Izrael má od začátku epidemie druhou uzávěru

Izrael ode dneška zavádí celoplošnou uzávěru ve snaze omezit šíření koronaviru. Platit bude do 11. října a je to už druhé opatření tohoto druhu od jarního začátku epidemie. Na dodržování regulí dohlédne 7000 vojáků a policistů. V údaji o denním nárůstu nových případů koronaviru na počet obyvatel patří Izrael mezi nejpostiženější země na světě.

Izrael, Jeruzalém
doporučujeme

V devítimilionovém Izraeli se nakazilo téměř 180.000 lidí a zemřelo 1169 nemocných. Ze čtvrtečních více než 55.000 provedených testů bylo 9,4 procenta pozitivních.

Uzávěra platí od 13:00 SELČ, začala krátce před oslavou židovského Nového roku. Původně vláda rozhodla, že se občané nebudou moci s výjimkou nezbytných pochůzek vzdalovat od domova na více než půl kilometru, nově tento okruh rozšířila na kilometr. Za jarní uzávěry platilo nevzdalovat se od domova více než 100 metrů.

Parky nebo hřiště zůstanou otevřené, povoleno je sportovat buď jednotlivě nebo ve společnosti člena domácnosti. Nebude povoleno navštěvovat cizí byty, a to ani do vzdálenosti vymezeného okruhu. Za porušení pravidel čeká jednotlivce pokuta 500 šekelů (3300 Kč), podniky desetinásobek.

Od čtvrtka jsou uzavřené školy s výjimkou těch speciálních, zatím ale pouze na týden. Ve státních úřadech bude omezen provoz, v soukromých podnicích může zůstat normální režim, avšak nesmějí tam chodit návštěvníci ani klienti. Fungovat budou supermarkety, lékárny a roznáškové služby, v provozu zůstanou banky a pošty.

Veřejná doprava má být omezená, v uzavřených prostorách se nesmí zdržovat víc než deset lidí, ve venkovních pak 20. V jednom automobilu nesmí cestovat více než tři lidé, pokud domácnost nemá víc členů. Sváteční modlitby se mohou konat jenom v malých skupinách, jejichž velikost je určena místním výskytem případů.

Vláda ještě rozhodne o tom, v jakém rozsahu se budou moci konat protesty. Izraelci je pořádají pravidelně o víkendech u premiérova sídla a na dalších místech, čekají se i protestní akce proti uzávěře, s níž mnozí občané nesouhlasí.

Premiér Benjamin Netanjahu ale pohrozil dalším zpřísněním opatření, pokud lidé nebudou ta stávající dodržovat. "Noste roušky a neshromažďujte se. Tyto dva kroky jsou důležitější než všechno ostatní," řekl s tím, že pokud se situace nezlepší, budou se muset opaření zpřísnit. Izraelská média ale poukazují na to, že sám Netanjahu to nedodržuje.

Sešel se svými stoupenci hned, jak vystoupil z letadla, kterým přicestoval tento týden z USA po podpisu normalizačních dohod se Spojenými arabskými emiráty a Bahrajnem. Předpokládalo se, že členové delegace zamíří domů a zůstanou v karanténě, dokud nebudou známy výsledky jejich testů na koronavirus a nebude dokončeno mapování jejich kontaktů. Lidé, s nimiž se premiér po příletu setkal, v mnoha případech neměli ani roušky.

S uzávěrou nesouhlasí příslušníci ortodoxní komunity, protože ve svátečním období to poznamená účast na modlitbách. Nelíbí se ani rodičům, neboť zavřené školy pro ně znamenají nutnost postarat se o děti doma.

Podnikatelé poukazují na další ztráty v době, kdy míra nezaměstnanosti dosáhla 20 procent. Ani odborníci ve zdravotnictví nejsou přesvědčeni o tom, že třítýdenní uzávěra počet nakažených významně sníží.

Obecně lidé obviňují vládu za to, že situaci nezvládla. "Ti, kdo jsou za toto strašné selhání při řešení koronaviru zodpovědní, nás všechny dali do domácího vězení, a přitom ani oni sami nevěří, že to pomůže. Dokazují tím, že se vzdali a jsou bezmocní, a platíme za to my," napsal na twitteru šéf opozice Jair Lapid.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Izrael a Spojené arabské Emiráty uzavřely dohodu o bezvízovém styku

20.10.2020 13:44 Izrael a Spojené arabské emiráty se dohodly na bezvízovém styku. Oznámil to izraelský premiér…

Významný palestinský politik Irikát bojuje s covidem, jeho stav je kritický

19.10.2020 09:15 Stav palestinského politika Saíba Irikáta hospitalizovaného kvůli covidu-19 v Izraeli se zhoršil a…

Izrael a Bahrajn oficiálně navázaly diplomatické vztahy, USA chtějí val…

18.10.2020 21:26 Aktualizováno Izrael a Bahrajn dnes podepsaly dohodu o oficiálním navázání diplomatických styků. K podpisu dohody…

Islámský stát vyzval k útokům na západní cíle v Saúdské Arábii

18.10.2020 21:10 Mluvčí teroristické organizace Islámský stát (IS) abú Hamza Kurajší dnes vyzval stoupence k útokům…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama