Izraelci půjdou opět k volbám, za dva roky už počtvrté

Čtvrté parlamentní volby od jara 2019, druhé za epidemie covidu-19 a desáté, v nichž vede premiér Benjamin Netanjahu svůj Likud do izraelského parlamentu. Izraelci budou v úterý znovu rozhodovat o složení parlamentu a o tom, kdo se postaví do čela jejich příští vlády. Pokud to bude opět Netanjahu, bude to pro něj už 12. rok po sobě.

Benjamin Netanjahu

Stejně jako v minulých případech, ani teď nemá pravicový Likud dostatek potenciálních partnerů, s nimiž bude schopen sestavit stabilní vládu s většinou ve 120členném Knesetu. V průzkumech si Likud vede nejlépe, stejně jako před předchozími volbami - může získat kolem čtvrtiny mandátů. Hned za ním ale končí centristé z Ješ Atidu (Budoucnost existuje) Jaira Lapida, kteří mohou mít až 20 mandátů, avšak spoluúčast ve vládě s Netanjahuem vylučují. Stejně nezvratně je rozhodnuta pravicová strana Nová naděje odpadlíka od Likudu Gideona Saara, která může mít deset mandátů.

Zřejmými spojenci Likudu jsou tak stejně jako dříve náboženské strany Šas (8 mandátů), Jednotný judaismu tóry (7) a Náboženská sionistická strana (4), což na většinu stačit nebude. A nemusí to stačit, ani kdyby se Netanjahuovi podařilo získat do koalice nacionalisty ze strany Jamina Naftaliho Bennetta (11). Strany, které koaliční spolupráci s Netanjahuem vyloučily, na tom nejsou co do koaličního potenciálu o mnoho lépe, protože bez Jaminy dají dohromady jenom 57 mandátů.

Chce-li Netanjahu dosáhnout odkladu svého soudního procesu, v němž je obviněn z korupce, nebo dokonce jeho zrušení, musí u moci zůstat, i kdyby to znamenalo spojit se s radikálními stranami prosazujícími například anexi palestinského Západního břehu Jordánu nebo tažení proti hnutí LGBT. Netanjahu sice tvrdí, že vyhnout se soudnímu řízení není jeho cíl, ale možní členové jeho příští koalice jsou ochotní se o to zasadit. Rozhodnout může volební účast, která se v minulých třech volbách neustále zvyšovala, avšak nyní může sehrát roli únava voličů a ekonomické dopady epidemie.

Analytici spočítali, že pokud se zjevně protinetanjahuovským stranám nepodaří dát dohromady aspoň 61 mandátů, bude to pro premiéra výhoda, které nesporně využije k sestavení další vlády. Pokud k urnám nepřijde dostatek pravicových voličů a Náboženská sionistická strana nepřekročí práh 3,25 procenta pro vstup do parlamentu, což jsou zhruba čtyři křesla, dostanou šanci centristé kolem Lapida. Tato možnost se za moc pravděpodobnou nepovažuje. O to víc je pravděpodobné, že se potvrdí správnost průzkumů, ani jednomu z táborů se většinu získat nepodaří a Izraelce v létě čekají další volby.

Netanjahu tentokrát vede pozitivnější kampaň než v minulosti, což je dáno koronavirem a nemožností pořádat velká shromáždění, ale také faktem, že nemá v levicovém táboře jednoznačného a silného protivníka, proti němuž by se vymezil. Místo toho má tři oponenty, i když slabší.

Nejvíc starostí mu podle izraelských novinářů dělá Lapid, takže v kampani nepřestává poukazovat na jeho slabiny, k nimž řadí jeho nezkušenost v ekonomických záležitostech. Bývalý televizní moderátor Lapid byl sice v jedné z Netanjahuových minulých vlád ministrem financí, ale předtím o sobě prohlásil, že o ekonomice neví nic. Netanjahu připomíná, že on sám dokázal zajistit chod ekonomiky i v době koronaviru. Lapid také podceňoval premiérovu schopnost obstarat vakcíny proti covidu-19 a říkal, že v lednu jich Izrael bude mít tak pět. Netanjahu nyní vítězoslavně dokládá, že je naočkována polovina občanů a vakcín jsou miliony.

Za protivníka se dá označit i Bennett, který se v kampani zaměřil na boj proti covidu-19 a ekonomiku. Stejně jako Lapid sice říká, že je třeba Netanjahua nahradit někým jiným, na rozdíl od Lapida ale koaliční spolupráci s ním nevyloučil. Pokud bude volební výsledek neprůkazný, může se stát Bennett rozhodujícím hráčem při sestavování vlády.

Do koaličních jednání může promluvit i někdejší ministr vnitra Saar, který po vystoupení z Likudu založil vlastní stranu a prosazuje tradiční a méně populistickou pravicovou politiku než Netanjahu. Jeho Nová naděje ale v průzkumech rychle padá a z někdejších 18 mandátů má nyní deset.

Odborníci se shodují, že bez Netanjahua může příští izraelská vláda vzniknout jedině v případě spolupráce Bennetta, Lapida a Saara, a to je velmi nepravděpodobné.

Do vraždy novináře Chášukdžího měli být zapojeni i lidé s výcvikem z USA

23.06.2021 16:06 Čtyři saúdskoarabští agenti, kteří se v roce 2018 podíleli na vraždě novináře Džamála Chášukdžího v…

Tálibán ovládl přístupovou cestu z Afghánistánu do Tádžikistánu

23.06.2021 15:05 Afghánské povstalecké hnutí Tálibán od úterý kontroluje hlavní přístupovou cestu z Afghánistánu do…

Bývalý izraelský premiér Netanjahu poděkoval Zemanovi za dopis

23.06.2021 14:49 Bývalý izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes na twitteru poděkoval českému prezidentovi Miloši…

Izrael může posílat do karantény i očkované, pokud se setkají s mutací…

23.06.2021 13:10 Izraelské úřady mohou nově poslat do karantény kohokoliv, kdo přišel do kontaktu s velmi nakažlivou…

Írán podle tamních médií zmařil pokus o útok na svůj jaderný program

23.06.2021 12:24 Íránské úřady zmařily útok na íránský civilní jaderný program. Podle agentury AP to dnes uvedl…

Co odhalily prezidentské volby o íránském režimu? Z Washingtonu zní tvrdá…

23.06.2021 00:01 NÁZOR - Íránské prezidentské volby odhalily, že tamní režim se soustředí kolem nesmlouvaných…

FBI blokuje přístup na několik zpravodajských serverů, tvrdí Írán

22.06.2021 21:44 Spojené státy dnes podle íránské státní agentury IRNA zablokovaly přístup na několik zpravodajských…

Izrael odsoudil zvolení Raísího v Íránu

20.06.2021 12:49 Izraelský premiér Naftali Bennet dnes odsoudil zvolení ultrakonzervativce Ebráhíma Raísího íránským…

Raísímu gratulovali Putin či Erdogan, Izrael ho odsoudil

19.06.2021 21:41 Prezidenti Ruska či Turecka dnes gratulovali ultrakonzervativnímu soudci Ebráhímu Raísímu k…

Prezidentské volby v Íránu vyhrál Raísí

19.06.2021 11:17 Aktualizováno Vítězem pátečních prezidentských voleb v Íránu se podle očekávání stal ultrakonzervativní soudce…

Související:

Právě se děje