Izrael volí nový parlament: Účast je zatím vyšší než v dubnu

Účast v dnešních předčasných parlamentních volbách v Izraeli je podle volební komise zatím vyšší než při těch posledních v dubnu. Hlasovali už lídři obou favorizovaných stran, šéf pravicového Likudu premiér Benjamin Netanjahu i lídr centristické koalice Modrá a bílá, někdejší náčelník generálního štábu izraelské armády Benny Ganc. Informovala o tom agentura AP.

Přidejte svůj názor

Izrael
doporučujeme

Netanjahu čeká velmi těsný výsledek. Ganc zdůraznil, že jeho uskupení představuje naději na Izrael bez korupce a extremismu. V Izraeli se konají volby letos podruhé. Po těch dubnových se Netanjahuovi nepodařilo sestavit vládní koalici.

V 10:00 místního času (09:00 SELČ) byla podle volební komise volební účast 15 procent, což je zhruba o dvě procenta víc než touto dobou při volbách v dubnu. O volbách je v Izraeli den pracovního volna, což má přispět ke zvýšení účasti. Naposledy celkově hlasovalo 69 procent oprávněných voličů. U arabských Izraelců, byla účast necelých 50 procent. V těchto volbách čtyři arabské strany kandidují na společně s cílem účast posílit.

Netanjahu dnes před novináři poznamenal, že očekává velmi těsný výsledek. Spolu se svou manželkou volil v Jeruzalémě. Premiér, kterému hrozí, že bude obžalován z korupce, usiluje o už pátý mandát.

Hlavním soupeřem je nyní pro Netanjahua lídr centristické koalice Modrá a bílá Ganc. Ten uvedl, že dnešní volby jsou o naději a změně. "Přineseme naději, přineseme změnu, bez korupce, bez extremismu," řekl Ganc před volební místností nedaleko svého bydliště v Roš Haajin u Tel Avivu, kam rovněž dorazil se svou manželkou.

Výsledky voleb budou podle odhadů velmi těsné a obě strany tak mohou čelit náročným koaličním vyjednáváním s menšími spojenci, což by podle AP mohlo mít za důsledek také vytvoření širší koalice, v níž budou dvě nejsilnější strany.

Zároveň budou koaliční jednání výrazně záviset na postupu někdejšího ministra obrany Avigdora Liebermana a jeho nacionalistické sekulární strany Izrael je náš domov. Agentura AP uvedla, že podle odhadů nebude Netanjahuův Likud schopen sestavit koalici bez podpory Liebermana.

Ten se už ale nechal slyšet, že usedne pouze v širší koalici a vypsání dalších předčasných voleb vyloučil. Modrá a bílá ale opakovaně odmítla být ve vládě, vedené Netanjahuem. Lieberman po minulých volbách odmítl vstoupit do kabinetu bez záruky prosazení zákona o zrušení branné povinnosti pro ultraortodoxní Židy.

První odhady výsledků by izraelské televize měly zveřejnit ve 21:00 SELČ. V noci na středu by měly být postupně zveřejňovány oficiální výsledky. Po volbách se s šéfy stran setká prezident Reuven Rivlin. Za úkol bude mít vybrat stranu, která podle něj bude mít největší šanci sestavit koalici.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Stažení vojáků USA ze Sýrie? Senátor je zděšen. Na Turky by použil jinou…

19.10.2019 10:40 Stažení amerických vojáků ze Sýrie je vážný strategický omyl. Uvedl to šéf senátních republikánů…

Do Evropy se dostanou další teroristé IS? Belgie má kontroverzní plán

19.10.2019 10:17 Belgie se chystá využít příměří v Sýrii a evakuovat své občany podezřelé z terorismu z táborů na…

Manipulace s naivními Američany? Politolog mluví o debaklu na Blízkém…

19.10.2019 00:01 NÁZOR - Vedl nějaký zahraničněpolitický krok takto rychle k takové krizi? Danou otázku pokládá v…

Erdogan hrozí Kurdům: Boje v Sýrii budou obnoveny

18.10.2019 18:19 Turecká ofenziva na severu Sýrie bude v úterý večer obnovena, pokud se kurdské oddíly nestáhnou,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama