Izrael v Pásmu Gazy zasáhl 130 cílů a zabil 15 Palestinců

Izraelská armáda uvedla, že v odpovědi na raketové útoky z Pásma Gazy na území židovského státu zasáhla v noci na dnešek 130 cílů a zabila 15 členů radikálních skupin Hamás a Islámský džihád. Podle zdravotníků v Gaze přišlo o život 24 Palestinců včetně devíti dětí. Radikálové z Pásma Gazy na Izrael vypálili podle izraelské armády na 200 raket. Kvůli nim utrpělo zranění šest Izraelců, píše agentura AP. Situace eskalovala po několika týdnech napětí Jeruzalémě.

Eurozpravy.cz

V pondělí při střetech mezi palestinskými demonstranty a izraelskou policií v Jeruzalémě a na okupovaném Západním břehu Jordánu utrpělo zranění více než 700 Palestinců, z nichž 500 muselo být ošetřeno v nemocnici, uvedla agentura AP.

Konflikt ohledně Jeruzaléma v pondělí večer vyústil v raketové útoky palestinského radikálního hnutí Hamás z Pásma Gazy proti Izraeli, které zranily šest izraelských civilistů. V odvetě zaútočilo izraelské letectvo na Pásmo Gazy, v němž podle místních úřadů o život přišlo 24 Palestinců včetně devíti dětí a téměř sto osob bylo zraněno.

Většina zmíněných úmrtí v Gaze je přičítána izraelským náletům. V jednom případě přišlo podle AP o život sedm členů jedné rodiny, včetně tří dětí. Zemřeli po explozi ve městečku Bejt Hanún. Podle AP ale není jasné, zda jejich úmrtí způsobily izraelské nálety nebo zbloudilá střela.

Raketová palba z Pásma Gazy pokračovala i v noci na dnešek, na což Izrael reagoval novými nálety.

"Zasáhli jsme 130 vojenských cílů patřících Hamásu," řekl mluvčí izraelské armády. Mezi cíli byly podle něj i dva tunely. "Podle našich současných odhadů jsme zabili 15 členů Hamásu a Islámského džihádu," dodal. Radikální skupina Islámský džihád v pondělí ohlásila, že na Izrael vyslala na 30 raket. Podle armádního mluvčího je Izrael stále v počáteční fázi protiútoku. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí varoval, že boje mohou nějakou dobu trvat.

Armáda podle agentury DPA dále uvedla, že na Izrael bylo od pondělka vypáleno na 200 raket, z nichž více 90 procent sestřelil systém protivzdušné obrany. Podle ní až třetina raket dopadla ještě v Pásmu Gazy, což pravděpodobně mělo za následek oběti na životech z řad Palestinců.

V minulosti přeshraniční boje mezi Izraelem a Hamásem, který vládne v Pásmu Gazy, často skončily po několika dnech, čemuž mnohdy přispěla zákulisní jednání zprostředkovaná Egyptem, Katarem a dalšími hráči. Zda se tak stane i tentokrát, není jasné. Izrael ve své válce s Hamásem v roce 2014 zasáhl desítky domovů v Gaze a argumentoval tím, že míří na ozbrojence. O život ale přišlo také mnoho civilistů, což vyvolalo hlasitou mezinárodní kritiku.

Nejnovější eskalace přichází v době, kdy Izrael čelí politické nejistotě. Netanjahu je úřadujícím premiérem po březnových předčasných volbách, které žádné straně neumožnily sestavit většinový kabinet. Pokusil se sestavit novou vládu se svými ultraortodoxními spojenci, ale neuspěl. Prezident Reuven Rivlin tak minulý týden sestavením vlády pověřil jeho politického rivala Jaira Lapida. Dalším Netanjahuovým politickým rivalem je ministr obrany Benny Ganc. Podle AP není jasné, zda a do jaké míry se toxická politická atmosféra přelévá do vojenského rozhodování. Konkurenční tábory nicméně jednomyslně vyjádřily podporu tvrdým úderům proti Hamásu.

Nepokoje v Jeruzalémě propukly po zahájení postního měsíce ramadánu v polovině dubna, kdy Izrael omezil Palestincům shromažďování na místě, kde se Arabové většinou scházejí k večerní modlitbě. V posledních dnech napětí podpořilo hrozící nucené vystěhování desítek palestinských rodin z jejich domů ve čtvrti Šajch Džarráh ve východním Jeruzalémě. Do jejich domovů se chtějí nastěhovat izraelští osadníci.

Izrael obsadil východní Jeruzalém za války v roce 1967, připojil ho ke zbytku města a celé je nyní označuje za svou metropoli. Je to v rozporu s mezinárodním právem a Palestinci stále chtějí, aby byl východní Jeruzalém hlavním městem jejich budoucího státu.

Témata: EZ

Co odhalily prezidentské volby o íránském režimu? Z Washingtonu zní tvrdá…

23.06.2021 00:01 NÁZOR - Íránské prezidentské volby odhalily, že tamní režim se soustředí kolem nesmlouvaných…

FBI blokuje přístup na několik zpravodajských serverů, tvrdí Írán

22.06.2021 21:44 Spojené státy dnes podle íránské státní agentury IRNA zablokovaly přístup na několik zpravodajských…

Izrael odsoudil zvolení Raísího v Íránu

20.06.2021 12:49 Izraelský premiér Naftali Bennet dnes odsoudil zvolení ultrakonzervativce Ebráhíma Raísího íránským…

Raísímu gratulovali Putin či Erdogan, Izrael ho odsoudil

19.06.2021 21:41 Prezidenti Ruska či Turecka dnes gratulovali ultrakonzervativnímu soudci Ebráhímu Raísímu k…

Prezidentské volby v Íránu vyhrál Raísí

19.06.2021 11:17 Aktualizováno Vítězem pátečních prezidentských voleb v Íránu se podle očekávání stal ultrakonzervativní soudce…

Biden a Erdogan se neshodli na zařazení ruského systému S-400 do armády…

17.06.2021 21:38 Americký prezident Joe Biden a jeho turecký protějšek Recep Tayyip Erdogan nenašli řešení…

Izrael naočkoval nadpoloviční většinu obyvatel, zrušil roušky

15.06.2021 10:18 Izrael zrušil jedno z posledních významných omezení v souvislosti s šířením koronaviru - obyvatelé…

Turecko útočilo opět na kurdské radikály u uprchlického tábora v Iráku

11.06.2021 18:51 Turecká armáda podruhé za předchozí týden útočila asi 180 kilometrů od tureckých hranic v iráckém…

Ankara podle opozičního serveru loni zasahovala do voleb hlavy Severního…

11.06.2021 17:29 Turecko se loni snažilo ovlivnit volby prezidenta Severního Kypru, a to i tak, že členové turecké…

Nová éra Izraele? Netanjahu nezmizí, bude bojovat, míní konzultant

11.06.2021 17:25 NÁZOR - Zdá se, že přichází nový úsvit v izraelské politice. S touto myšlenkou vystoupil vlivný…

Související:

Právě se děje