Izrael od roku 2016 nevydal rodinám k pohřbení 68 Palestinců

Izrael si od dubna 2016 ponechal těla 68 mrtvých Palestinců, která mohou posloužit při vyjednávání o výměně s palestinskou stranou. Oznámil to dnes list Haarec, podle nějž má Izrael z minulosti v držení mnohem více těl. Mezi 68 nevrácenými v minulých čtyřech letech je sedm mužů, kteří zemřeli v izraelské věznici včetně jednoho, který byl jen ve vazbě.

Benny Ganc
doporučujeme

Izraelci vrátili rodině k pohřbení tělo Núra Šukajra, jehož ve středu zabili policisté, kteří se domnívali, že se na ně pokouší útočit autem. Rodina to vyloučila a uvedla, že Šukajr asi ztratil kontrolu nad řízením. Izraelci se podle listu přiklonili k tomu, že nešlo o úmyslný útok, a tělo vydali. Rodina ho dnes pohřbila.

V letech 1991 až 2008 Izrael vydal v rámci několika výměn s Palestinci a libanonským Hizballáhem těla 4000 mrtvých, píše list Haarec.

Nejstaršímu ze skupiny 68 nevrácených bylo 75 let a byl to muž, který v létě zemřel na rakovinu. K doživotnímu trestu byl odsouzen v roce 1994 za vraždu Izraelce. Podle izraelské strany patřil k radikální organizaci Hamás. Muži, který ještě před soudem nestanul a který zemřel v červenci v době výslechů bezpečnostní službou Šin Bet, bylo 27 let.

Skupiny, které zastupují rodiny mrtvých, se domnívají, že část mrtvých Palestinců Izraelci pohřbili, část těl je v chladicích boxech.

Ministr obrany Benny Ganz letos souhlasil s praxí, podle níž si má Izrael ponechávat těla všech zemřelých podezřelých z útoků na Izraelce. V minulosti se to týkalo jenom "teroristů" z Hamásu a pachatelů mimořádně brutálních "teroristických činů". O návratu ostatních mohli za určitých podmínek rozhodnout bezpečnostní představitelé.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Íránský prezident Rúhání uvítal konec vlády Donalda Trumpa

20.01.2021 08:56 Íránský prezident Hasan Rúhání uvítal konec americké administrativy prezidenta Donalda Trumpa.…

Exploze v syrské rafinerii. Média píší o "obřím požáru" tankerů

19.01.2021 20:50 Syrská civilní obrana se snaží uhasit velký požár, který zachvátil ropné tankery v rafinérii poblíž…

Na severu Afghánistánu padlo při útocích Tálibánu 20 vojáků

19.01.2021 12:54 Nejméně 20 vládních vojáků zemřelo v severoafghánské provincii Kunduz při nočních útocích bojovníků…

V Kábulu byly zastřeleny dvě soudkyně nejvyššího soudu

17.01.2021 08:40 V Kábulu byly dnes ráno zastřeleny dvě soudkyně, které pracovaly u afghánského nejvyššího soudu.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama