Izrael úspěšně očkuje díky specifičnosti dohody s Pfizer, píše server CTech

Izrael dokázal za tři týdny naočkovat proti covidu-19 více než 20 procent svých obyvatel a dokázal si obstarat od firem Pfizer a Moderna dostatek očkovacích látek, zatímco země jako USA, Německo nebo Francie potřebné miliony dávek získat nedokázaly. Jak napsal izraelský server CTech, který poskytuje informace o technologiích a inovacích, podíl na tom má specifičnost dohody s firmou Pfizer.

Očkování, ilustrační fotografie
doporučujeme

Jak uvádí CTech, Izrael tak souhlasil, že bude fungovat jako globální experimentální laboratoř, přičemž získané poznatky budou moci být využity ke stanovení vakcinačních postupů v jiných zemích. Pomohou také farmaceutickým firmám při dalším výzkumu očkovacích látek a léků. Americká firma Pfizer na vývoji své vakcíny spolupracovala s německou společností BioNTech.

Izrael uchovává o svých občanech zdravotnické záznamy zahrnující stav lidí od jejich narození do smrti. Zákon ukládá každému Izraelci platit si zdravotní pojištění u jednoho z veřejných poskytovatelů. Každé malé dítě nebo imigrant má záznam o veškerém očkování, všech prodělaných nemocech, ošetřeních nebo užívaných lécích.

Miliony zdravotnických záznamů poskytují cenný materiál využitelný při vývoji nového léku nebo léčebného postupu. Základ úspěchu Izraele tkví v tom, že systém zdravotní péče je řízen a kontrolován několika navzájem spolupracujícími orgány. Na rozdíl od systémů v jiných zemích, kde existuje mnoho pojišťoven, poskytovatelů péče, soukromých lékařů a decentralizovaný systém nemocnic, klinik a lékáren, v Izraeli funguje centralizovaný zdravotnický systém, který zahrnuje 100 procent občanů.

Také fakt, že se dá Izrael považovat s ohledem na charakter svých hranic za "ostrovní stát", nabízí výrobcům vakcíny proti covidu-19 ideální testovací prostředí. Lze monitorovat stav každého, kdo byl naočkován, v souvislosti s jeho celou zdravotní historií. Proto byly Pfizer a Moderna ochotné dodat tak rychle tak velké množství vakcín, napsal CTech.

Část detailů dohody minulý týden ozřejmil premiér Benjamin Netanjahu. Izrael podle něj souhlasil, že se dá k dispozici k případové studii o rychlém očkování celé jedné země. Proto podle něj společnost Pfizer urychlila dodávku vakcín a navýšila jejich množství.

Netanjahu řekl, že se Izrael s "firmou Pfizer a celým lidstvem podělí o statistické informace, které pomohou vyvinout strategii k překonání covidu-19". "Můžeme to udělat, protože náš zdravotnický systém je jeden z nejpokročilejších na světě," dodal.

Nebylo oznámeno, jaké přesně údaje budou Izrael a Pfizer sdílet, takže kritici poukazují na porušení zásad zachování soukromí a lékařského tajemství. Ministerstvo zdravotnictví proto dodatečně oznámilo, že Pfizer dostane k dispozici pouze "makroinformace" takového druhu, které se dostávají běžně i k veřejnosti. Izrael slíbil, že firmě dá data týkající účinnosti vakcíny, vedlejších účinků nebo době potřebné k vytvoření protilátek s ohledem na věk, pohlaví nebo zdravotní minulost dotyčných.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Íránský prezident Rúhání uvítal konec vlády Donalda Trumpa

20.01.2021 08:56 Íránský prezident Hasan Rúhání uvítal konec americké administrativy prezidenta Donalda Trumpa.…

Exploze v syrské rafinerii. Média píší o "obřím požáru" tankerů

19.01.2021 20:50 Syrská civilní obrana se snaží uhasit velký požár, který zachvátil ropné tankery v rafinérii poblíž…

Na severu Afghánistánu padlo při útocích Tálibánu 20 vojáků

19.01.2021 12:54 Nejméně 20 vládních vojáků zemřelo v severoafghánské provincii Kunduz při nočních útocích bojovníků…

V Kábulu byly zastřeleny dvě soudkyně nejvyššího soudu

17.01.2021 08:40 V Kábulu byly dnes ráno zastřeleny dvě soudkyně, které pracovaly u afghánského nejvyššího soudu.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama