Izrael urychlil spornou výstavbu domů ve východním Jeruzalémě

Izrael urychlil sporný plán výstavby domů v citlivé oblasti východního Jeruzaléma. Podle kritiků tak učinil ve snaze posunout projekt blíže realizaci ještě předtím, než se nově zvolený americký prezident Joe Biden ujme úřadu. Dnes o tom informovala agentura Reuters.

Jeruzalém
doporučujeme

Izraelský pozemkový úřad (ILA) dnes zveřejnil na svém webu výběrové řízení na výstavbu 1257 bytů v jeruzalémské čtvrti Givat Hamatos. Plán výstavby, který kvůli mezinárodnímu odporu ležel řadu let u ledu, oživil v únoru premiér Benjamin Netanjahu.

Nabídky mohou zhotovitelé podat do 18. ledna, píše Reuters. To je pouhé dva dny předtím, než Biden převezme funkci prezidenta USA po Donaldu Trumpovi, jehož administrativa podporovala výstavbu židovských osad na okupovaném území, s nímž Palestinci počítají pro vlastní stát.

Mluvčí palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse v prohlášení uvedl, že osady jsou z hlediska mezinárodního práva nezákonné a že vyhlášené výběrové řízení je součástí snah Izraele "zabít mezinárodně podporované dvoustátní řešení" izraelsko-palestinského sporu.

Odpůrci projektu v oblasti Givat Hamatos tvrdí, že by geograficky odsekl části východního Jeruzaléma od nedalekého palestinského města Betléma na Západním břehu Jordánu.

Kdy by měla stavba začít, ILA nesdělil.

Izraelská organizace Peace Now, který vystupuje proti výstavbě osad na palestinských územích, obvinila Netanjahuovu vládu ze snahy "využít posledních týdnů Trumpovy administrativy, aby nastolila faktický stav věcí v oblasti" Givat Hamatos.

Coby viceprezident v administrativě demokratického prezidenta Baracka Obamy navštívil Biden v roce 2010 Izrael a Západní břeh a při té příležitosti veřejně kritizoval ohlášený plán na výstavbu 1600 bytů v osadě Ramat Šlomo. Během své volební kampaně zároveň nadcházející prezident sdělil, že nehodlá brát zpět Trumpovo rozhodnutí uznat Jeruzalém za hlavní město Izraele. Budoucí status Jeruzaléma je ústředním bodem izraelsko-palestinského konfliktu.

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo uvedl, že Washington již nepokládá židovské osady v oblastech, které Izrael získal po válce v roce 1967, za "odporující mezinárodnímu právu". Židovský stát bude jednou z jeho zastávek při nadcházející cestě po Evropě a Blízkém východě.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Epidemie koronaviru v Izraeli není na ústupu, počet nakažených zase narůstá

01.12.2020 10:42 Izraelské ministerstvo zdravotnictví dnes ohlásilo 1227 nových případů koronaviru, což je nejvyšší…

Jaderná dohoda dostává další trhliny. Írán chystá zákon o navýšení úrovně…

01.12.2020 10:22 V íránském parlamentu dnes prošel v prvním čtením návrh zákona, který má zemi umožnit obohacovat…

Erdoganovy čistky neberou konce. Kvůli puči z roku 2016 zatčeny další…

01.12.2020 08:45 Turecká prokuratura vydala zatykače na dalších osm desítek vojáků kvůli pokusu části ozbrojených…

Jak zastavit íránský jaderný program? Historik nedoporučuje silové řešení

01.12.2020 00:01 NÁZOR - Je to téměř rok, kdy americký nálet u Bagdádu zabil generála Kásima Solejmáního, velitele…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama