Izrael vrátil palestinské samosprávě zadržené miliardy šekelů

Izrael uvolnil palestinské samosprávě přes miliardu dolarů (22 miliard korun) dosud zadržovaných kvůli sporu o to, jak samospráva s těmito penězi nakládá. Měsíčně Izrael převáděl Palestincům 600 milionů šekelů (téměř čtyři miliardy korun) pocházejících z celních poplatků a daně z přidané hodnoty, kterou Izrael pro Palestince vybírá.

Palestina
doporučujeme

Loni ale ze sumy začal část odečítat, protože samospráva podle Izraele používala tyto peníze na podporu rodin Palestinců usvědčených z útoků na Izraelce. Palestinci je označují za mučedníky. Samospráva pak oznámila, že od izraelské strany nehodlá přijímat vůbec žádné peníze z daní a cel.

O převodu dlužné částky dnes informoval palestinský ministr pro civilní záležitosti Husajn Šajch. Sdělil, že izraelská vláda "převedla všechny dlužné finance na účet palestinské samosprávy ve výši tři miliard a 768 milionů šekelů".

Podle agentur je rozhodnutí také výsledkem obnovy spolupráce samosprávy a Izraele v bezpečnostních otázkách. Palestinský vůdce Mahmúd Abbás ji v květnu vypověděl kvůli izraelskému plánu anexe části palestinského Západního břehu Jordánu. Izrael ale tento plán nakonec odložil, když v létě uzavřel normalizační dohodu se Spojenými arabskými emiráty.

Převod peněz potvrdila také izraelská strana. Palestinský premiér Muhammad Ištajja tento týden řekl, že Palestinci na ně mají právo. Mají pomoci vyřešit vážné ekonomické problémy samosprávy a rozpočtovou krizi. Podle Ištajji dostanou úředníci ušlé mzdy. "Byli několik měsíců trpěliví a je jen otázkou krátkého času, než se vše vyjasní," dodal premiér. Samospráva byla kvůli finančním problémům nucena snížit platy svých zaměstnanců.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Íránský prezident Rúhání uvítal konec vlády Donalda Trumpa

20.01.2021 08:56 Íránský prezident Hasan Rúhání uvítal konec americké administrativy prezidenta Donalda Trumpa.…

Exploze v syrské rafinerii. Média píší o "obřím požáru" tankerů

19.01.2021 20:50 Syrská civilní obrana se snaží uhasit velký požár, který zachvátil ropné tankery v rafinérii poblíž…

Na severu Afghánistánu padlo při útocích Tálibánu 20 vojáků

19.01.2021 12:54 Nejméně 20 vládních vojáků zemřelo v severoafghánské provincii Kunduz při nočních útocích bojovníků…

V Kábulu byly zastřeleny dvě soudkyně nejvyššího soudu

17.01.2021 08:40 V Kábulu byly dnes ráno zastřeleny dvě soudkyně, které pracovaly u afghánského nejvyššího soudu.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama