Izrael podporuje názor Německa na rozšíření dohody s Íránem

Izrael souhlasí s tlakem Německa na rozšíření působnosti mezinárodní dohody o íránském jaderném programu po změně americké administrativy. Řekl to izraelský velvyslanec v Berlíně Jeremy Isacharoff, jehož citovala agentura AFP.

Heiko Maas
doporučujeme

Isacharoff se odvolal na výroky německého ministra zahraničí Heiko Maase zveřejněné časopisem Der Spiegel. Maas řekl, že současnou dohodu, od níž před dvěma lety administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa odstoupila, je třeba přehodnotit. Měla by podle něj zahrnout i zákaz vývoje jaderných zbraní a omezit íránský program balistických raket.

Zvolený americký prezident Joe Biden, který se úřadu chopí v lednu, řekl, že se Washington může k původní dohodě z roku 2015 vrátit a pokud totéž učiní Írán, mělo by se ve vyjednávání pokračovat. To však íránská diplomacie vedená Mohammadem Džavádem Zarífem vyloučila, podle ní není třeba o dohodě jednat znovu.

Dohodu označovanou jako JCPOA před pěti lety podepsaly s Íránem USA, Rusko, Čína, Francie, Británie a Německo. Počítá s tím, že Írán po určitou dobu omezí svůj jaderný program výměnou za zrušení sankcí. Trump po odstoupení americké sankce obnovil a Írán přestal část dohody plnit.

Isacharoff řekl, že skupina signatářů, označovaná jako 5+1, musí vzít při budoucích jednáních s Íránem v potaz jeho destabilizační vliv v Sýrii, Libanonu, Jemenu a Iráku. "Lidé si musejí uvědomit, že není možné pouhé přetočení hodinek zpět do roku 2015," řekl k Bidenově záměru vrátit se k JCPOA. "V úvahu je třeba vzít (íránskou) výrobu a testování raket stejně jako jeho porušování JCPOA," řekl velvyslanec.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Íránský prezident Rúhání uvítal konec vlády Donalda Trumpa

20.01.2021 08:56 Íránský prezident Hasan Rúhání uvítal konec americké administrativy prezidenta Donalda Trumpa.…

Exploze v syrské rafinerii. Média píší o "obřím požáru" tankerů

19.01.2021 20:50 Syrská civilní obrana se snaží uhasit velký požár, který zachvátil ropné tankery v rafinérii poblíž…

Na severu Afghánistánu padlo při útocích Tálibánu 20 vojáků

19.01.2021 12:54 Nejméně 20 vládních vojáků zemřelo v severoafghánské provincii Kunduz při nočních útocích bojovníků…

V Kábulu byly zastřeleny dvě soudkyně nejvyššího soudu

17.01.2021 08:40 V Kábulu byly dnes ráno zastřeleny dvě soudkyně, které pracovaly u afghánského nejvyššího soudu.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama