Izrael hlásí 427 případů koronaviru, lidé budou testování přímo z aut

Počet potvrzených případů nákazy koronavirem v Izraeli stoupl za 24 hodin o zhruba 40 procent na 433. Očekává se, že počet infikovaných bude dál strmě stoupat, jelikož země zavádí rozšířenější testování. Dnes Izrael uzavřel své hranice všem cizincům s výjimkou těch, kteří tam trvale žijí. Dosud koronavirem způsobené nemoci COVID-19 v Izraeli nikdo nepodlehl. Uzavřeny jsou ode dneška také území kontrolovaná palestinskou samosprávou.

Přidejte svůj názor

Benjamin Netanjahu
doporučujeme

S odvoláním na dnešní sdělení izraelského ministerstva zdravotnictví o tom informovala agentura Reuters.

Dosud Izrael umožňoval cizincům vstup na své území, pokud byli schopni doložit, že mohou zůstat 14 dní v karanténě. Ode dneška to už neplatí. Ministr zdravotnictví Arje Deri kromě toho nechal také zavřít hraniční přechody do Egypta a Jordánska.

Premiérův ekonomický poradce Avi Simhon dnes řekl, že se Izrael odhodlá k uzavření země, pokud převládne pocit, že šíření viru není pod kontrolou. "Budeme-li toho názoru, že za den přibylo příliš mnoho nakažených a my ztrácíme kontrolu, že se blížíme situaci, kdy denně přibudou tisíce infikovaných, zatáhneme za brzdu a vyhlásíme uzávěru," řekl Simhon.

Premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že v zemi bude nyní testováno nejméně 3000 lidí denně a budou za tímto účelem zřízeny stanice, kde budou lidé testováni ze svých vozů.

Předseda vlády také vyzval občany, aby se zdržovali doma, a kabinet schválil využívání technologie ke sledování telefonů, která má pomoci zamezit dalšímu šíření nákazy. Kontrašpionážní služba Šin Bet trvá na tom, že používání technologie bude omezeno pouze na snahu chránit životy a varování pro ty, kteří mohli přijít do styku s nakaženými.

"Dostaneme se do situace, kdy budou každý den přibývat stovky nových pacientů, možná více," uvedl vysoký představitel ministerstva zdravotnictví Moše bar Siman-Tov.

Pět z nakažených je podle ministerstva zdravotnictví ve vážném stavu. Dosud v Izraeli ani na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu koronaviru nikdo nepodlehl.

Večer byla oznámena také uzávěra území kontrolovaných palestinskou samosprávou. Výjimku budou mít jenom nemocní Palestinci, kteří budou potřebovat převoz do Izraele. V Izraeli pracuje zhruba 70.000 Palestinců ze Západního břehu Jordánu, kteří denně dojíždějí. Palestinská vláda jim dala tři dny na to, aby si našli možnost být v příštích měsících trvale v Izraeli a nemuset procházet přechody.

Podle palestinských zdravotníků bylo na Západním břehu Jordánu zaznamenáno 44 případů. Hustě zalidněné Pásmo Gazy žádné infikované nehlásilo.

Předseda parlamentu Juli Edelstein dnes ohlásil přerušení parlamentních jednání až do příštího týdne. Prezident Reuven Rivlin ho telefonicky požádal, aby rozhodnutí odvolal a nechal parlament v činnosti i v době krize. Rozhodnutí kromě jiného znemožňuje naplánovanou debatu o případném Netanjahuově odvolání, jak navrhuje opozice. Premiérovi odpůrci Netanjahua obvinili, že zneužívá situace kolem koronaviru k tomu, aby se udržel u moci. Netanjahu čelí obvinění z korupce ve třech kauzách. Proces s ním měl začít v březnu, ale byl odložen na květen. "Jakkoli vážná tato krize je, nesmíme dovolit, aby poškodila náš demokratický systém," řekl Rivlin. Poslanci, zvolení ve volbách 2. března, složili přísahu tento týden.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Petříčkova kritika Izraele vyvolala v Česku politickou bouři, píše list…

26.05.2020 12:52 Kritika izraelského plánu anektovat židovské osady na Západním břehu Jordánu, kterou v sobotním…

Netanjahu opět mluvil o plánu zabrání části Západního břehu

25.05.2020 21:09 Izrael si nenechá ujít "historickou příležitost", aby rozšířil svou svrchovanost na části Západního…

Na Západním břehu Jordánu se otevřou mešity, kostely a obchody

25.05.2020 16:35 Mešity, kostely a obchody na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu se v úterý opět otevřou…

Válkou zdevastovaná Sýrie se potýká s koronavirem, počet nakažených roste

25.05.2020 16:00 Syrské ministerstvo zdravotnictví dnes oznámilo, že eviduje 20 nových případů koronaviru, což je…

Související:

Právě se děje

Další zprávy