Izrael poprvé navázal diplomatické vztahy s Bhútánem

Izrael poprvé navázal diplomatické vztahy s Bhútánem. Napsal to list The Jerusalem Post s odvoláním na informace od izraelského velvyslance v Indii Rona Malky, který dnes podepsal formální dohodu o navázání styků se svým bhútánským protějškem Vetsopem Namgyelem.

Podle listu The Jerusalem Post ministři zahraničí obou zemí v posledním roce tajně jednali o navázání oficiálních vztahů a delegace obou zemí se vzájemně navštívily v Jeruzalémě a v bhútánském hlavním městě Thimphu.

Izraelský ministr zahraničí Gabi Aškenazi listu Haaretz řekl, že událost je významným milníkem v prohlubování vztahů Izraele s Asií. "Kruh uznání Izraele se rozrůstá a rozšiřuje," řekl a dodal, že doufá, že v příštím roce navštíví bhútánský král Izrael.

Zatím není jasné, zda Izrael otevře své velvyslanectví v Thimphu. Malka by mohl být kromě velvyslance v Indii také nerezidentním velvyslancem v Bhútánu, stejně jako je v případě Srí Lanky. Izrael měl již krátce nerezidentního velvyslance v Bhútánu v roce 2010.

Bhútán je buddhistickým královstvím se zhruba 800.000 obyvateli. Nachází se v Himalájích a hraničí s Indií a Tibetem. Převážně se izoluje od zbytku světa, aby se vyhnul vnějším vlivům. Formální diplomatické vztahy má s 53 zeměmi. Nepatří však mezi ně USA, Británie, Francie ani Rusko. Nemá ani vztahy s Čínou a zavřel svoji severní hranici do země po invazi Číny do Tibetu v roce 1959. Ambasády má Bhútán v sedmi zemích. S Českou republikou navázal Bhútán diplomatické vztahy v roce 2011.

Bhútán je považován za jednu z nejkrásnějších zemí na světě. Omezuje však počet turistů v zemi, zvlášť těch, kteří nejsou z jižní Asie. V rámci ochrany svých kulturních a přírodních zdrojů povolila země televizi a internet až v roce 1999. Bhútánci však patří mezi nejšťastnější lidi na světě, i když patří i k nejchudším na světě.

V současnosti je země konstituční monarchií. První volby se zde konaly v roce 2008. Předtím byla absolutní monarchií.

Související

Více souvisejících

Izrael Bhútán diplomacie

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 28 minutami

Andrej Babiš

Babiš kvůli migračnímu paktu zaútočil na Fialu s Rakušanem

Expremiér Andrej Babiš (ANO) označil unijní migrační pakt na čtvrteční mimořádné schůzi za největší zradu v novodobých českých dějinách, ze které obvinil premiéra Petra Fialu (ODS) a ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Dohoda podle Babiše obsahuje skryté uprchlické kvóty a zavazuje země k přijímání migrantů z afrických či blízkovýchodních zemí. 

před 47 minutami

před 1 hodinou

Americký dolar (USD), ilustrační fotografie

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

„V posledním roce česká koruna výrazně oslabuje vůči oběma světovým měnám, ovšem v posledním měsíci se tento vývoj začal značně lišit,“ říká analytik BHS Timur Barotov. Takže co se vlastně děje na finančních trzích?

před 1 hodinou

před 1 hodinou

V případě, že Putin vyhraje na Ukrajině, dostane se do bezprostřední blízkosti východní hranice NATO. Což Západ považuje za vojenskou hrozbu.

Hrozivý scénář pro Evropu. Analytici ISW varují, Rusové vítězstvím na Ukrajině obsadí pohraničí NATO

Lidé, kteří nerozumí, proč je nutné, aby Ukrajina v boji s ruským agresorem zvítězila, si musí uvědomit, co se stane, pokud se Rusku podaří prolomit všechny linie v napadené zemi? Pokud by tedy Rusko dosáhlo v tomto střetu vítězství, Evropu by mohla čekat temná perspektiva. Potenciálně by to mohlo otevřít dveře pro další konflikty ve všech zemích na východní hranici NATO, včetně Slovenské republiky. Ukrajině vážně chybí zbraně a munice, a proto je nezbytná podpora ze strany Spojených států. Nicméně dodávky pomoci z Washingtonu nyní čelí vážným problémům.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

Francouzský prezident Emmanuel Macron a srbský prezident Aleksandar Vučič během společné tiskové konference před pracovní večeří v prezidentském Elysejském paláci v Paříži (Francie, 8. dubna 2024).

Rusové ztrácí nejdůležitějšího evropského spojence. Srbsko se přiklání k Západu

Srbsko, jakožto kandidátská země pro vstup do EU je jednou z předních zemí na Balkánském poloostrově, která disponuje jednou z nejsilnějších armád v regionu. Jeho podpora je v kontextu evropských geopolitických snah více než důležitá. Historicky bylo Srbsko blíže k politice Kremlu, což se ale podle současných událostí mění. Srbové se stále více orientují na západní hodnoty a spojenectví.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Britská královská rodina, ilustrační fotografie.

Princezna Kate zůstane doma sama. William učinil zásadní rozhodnutí

Poprvé od chvíle, kdy princezna Kate v březnu odhalila diagnózu, se princ William vrátí k povinnostem člena britské královské rodiny. Informují o tom zahraniční média. Kate přitom není jediným zástupcem monarchie, který omezil veřejná vystoupení ze zdravotních důvodů. S rakovinou se potýká také král Karel III. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

RECENZE: Málo mě znáš o Ivetě Bartošové pojednává kontextuálně a vyhýbá se laciné dojímavosti

Snad nikdo není s mašinérií bulváru spjatý tolik, jako zpěvačka Iveta Bartošová. Hvězda normalizačního popu, jejíž život byl po revoluci jako na houpačce. Spíš než s pěveckou kariérou si ji spojujeme s vyhořením, nenaplněnými sny a tragickým osudem. Dokumentární minisérie Málo mě znáš se k médií nesčetněkrát omílanému příběhu vrací jinak. Kriticky, empaticky, bez bulvárnosti i sentimentu.

Zdroj: Martin Pleštil

Další zprávy