Izrael podle armády čelí dosud nejintenzivnější raketové palbě

Izrael v nejnovějších bojích s palestinským islamistickým hnutím Hamás, které vládne v Pásmu Gazy, čelí vůbec nejvyšší míře raketových útoků. S odkazem na izraelskou armádu o tom napsal list The Times of Israel.

Eurozpravy.cz

Ozbrojené skupiny v Pásmu Gazy na Izrael od pondělí odpálily zhruba 3000 raket, což je více než při poslední eskalaci násilí v roce 2019 a jde o četnější frekvenci útoků než za války s libanonským Hizballáhem v roce 2006, uvedl generálmajor Ori Gordin.

Gordin novinářům ukázal grafiku s počty raketových útoků, jimž Izrael čelil v uplynulých letech a jimž čelí tento týden. Při bojích mezi izraelskou armádou a teroristickou skupinou Islámský džihád v listopadu 2019 bylo z Gazy na Izrael odpáleno 570 raket za tři dny. Za války s šííitskou organizací Hizballáh, kterou podporuje Írán, bylo v roce 2006 na Izrael za 19 dní odpáleno 4500 raket.

Na dotaz, zda nynější četnost raketových útoků na izraelské území je vůbec nejvyšší v historii, Gordin odpověděl: "Nejenže souhlasím, ale také to uvádím".

Izrael chrání protiraketový systém Iron Dome (Železná kupole). Podle sdělení armády má při současných útocích zhruba 90 procentní záchyt.

Netanjahu: Izraelská vojenská operace je v plné síle a potrvá

Izraelská vojenská operace proti islamistickému hnutí Hamás podle izraelského premiéra Benjamina Netanjahua pokračuje v plné síle a nějaký čas potrvá. Informovala o tom agentura AP.

"Naše operace proti teroristickým organizacím pokračuje v plné síle," uvedl Netanjahu v televizním projevu. "Jednáme nyní, dokud to bude nutné, abychom vám, izraelským občanům, obnovili klid a ticho. Bude to nějaký čas trvat," dodal.

Podle Netanjahua Izrael v Pásmu Gazy zasáhl přes 1000 cílů a způsobil Hamásu vážné škody. Terčem útoků byly podle premiéra mimo jiné podzemní zařízení Hamásu, která zatím nebyla zcela zničena. Izraelská armáda uvedla, že při jejím dnešním útoku na síť tunelů Hamásu pod silnicí v Gaze spadly civilní domy, což si vyžádalo neúmyslné civilní oběti.

"Žádný terorista není imunní," poznamenal Netanjahu a doplnil, že armáda dělá co může, aby co nejvíce omezila civilní ztráty na životech.

"Bude to nějaký čas trvat. Je tu tlak, ale dostává se nám silné podpory zejména od Spojených států... Máme mezinárodní podporu a využíváme ji," řekl.

Násilí ve smíšených židovsko-arabských městech podle premiéra zesláblo. "Bude trvat, než se navrátí klid. Podnikáme kroky proti těm, kteří narušili mír. Chceme nejprve zastavit boje a poté rehabilitovat vztahy mezi Židy a Araby," řekl.

V dnešním rozhovoru s americkou televizí CBS News Netanjahu hájil sobotní nálet na výškovou budovu v Gaze, kde se nacházely mimo jiné kanceláře americké agentury The Associated Press (AP) a katarské televize Al-Džazíra. Řekl, že v objektu měla "rozvědnou kancelář palestinská teroristická organizace, která plánuje a organizuje teroristické útoky proti izraelským civilistům". Budovu přitom označil za "naprosto legitimní cíl" a doplnil, že informace o sobotním útoku Izrael sdílel s americkými úřady. Izraelská armáda před zásahem lidi v budově varovala, aby se evakuovali.

Současná eskalace konfliktu je nejhorší od poslední války mezi Izraelem a Hamásem v roce 2014. Situace se výrazně zostřila v pondělí večer, když Hamás a další teroristická skupina Islámský džihád začaly z Pásma Gazy ostřelovat izraelské území, na což Izrael odpověděl masivními nálety. Téměř týdenní boje si podle aktuální bilance vyžádaly životy nejméně 188 lidí v Pásmu Gazy a deset v Izraeli. Přeshraničním bojům předcházely několikadenní střety Palestinců s izraelskou policií v Jeruzalémě, městě s klíčovým významem pro obě strany.

Témata: EZ

Raísímu gratulovali Putin či Erdogan, Izrael ho odsoudil

19.06.2021 21:41 Prezidenti Ruska či Turecka dnes gratulovali ultrakonzervativnímu soudci Ebráhímu Raísímu k…

Prezidentské volby v Íránu vyhrál Raísí

19.06.2021 11:17 Aktualizováno Vítězem pátečních prezidentských voleb v Íránu se podle očekávání stal ultrakonzervativní soudce…

Biden a Erdogan se neshodli na zařazení ruského systému S-400 do armády…

17.06.2021 21:38 Americký prezident Joe Biden a jeho turecký protějšek Recep Tayyip Erdogan nenašli řešení…

Izrael naočkoval nadpoloviční většinu obyvatel, zrušil roušky

15.06.2021 10:18 Izrael zrušil jedno z posledních významných omezení v souvislosti s šířením koronaviru - obyvatelé…

Turecko útočilo opět na kurdské radikály u uprchlického tábora v Iráku

11.06.2021 18:51 Turecká armáda podruhé za předchozí týden útočila asi 180 kilometrů od tureckých hranic v iráckém…

Ankara podle opozičního serveru loni zasahovala do voleb hlavy Severního…

11.06.2021 17:29 Turecko se loni snažilo ovlivnit volby prezidenta Severního Kypru, a to i tak, že členové turecké…

Nová éra Izraele? Netanjahu nezmizí, bude bojovat, míní konzultant

11.06.2021 17:25 NÁZOR - Zdá se, že přichází nový úsvit v izraelské politice. S touto myšlenkou vystoupil vlivný…

Tálibán chce, aby se z Afghánistánu stáhli i turečtí vojáci

11.06.2021 07:03 Spolu s americkou armádou by z Afghánistánu mělo stáhnout své vojáky rovněž Turecko, řekl agentuře…

Islámský stát na Sinajském poloostrově unesl nejméně pět Egypťanů

08.06.2021 16:11 Nejméně pět Egypťanů unesli dnes na severu Sinajského poloostrova radikálové z teroristické skupiny…

Vůdce Boko Haram Abubakar Shekau spáchal sebevraždu, tvrdí IS

06.06.2021 22:18 Vůdce nigerijské radikální islamistické organizace Boko Haram Abubakar Shekau spáchal sebevraždu,…

Související:

Právě se děje