Izrael díky příznivému vývoji epidemie uvolnil mnohá omezení, Netanjahu ale varuje

Izraelská vláda v pondělí večer přikročila k dalšímu uvolnění omezujících opatření přijatých kvůli koronaviru. Bylo zrušeno nařízení vzdalovat se více než 100 metrů od bydliště a jsou povoleny návštěvy nejbližších příbuzných včetně kontaktu seniorů s dětmi a vnoučaty.

Ulice Tel Avivu
doporučujeme

Venku se může shromáždit až 20 lidí a za čtrnáct dní se tato hranice zvýší na 50. Už nyní se mohou konat svatby za účasti 50 lidí. Do konce května se limit pro shromažďování zvýší na 100 a 14. června chce vláda zrušit všechna omezení o shromažďování. Mají se tak znovu otevřít divadla restaurace a další podniky, informuje list The Times of Israel.

Od čtvrtka budou znovu v provozu tržiště, obchodní centra a tělocvičny. Vláda rovněž povolila obnovit provoz v předškolních zařízeních a do konce května se mají do tříd vrátit všichni žáci.

Premiér Benjamin Netanjahu ve zdůvodnění těchto rozhodnutí prohlásil, že úspěch Izraele ve zvládnutí epidemie "není založen na genetických rozdílech, klimatických podmínkách ani na tom, že by byl Izrael ostrovem". "Je to důsledek tří věcí: rychlého uzavření hranic a izolace nemocných, mimořádně dobrého výkonu zdravotníků, a co je nejdůležitější, toho, že veřejnost dodržovala pokyny ministerstva zdravotnictví," řekl Netanjahu. V téměř devítimilionovém Izraeli s covidem-19 zemřelo 235 lidí a více než 10.000 ze 16.268 nakažených se uzdravilo. Ve vážném stavu je stále 90 pacientů a z nich 70 je napojeno na plicní ventilátory.

Netanjahu na důkaz dobré situace v Izraeli nabídl srovnání s místy a státy s podobným počtem obyvatelstva - v Belgii zemřelo téměř 8000 lidí, v New Yorku 18.000 a ve Švédsku přes 2700.

V příštích dnech vláda zveřejní podmínky znovuotevření parků, muzeí a sportovních center, všechna tato zařízení mají být opět v provozu do půlky června.

Netanjahu dále řekl, že ochranná opatření budou zavedena znovu, pokud začne denně přibývat 100 nových nakažených, nyní jich je kolem 40. Budou obnovena i tehdy, jestliže se počet nově nakažených do deseti dní zdvojnásobí nebo pokud počet vážně nemocných stoupne na 250.

Parlamentní podvýbor dnes prodloužil právo sledovat polohu mobilů nakažených lidí. Údaje může využívat kontrašpionážní služba Šin Bet do 26. května. Vláda původně usilovala o prodloužení tohoto opatření, přijatého za mimořádného stavu v březnu, o šest týdnů. V pondělí se kabinet dohodl, že do 14 dní předloží parlamentu ke schválení návrh zákona o využívání této technologie, jak nařídil nejvyšší soud. Podle kritiků jde o zásah do soukromí a navíc se používání prodlužuje v době, kdy se epidemie zklidňuje. Systém využívá data z mobilních telefonů i kreditních karet a je díky němu možné upozornit člověka, že byl více než deset minut v blízkém kontaktu s nakaženou osobou.

Na palestinském Západním břehu Jordánu se potvrdila nákaza u 345 lidí a dva tam zemřeli. Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás dnes prodloužil nouzový stav, vyhlášený před dvěma měsíci, do 5. června, informovala palestinská agentura WAFA. Původně se měli Palestinci zdržovat doma až na nezbytné pochůzky. V dubnu ale byla opatření zmírněna a některé podniky mohly obnovit provoz. V neděli samospráva povolila několika tisícům Palestinců vrátit se do práce v Izraeli. Mešity i školy ale zůstávají zavřené. Na druhém palestinském území, v Pásmu Gazy, je potvrzeno 17 případů nákazy. Vládnoucí Hamás tam nechal zavřít mešity a školy a zakázal shromažďování.

Írán dnes ohlásil 63 úmrtí s onemocněním covid-19 za uplynulých 24 hodin, což je o deset méně než v pondělí. Počet infikovaných se v Íránu blíží 100.000.

Jak dnes uvedlo íránské ministerstvo zdravotnictví, v zemi se zhruba 82 miliony obyvatel dosud po nákaze zemřelo 6340 lidí, v pondělí to bylo o 63 méně. Nákaza koronavirem se za den potvrdila nově u 1323 lidí a celkově se tak v Íránu nakazilo 99.970 lidí. Údaj o nových infikovaných se ve srovnání s pondělkem zvýšil o 100.

Írán přesto začal uvolňovat omezující opatření, v oblastech s malým výskytem případů povolil otevřít mešity, v Teheránu byla obnovena doprava a mohly se otevřít i některé podniky.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Íránský prezident Rúhání uvítal konec vlády Donalda Trumpa

20.01.2021 08:56 Íránský prezident Hasan Rúhání uvítal konec americké administrativy prezidenta Donalda Trumpa.…

Exploze v syrské rafinerii. Média píší o "obřím požáru" tankerů

19.01.2021 20:50 Syrská civilní obrana se snaží uhasit velký požár, který zachvátil ropné tankery v rafinérii poblíž…

Na severu Afghánistánu padlo při útocích Tálibánu 20 vojáků

19.01.2021 12:54 Nejméně 20 vládních vojáků zemřelo v severoafghánské provincii Kunduz při nočních útocích bojovníků…

V Kábulu byly zastřeleny dvě soudkyně nejvyššího soudu

17.01.2021 08:40 V Kábulu byly dnes ráno zastřeleny dvě soudkyně, které pracovaly u afghánského nejvyššího soudu.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama