Izraelská armáda zbourala beduínskou vesnici, desítky lidí jsou bez domova

Izraelští vojáci zničili v úterý večer na okupovaném Západním břehu Jordánu beduínskou vesnici, v níž bydlelo téměř 80 lidí. Informovala o tom dnes agentura AFP s odvoláním na svědky a palestinské i izraelské představitele.

Ilustrační foto
doporučujeme

Vesnice se nacházela poblíž palestinského města Tubás a kromě stanů beduínů v ní byly i přístřešky pro dobytek či solární panely. Po demolici, při níž Izraelci použili malé buldozery, zůstaly bez domova desítky lidí, uvedl z místa fotograf AFP.

"Dali nám deset minut na evakuaci a potom začali buldozery srovnávat naše domovy se zemí," řekl jeden z postižených, 52letý Abdal Ghaní Aváda. "Před námi tady přitom bydleli již naši rodiče. (Izraelci) chtějí vyhnat z údolí Jordánu všechny Palestince," dodal.

Izraelské úřady uvedly, že vesnice byla zničena, protože byla vybudována nelegálně. Palestinci ale v takovýchto případech namítají, že sehnat povolení k výstavbě od izraelských úřadů je prakticky nemožné. Palestinský premiér Muhammad Ištaja demolici odsoudil jako "velké dílo zkázy namířené proti Palestincům v jordánském údolí".

Proti podobným demolicím se v minulosti postavila řada evropských vlád a OSN, podle kterých ničení palestinských vesnic a nelegální výstavba židovských osad na okupovaném palestinském území brání vyřešení palestinsko-izraelského konfliktu ve formě vytvoření dvou států - tedy nezávislého palestinského státu vedle Izraele.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Írán chce instalovat další pokročilá zařízení na obohacování

04.12.2020 16:48 Írán oznámil Mezinárodní agentuře pro atomovou energii (MAAE) úmysl instalovat další pokročilá…

Izrael chystá rychlé naočkování pětiny populace, objednal vakcínu od…

04.12.2020 12:17 Izrael očekává, že do konce prosince obdrží čtyři miliony dávek vakcíny firem Pfizer a BioNTech,…

OSN: Na záchranu Jemenu před hladomorem dochází čas

03.12.2020 19:16 Na záchranu válkou zmítaného Jemenu před hladomorem dochází čas a milionům Jemenců v nadcházejícím…

V Jeruzalémě vznikne úřadovna pro jednoho českého diplomata

02.12.2020 20:40 Aktualizováno V izraelském Jeruzalémě vznikne pobočka českého velvyslanectví v Tel Avivu. V hierarchii…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama