Izrael si zahrává, odposlouchával Trumpa. Naruší to vztahy s USA?

Izrael se pravděpodobně pokoušel ve Washingtonu včetně okolí Bílého domu odposlouchávat mobilní telefonní hovory a také mobilní datový provoz, cílem byl zřejmě prezident Donald Trump. S odvoláním na tři nejmenované vysoké americké činitele to tvrdí portál Politico. Úřad izraelského premiéra Benjamina Netanjahua takové obvinění označil za bohapustou lež. Kauza, které si dnes všímají přední americká média, není nijak nová, odposlouchávací přístroje byly objeveny již v roce 2017 a ještě v roce 2018 americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti informovalo zákonodárce, že prozatím není známo, kdo za touto aktivitou stál. Bílý dům a další americké úřady zprávu portálu Politico nekomentovaly.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Donald Trump
doporučujeme

"Máme dlouhodobý závazek a nařízení izraelské vlády neprovádět výzvědné operace v USA. Toto nařízení je přísně a bez výjimky dodržováno," uvedl Netanjahuův úřad. USA a Izrael jsou tradičně blízcí spojenci, Netanjahua a Trumpa navíc pojí vřelé vztahy.

Proti zprávě webu Politico se ohradili i další izraelští politici a činitelé. Izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac v prohlášení obvinění odmítl a zdůraznil, že USA a Izrael naopak mnohé špionážní informace sdílejí. Bývalý velitel armádní rozvědky Amos Jadlin podle deníku The Times of Israel označil text portálu Politico za příklad falešného zpravodajství okořeněného antisemitismem.

Politico nicméně s odvoláním na své zdroje tvrdí, že na základě forenzních analýz a práce Federálního úřadu pro vyšetřování a dalších agentur se vyšetřovatelé cítí jistí v tom, že odposlechová zařízení instalovali ve Washingtonu izraelští agenti. "Bylo zcela jasné, že za tím jsou Izraelci," citoval Politico nejmenovaného bývalého vysokého představitele amerických tajných služeb.

V roce 2017 již za prezidentování Trumpa našli Američané ve Washingtonu včetně v blízkosti Bílého domu několik přístrojů, které se v mobilním provozu maskovaly jako součást systému základových stanic mobilní sítě. Mobil v blízkosti tohoto zařízení se choval, jako by byl připojen k infrastruktuře provozovatele sítě, proto přes tato zařízení posílal hlasový i datový provoz, který tak mohl být zaznamenán. Některá záznamová zařízení byla podle Politico schopná zachytit jen hlasový provoz.

Ministerstvo vnitřní bezpečnosti loni informovalo vybrané zákonodárce o tom, že mezi lednem a listopadem 2017 byla zaznamenána neobvyklá aktivita, která podle všeho souvisí se zachycováním mobilního provozu. Ministerstvo dodalo, že zatím nebylo zjištěno, kdo za touto aktivitou i za přístroji stojí. Někdy mezi letošním a loňským rokem pak američtí představitelé podle Politico dospěli k závěru, že to byla izraelská operace.

Cílem odposlechů byl podle informací Politico zřejmě Trump, jeho blízcí spolupracovníci a také jeho blízcí a známí. Zda byla operace úspěšná, známo není.

Trumpova administrativa se nijak nesnažila záležitost s Izraelci řešit či je potrestat, a to ani na soukromé úrovni, poznamenal portál. "Reakce byla naprosto odlišná, než by byla za minulé administrativy," citoval Politico nejmenovaného činitele. Trumpův předchůdce, demokrat Barack Obama, měl s Netanjahuem komplikované vztahy.

Zatímco Izraelci vydali sérii komentářů k případu, Bílý dům se k této záležitosti nevyjádřil. Komentáře neposkytly ani FBI, ministerstvo vnitřní bezpečnosti či Tajná služba Spojených států, která slouží jako ochranka prezidenta a dalších vysokých ústavních činitelů.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Twitter zrušil tisíce podezřelých účtů, zablokován je i poradce saúdského…

20.09.2019 13:32 Twitter zrušil 4258 účtů ze Spojených arabských emirátů, které prostřednictvím falešných jmen…

Írán hrozí otevřenou válkou

19.09.2019 18:24 Aktualizováno Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf dnes uvedl, že jeho americký protějšek Mike Pompeo…

Kdo bude izraelským premiérem? Situace po volbách je stále zamotanější

19.09.2019 16:53 Aktualizováno Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes po úterních předčasných parlamentních volbách vyzval…

Volby v Izraeli rozhodnou vojáci? Nervozita roste, Netanjahu zatím ztrácí

19.09.2019 10:13 Po sečtení téměř 95 procent hlasů odevzdaných v úterních izraelských předčasných volbách…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama