Izrael ve válce s Islámským džihádem: Při náletech 24 mrtvých Palestinců

Při útocích, které Izrael vede od úterka proti palestinským radikálům v Pásmu Gazy, zemřelo do dnešního večera 24 Palestinců. Podle listu The Jerusalem Post bylo z Pásma Gazy na Izrael za stejnou dobu vypáleno 360 raket, z nichž 90 procent zneškodnila protivzdušná obrana. Server Ynet napsal, že se intenzivně vyjednává o ukončení bojů a že by příměří mohlo začít platit ještě dnes nebo ve čtvrtek. Zdroje z Egypta, který je prostředníkem jednání, to ale nepotvrdily.

F-16 Israel Defense Forces
doporučujeme

Izraelská armáda prozatím rozmístila dělostřelecké baterie podél hranice s Pásmem Gazy. Po noční pauze se ve městech a vesnicích v této oblasti brzo ráno rozezněly varovné sirény a lidé museli do krytů. Středně těžké zranění utrpěla sedmdesátiletá Izraelka z Aškelonu.

Izraelský tisk píše, že mezi 24 palestinskými oběťmi je jedna žena a tři děti a že všichni mrtví muži byli radikálové. V Izraeli zdravotníci ošetřovali 63 lidí.

Izraelské údery míří na členy radikální skupiny Islámský džihád, v úterý Izraelci zabili jednoho z členů jejího vedení Bahá abú Attu. Vojsko oznámilo, že protivzdušná obrana zlikvidovala 90 procent palestinských raket a že 60 procent z těch, které v Izraeli dopadly, zasáhly neobydlené oblasti. Několik desítek raket pak spadlo ještě v Pásmu Gazy a deník Haarec tvrdí, že jedna z nich zasáhla úřad palestinské komise lidských práv v Gaze.

Zdroj, na nějž se odvolal Ynet, sdělil, že se intenzivně vyjednává o příměří a že by "vše mohlo skončit dnes večer". "Všechno se děje naráz, může to skončit dnes večer nebo zítra (ve čtvrtek), ale může se to vyvinout i v nové boje," sdělil nejmenovaný zdroj serveru. Generální tajemník Islámského džihádu Zijád Rušdí Nachala podle tohoto zdroje cestuje do Káhiry a bude tam jednat se zástupci egyptské tajné služby o možném příměří s Izraelem. Egypt v rozhovorech mezi palestinskými radikály a Izraelem funguje často jako prostředník. V Káhiře je rovněž zvláštní koordinátor OSN pro blízkovýchodní mírový proces Nikolaj Mladenov a také on jedná o zastavení útoků.

V Izraeli je nyní David Schenker z amerického ministerstva zahraničí, který poukázal na to, že nynějších bojů se neúčastní palestinský Hamás, který vládne Pásmu Gazy. Schenker to označuje za pozitivní, protože to značí, že ani Hamás, ani Izrael spolu nyní nemají chuť bojovat. Hamás vládne pásmu od roku 2007 a od té doby bojoval proti Izraeli ve třech velkých konfliktech.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes před jednáním vlády řekl, že Izrael je připraven podniknout další nálety na ozbrojence z Islámského džihádu, pokud budou pokračovat v raketové palbě. "Buď s těmito útoky přestanete, nebo budete čelit dalším úderům (Izraele)," řekl premiér.

Podle agentury Reuters se za úsvitu rozezněly sirény v izraelských městech poblíž Pásma Gazy i hlouběji v Izraeli. Už druhým dnem tak v této oblasti pokračují nejtěžší boje za poslední měsíce. Podle ministerstva zdravotnictví v Gaze bylo zraněno více než 50 lidí.

Většina škol a úřadů zůstala dnes v Gaze druhým dnem uzavřena. Zavřeny jsou také školy ve značné části jižního Izraele.

Izrael se zmocnil Gazy ve válce v roce 1967, z enklávy stáhl své vojáky a osadníky v roce 2005. Životní podmínky většiny obyvatel pásma, které čelí izraelské a egyptské blokádě, jsou neradostné. Nezaměstnanost převyšuje 40 procent, voda z vodovodu se nedá pít a elektřina funguje pouze několik hodin denně. Nemocnice mají dlouhodobý nedostatek zdravotnického materiálu, dovoz i vývoz zboží je omezen a některé části území stále čekají na obnovu po konfliktu s Izraelem z roku 2014.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Raab: Londýn chce vyřešit dluh vůči Íránu ze 70. let

23.09.2020 10:10 Británie s Íránem stále vyjednává o zaplacení dluhu za nedodanou zbrojní zakázku ze 70. let. Řekl…

Saúdská Arábie rozvolňuje pravidla pro poutě do Mekky

23.09.2020 07:51 Obyvatelům Saúdské Arábie bude od 4. října opět umožněno vykonávat umru, muslimskou malou pouť do…

Otevírá se cesta k míru na Blízkém východě? Politolog krotí optimismus

23.09.2020 00:01 NÁZOR - Mnozí komentátoři oprávněně vítají mírovou dohodu mezi Spojenými arabskými emiráty,…

Smrt černocha Floyda připomíná zkušenost Íránu s USA, řekl Rúhání

22.09.2020 20:29 Íránský prezident Hasan Rúhání dnes v rozpravě Valného shromáždění OSN přirovnal smrt černocha…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama