Izrael zostřuje opatření proti koronaviru. Nakažených přibývá, Netanjahu čelí kritice

Izrael kvůli přibývajícímu počtu nakažených novým typem koronaviru zpřísnil pro nadcházející víkend opatření proti šíření nákazy. Lidé budou moci opouštět domovy, zavřené ale zůstanou obchody, nákupní střediska, bazény, kadeřnictví a kosmetické salony, zoologické zahrady, muzea či turistické atrakce, uvedla dnes v prohlášení izraelská vláda. Opozice kabinet obvinila, že rozhoduje chaoticky a bez důkladných epidemiologických podkladů.

Benjamin Netanjahu
doporučujeme

Agentura Reuters poznamenala, že mezi Izraelci narůstá hněv kvůli tomu, jak si úřady v boji proti covidu-10 vedou.

Omezení začnou platit dnes odpoledne a skončí v neděli ráno. Neděle je v Izraeli pracovním dnem. Není vyloučeno, že za týden by o víkendu mohl být v zemi zaveden zákaz vycházení, informují místní média. K tomu ale vláda potřebuje souhlas parlamentu.

Nejen o víkendech, ale i po ostatní dny se ve vnitřních prostorách nebude smět sejít více než deset lidí, venku pak 20. Restaurace také budou moci prodávat jen jídlo k odnosu s sebou, informuje The Times of Israel.

Majitelé podniků to hodlají ignorovat. Otevřou prý navzdory zákazu a odmítají vyhodit už připravené zásoby. "Je naší povinností chránit své podnikání, i když se tím staneme zločinci proti své vůli," napsali v prohlášení.

Vláda k rozhodnutí dospěla po nočním jednání, přičemž úřady hlásily nových 1832 nakažených za minulý den a tři mrtvé. "Celý národ se snaží porozumět těm víkendovým opatřením, a není toho schopen. Celý národ chce pochopit, proč se rozhoduje v noci a bez podkladů, a neumí to. Celá země chce vědět, proč ministři ignorují epidemiology a ekonomy, kteří říkají, že je to naprostý zmatek, a nedaří se to," napsal opoziční politik Jair Lapid na twitteru. Podle něj je ve vládě chaos a lidé jí přestali věřit. Lapid prosazuje jmenování odborníka, který bude situaci řídit, čemuž se brání premiér Benjamin Netanjahu i ministr zdravotnictví Juli Edelstein.

Další opoziční poslanec Avigdor Lieberman řekl, že vláda dělá "podivná rozhodnutí" a řídí věci amatérsky. "Nemá údaje o zdrojích infekce a když je má, nebere na ně ohled," řekl. Podle něj kabinet vyvolává paniku, utrácí zbytečně peníze, aby utlumil protesty, a pak vyhlašuje omezení bez přesného prostudování údajů.

Vládní postup se nelíbí ani odborníkům. Hagaj Levine, který řídí svaz lékařů, řekl, že nařízení zavřít od příštího týdne pláže je nesmyslné, protože virus se zřejmě šíří ve vnitřních prostorách.

Prvního vrcholu epidemie dosáhl Izrael na přelomu března a dubna, kdy denně přibývalo několik set, respektive až 700, potvrzených případů denně. Koncem dubna se situace výrazně zlepšila a vláda začala omezení postupně uvolňovat. Už koncem dubna se otevřely malé obchody či kadeřnictví, v květnu se otevřely školy a koncem května i restaurace. V posledních týdnech případů znovu rychle přibývá a odborníci kritizují vládu za to, že jednala ukvapeně. Zároveň podle nich nepodnikla nutné kroky k tomu, aby se nákaza po uvolnění restrikcí nevrátila. Rychle narůstá počet lidí se závažným průběhem onemocnění i počet zemřelých.

Průzkum Izraelského institutu pro demokracii ukázal, že jen 29,5 procenta lidí má vůči premiérovi Benjaminu Netanjahuovi důvěru co do přístupu ke krizi vyvolané covidem-19. Po březnové celostátní karanténě se nezaměstnanost v zemi vyšplhala na 21 procent. Netanjahu sice přišel s řadou opatření na oživení ekonomiky, některé z nich se ale staly terčem kritiky kvůli tomu, že jsou neefektivní.

V Izraeli, který má zhruba devět milionů obyvatel, se koronavirem nakazilo přes 46.000 lidí, 384 z nich zemřelo. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila americká Univerzita Johnse Hopkinse.

Írán kvůli koronaviru opět zpřísní restrikce

Teheránské úřady kvůli rychlému nárůstu počtu nových případů koronaviru obnoví část opatření, která už v minulosti zrušily. Mluvčí ministerstva zdravotnictví dnes řekl, že kromě jiného musí od soboty třetina státních úředníků pracovat z domova, bude zakázáno shromažďování a uzavřou se kavárny i čajovny.

Írán za uplynulý den zaznamenal 2400 nově nakažených a 180 úmrtí v souvislosti s komplikacemi onemocnění covid-19. V zemi se od začátku pandemie nakazilo 269.440 lidí a 13.791 jich zemřelo.

Obnova omezení se bude týkat i sportovních akcí, konat se budou moci jen fotbalové zápasy první ligy.

Írán uvolnil předchozí omezení koncem května, úřady ale nepřestávaly upozorňovat, že virus se stále šíří a že to lidé neberou vážně. V Teheránu se porušoval i zákaz nošení roušek v prostředcích hromadné dopravy.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Syrský prezident Bašár Asad a jeho žena mají koronavirus

08.03.2021 15:44 Syrský porezident Bašár Asad a jeho žena Asma mají pozitivní testy na covid-19. Oznámila to dnes…

Izrael začal s očkováním palestinských dělníků

08.03.2021 12:30 Izrael dnes zahájil očkování Palestinců, kteří pracují v Izraeli nebo v židovských osadách na…

Papež František ukončil návštěvu Iráku a odcestoval do Říma

08.03.2021 08:38 Papež František dnes odletěl z Iráku a ukončil svou historickou návštěvu tohoto muslimského státu,…

Papež navštívil irácký Kurdistán a povzbudil tamní křesťany

07.03.2021 16:25 Aktualizováno Papež František dnes navštívil Mosul, kde na náměstí zahájil třetí den své historické návštěvy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama