Izrael zveřejnil detaily z obvinění proti premiérovi

Izraelská prokuratura dnes zveřejnila detailní znění obžaloby proti premiérovi Benjaminovi Netanjahuovi. Souzen je ve třech korupčních kauzách. Proces začal loni a příští měsíc má pokračovat dalším stáním. Premiér vinu ve všech třech případech odmítá a označuje se za oběť nepřátelsky zaměřených médií, policie a soudů.

Benjamin Netanjahu
doporučujeme

Obžaloba proti Netanjahuovi obsahuje obvinění z podvodu, zklamání důvěry a přijetí úplatků. Tyto činy se vztahují na tři odlišné kauzy.

V jedné z nich je Netanjahu viněn, že pomohl k výhodám v řádu milionů dolarů majiteli telekomunikační společnosti Bezeq výměnou za příznivé zpravodajství o sobě. Zajistit ho měl zpravodajský server Walla, který spadá pod Bezeq.

Izraelští právníci v minulých stáních požádali o více detailů k obvinění, na což reagovala prokuratura dopisem zveřejněným dnes. Stojí v něm, že Walla dostala 315 žádostí o příznivé zpravodajství o Netanjahuovi a jeho rodině. Netanjahu sám byl za nejméně 150 z těchto žádostí.

Obsahovaly požadavky na přiřazení vyšší priority pozitivním článkům o premiérovi i jeho příbuzných, na změnu znění hlavních zpráv a potlačení nebo úplného vyřazení nepříznivě laděných informací. Pro Netanjahuovy soupeře se naopak žádalo negativně laděné zpravodajství.

Vysvětlovací dopis popisuje většinu z 315 požadavků, mezi nimiž je například žádost o zveřejnění lichotících článků o Netanjahuově manželce Saře nebo jejích fotografií. Šaul Elovič, který v dané době vlastnil akcie Bezequ, měl údajně obavy, že pokud se budou zveřejňovat k Netanjahuovi kritické články, nebude premiér souhlasit s kontrakty, jež byly pro Bezeq výnosné.

Jako jeden příklad Netanjahuova ovlivňování je v dopise uveden případ z ledna 2013. Jeden z premiérových spolupracovníků Eloviče přesvědčil ke zveřejnění článků, v nichž se uvádělo, že manželka Netanjahuva politického rivala Naftaliho Bennetta pracuje v restauraci, kde se nevaří košer. O něco později chtěl tentýž Netanjahuův spolupracovník, aby Walla odstranila články, v nichž se kritizovaly krajkové šaty, jež měla Sara Netanjahuová na sobě při inauguračním zasedání nově zvoleného pralamentu. Walla vyhověla oběma požadavkům.

Dalším případem doloženým v dopise je Netanjahuova žádost, aby Walla zastavila živě přenášené vysílání ze shromáždění Netanjahuových odpůrců v době volební kampaně v roce 2015.

Elovič je v procesu obviněn také i s manželkou Iris, a to z podplácení a bránění justici.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Věznice jsou ohnisky koronaviru, ale očkování v nich ale vázne, píše…

16.01.2021 10:38 Když Izrael začal v prosinci očkovat své obyvatele, ministerstvo zdravotnictví vyčlenilo dávky pro…

Nové informace o mohutné explozi v Bejrútu. Stopy vedou k Asadovi, píše…

15.01.2021 12:05 Loď s nákladem dusičnanu amonného, který loni explodoval v bejrútském přístavu a zabil na 200 lidí,…

Izrael úspěšně očkuje díky specifičnosti dohody s Pfizer, píše server CTech

14.01.2021 10:30 Izrael dokázal za tři týdny naočkovat proti covidu-19 více než 20 procent svých obyvatel a dokázal…

Zeman doufá, že Biden přehodnotí stahování vojáků z Afghánistánu

13.01.2021 17:26 Prezident Miloš Zeman vyslovil naději, že s administrativou nového amerického prezidenta Joea…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama