Izraelská armáda je připravena na pozemní ofenzivu v Pásmu Gazy

Izrael má možnost zahájit pozemní ofenzivu v Pásmu Gazy, v tuto chvíli to ale nemá v úmyslu a provádí masivní nálety proti cílům Hamásu. Na briefingu s evropskými novináři to dnes řekl mluvčí izraelské armády Jonatan Konrikus. Případnou pozemní operaci v případě eskalace bojů a dalších izraelských ztrát na životech přitom zcela nevyloučil.

Eurozpravy.cz

Na dotaz ČTK ohledně dětských obětí izraelských náletů v Gaze, mluvčí odpověděl, že cílem armády je minimalizovat civilní oběti. Dodal však, že Hamás civilní infrastrukturu využívá úmyslně jako štít.

"Možnost pozemní ofenzivy existuje, máme zbraně, lidskou sílu a vše potřebné, v tuto chvíli to ale není záměr, provádíme masivní leteckou kampaň proti cílům Hamásu a nechceme v tomto směru (pozemní ofenzivy) situaci eskalovat," uvedl. "Pokud to ale bude nutné, pokud bude agrese Hamásu pokračovat, pokud budou ohroženi izraelští civilisté podél hranice nebo se zintenzivní boje, jsme armáda, takže je jasné, že k tomu máme výcvik a jsme připraveni to udělat," dodal.

Konrikus se s novináři spojil z obce Jehud, kde stál před domem zničeným raketou. Rodina, jež v domě žila, se podle mluvčího schovala do vlastního krytu, což ji zachránilo.

Za uplynulých zhruba 40 hodin bylo podle Konrikuse na Izrael z Pásma Gazy odpáleno na 1100 raket. Asi 200 z nich přitom podle něj dopadlo ještě v Gaze. Konrikus uvedl, že část obětí v Gaze hlášených Hamásem způsobily tyto střely.

Izrael před vytrvalou raketovou palbou chrání obranný systém Iron Dome (Železná kupole). Podle Konrikuse má tento protiraketový systém zhruba 90 procentní záchyt. "Zachraňuje životy každou vteřinu, každý den a mohu vás ujistit, že situace by byla zcela jiná, kdybychom Iron Dome proti těmto brutálním útokům neměli," poznamenal.

Izraelské letectvo podle mluvčího zasáhlo v Gaze asi 300 různých vojenských cílů, včetně míst, kde skupiny Hamás a Islámský džihád vyrábí a skladují zbraně. "Lovíme teroristy," řekl Konrikus s tím, že armáda spolupracuje s vnitřní bezpečnostní agenturou a při náletech spoléhá na nejaktuálnější zpravodajské informace.

Izraelská armáda podle Konrikuse bombardovala raketová odpaliště, tunely, výrobny zbraní a skrýše Hamásu a zároveň zasáhla několik cílů, kde Hamás využíval civilní infrastrukturu. Před útoky na dvě výškové budovy podle mluvčího varovala civilisty výstražnými střelami a telefonáty. Domy podle něj využíval Hamás k rozvědné činnosti. Dodal, že v tomto případě nedošlo k civilním ztrátám na životech, podle zdravotníků v Gaze ale zemřeli i civilisté.

Na dotaz ČTK zda může komentovat dětské oběti, které hlásily úřady Gaze, Konrikus odpověděl, že armáda tyto zprávy "bere velmi vážně a cílem je minimalizovat kolaterální škody".

"Děláme vše pro to, abychom minimalizovali riziko. Faktem je, že Hamás je úmyslně zanořený do civilní populace, využívají civilní infrastrukturu jako své lidské štíty, takže je téměř nemožné zasáhnout vojenské cíle bez jakýchkoliv civilních ztrát," poznamenal. "Zatím si myslím, aniž bych byl cynický, že čísla jsou celkem dobrá, protože jsme zabili více než 20 teroristů a je relativně malé množství zabitých civilistů," poznamenal. "To samozřejmě neznamená, že je bráno na lehkou váhu, když je někdo zabit, ale je to velmi složitá situace a mohu vás ujistit, že jsme zavázáni k mezinárodnímu právu o ozbrojeném konfliktu a usilujeme o co nejmenší možné kolaterální škody," uzavřel.

V Gaze šla k zemi třetí výšková budova

Izraelská armáda dnes v Gaze zničila další mnohopatrový dům. Jeho obyvatele předem varovala. Jde od pondělka o třetí výškovou civilní budovu, na niž izraelská armáda zaútočila. Podle ní tam byly byty a úřadovny radikálního Hamásu. V bojích Hamásu a dalších radikálů proti Izraeli od pondělka zemřelo skoro 60 lidí, z nichž 53 jsou Palestinci a šest Izraelci.

Podle zdrojů z Gazy Izrael informoval správu výškové budovy o následném útoku a nutné evakuaci. Jako v předchozích dvou případech před vlastním útokem na střechu Izraelci shodili menší munici, která nevybuchuje, aby upozornili na blížící se hlavní útok.

