zlepšit dopravní situaci v Jeruzalémě, podle kritiků projektu lanovka zhyzdí panorama města a bude mít negativní dopad na Palestince žijící pod ní ve východojeruzalémské čtvrti Silván.

Izraelský soud navrhl kompromis ve sporu o vystěhování Palestinců

02.08.2021 17:30 Izraelský nejvyšší soud dnes navrhl kompromisní řešení, které by mohlo zabránit vystěhování…

Turecko v plamenech. Kvůli masivním požárům evakuují tisíce turistů

31.07.2021 21:57 Aktualizováno Turecké pobřeží Egejského moře nadále sužují požáry, které se již rozšířily i k některým…

Arabský svět před výbuchem? Region čelí dlouho neřešeným výzvám

31.07.2021 21:57 Aktualizováno NÁZOR - Uplynulý týden ukázal, že arabské režimy tvrdě potlačují projevy nesouhlasu, ale již mnohem…

Izrael jako první na světě nabídne přeočkování třetí dávkou seniorům

29.07.2021 20:23 Izrael nabídne přeočkování třetí dávkou vakcíny proti covidu-19 od společností Pfizer a BioNTech…

Cestující, učitelé i studenti. V Pákistánu se očkování stane nutností

29.07.2021 18:19 Pákistán od prvního srpna zakáže leteckou dopravu pro všechny, kdo se nebudou moci prokázat…

Izrael umožní očkovat děti od pěti let, pokud jim hrozí vážný průběh covidu

28.07.2021 20:33 Izrael od 1. srpna umožní očkovat proti covidu-19 děti ve věku pěti až 11 let, kterým by při nákaze…

Do Afghánistánu se údajně přesouvají bojovníci IS ze Sýrie či Libye

28.07.2021 12:26 Rusko zaznamenalo přesun bojovníků teroristické organizace Islámský stát (IS) ze Sýrie, Libye a…

NATO podporuje Afghánistán a jednání o urovnání konfliktu, řekl Stoltenberg

27.07.2021 13:17 Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg dnes vyzval afghánského prezidenta…

Izrael pode zprávy HRW spáchal v květnových bojích v Gaze válečné zločiny

27.07.2021 11:01 Ochránci lidských práv z organizace Human Rights Watch (HRW) obvinili Izrael z válečných zločinů…

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

26.07.2021 21:37 Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na…

Související:

Právě se děje