Hamás a Islámský džihád o pondělka na Izrael vypálily 1200 raket, z nichž 200 spadlo ještě na území Pásma Gazy. Izraelská protivzdušná obrana zachytila 85 až 90 procent střel mířících na hustě obydlená místa.

Ministr obrany Benny Ganc dal příkaz k sestavení krizového hospodářského výboru, který vládě dá prostředky k zajištění kriticky důležitých potřeb obyvatelstva. Izraelská média k tomu píší, že jde o nezvyklé rozhodnutí, které se většinou dělá před rozsáhlou vojenskou operací nebo v případě přírodní katastrofy.

Z USA dnes na místo odcestuje zástupce tajemníka pro izraelsko-palestinské záležitosti Hady Amr, aby pomohl situaci uklidnit. Americký ministr zahraničí Antony Blinken dnes vyzval Izrael, aby učinil vše, co je v jeho silách, a vyhnul se civilním obětem, i když má právo chránit své obyvatelstvo.

Ruské ministerstvo zahraničí oznámilo, že vysoce postavený člen Hamásu řekl, že je skupina připravená útoky na Izrael zatavit na "základě vzájemnosti". Tento zdroj sdělil, že by svět měl přinutit Izrael nenasazovat policisty v jeruzalémské mešitě Al-Aksá.

O bojích jedná na mimořádném zasedání Rada bezpečnosti OSN, ale stejně jako v minulém případě USA nesouhlasí s textem společného prohlášení. "USA si nemyslí, že společné prohlášení pomůže situaci zklidnit," citoval server The Times of Israel nejmenovaného diplomata. Podle něj si USA myslí, že samotné mimořádné zasedání je dostatečným projevem znepokojení. Čtrnáct z 15 členů RB OSN bylo připraveno schválit společnou deklaraci.

Šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell řekl, že Izraelci a Palestinci musejí boje zastavit a předejít širšímu konfliktu. EU je podle Borrella zděšena velkým počtem civilních obětí, mezi nimiž jsou také děti.

Podle Hamásu Izraelci od pondělka zabili 53 Palestinců, mezi nimiž je 14 dětí. Palestinská skupina ochránců lidských práv, která si říká Mezinárodní obrana dětí - Palestina (DCIP) na své stránce uvedla, že část z těchto dětí zabily palestinské rakety, jež nedoletěly k cíli. V její zprávě o pondělních incidentech, při nichž zemřelo devět dětí, se uvádí, že patnáctiletý Palestinec zemřel při útoku izraelského dronu u Džabálíje. Útok mířil na jeho otce, který je jedním z velitelů Hamásu, a chlapec byl s ním. Osm lidí, mezi nimi dvě děti, zabila podomácku vyrobená raketa, která vybuchla předčasně. Dalších šest dětí přišlo o život při výbuchu, jehož příčina není jasná.

 

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Izrael naočkoval nadpoloviční většinu obyvatel, zrušil roušky

15.06.2021 10:18 Izrael zrušil jedno z posledních významných omezení v souvislosti s šířením koronaviru - obyvatelé…

Turecko útočilo opět na kurdské radikály u uprchlického tábora v Iráku

11.06.2021 18:51 Turecká armáda podruhé za předchozí týden útočila asi 180 kilometrů od tureckých hranic v iráckém…

Ankara podle opozičního serveru loni zasahovala do voleb hlavy Severního…

11.06.2021 17:29 Turecko se loni snažilo ovlivnit volby prezidenta Severního Kypru, a to i tak, že členové turecké…

Nová éra Izraele? Netanjahu nezmizí, bude bojovat, míní konzultant

11.06.2021 17:25 NÁZOR - Zdá se, že přichází nový úsvit v izraelské politice. S touto myšlenkou vystoupil vlivný…

Tálibán chce, aby se z Afghánistánu stáhli i turečtí vojáci

11.06.2021 07:03 Spolu s americkou armádou by z Afghánistánu mělo stáhnout své vojáky rovněž Turecko, řekl agentuře…

Islámský stát na Sinajském poloostrově unesl nejméně pět Egypťanů

08.06.2021 16:11 Nejméně pět Egypťanů unesli dnes na severu Sinajského poloostrova radikálové z teroristické skupiny…

Vůdce Boko Haram Abubakar Shekau spáchal sebevraždu, tvrdí IS

06.06.2021 22:18 Vůdce nigerijské radikální islamistické organizace Boko Haram Abubakar Shekau spáchal sebevraždu,…

Turecko podle Erdogana zabilo jednoho z vůdců kurdské PKK v Iráku

06.06.2021 20:23 Turecké tajné služby podle Ankary při operaci na území Iráku zabily jednoho z čelných představitelů…

Izrael začal s očkováním dětí od 12 let

06.06.2021 11:24 Izrael dnes začal očkovat proti covidu-19 děti od 12 do 15 let. Ministerstvo zdravotnictví podle…

Výbuch miny v Afghánistánu zabil nejméně 11 lidí, včetně dětí

06.06.2021 08:02 Nejméně 11 lidí, včetně dětí, zahynulo v sobotu na severu Afghánistánu, když jejich automobil najel…

Související:

Právě se děje