Izraelská delegace dorazila do Rabatu prvním přímým letem

Do Maroka dnes přicestovala prvním přímým letem společnosti El Al izraelská delegace stvrdit detaily dohody o normalizaci vztahů. Dojednána byla za prostřednictví USA a spolu s Izraelci do Rabatu dnes dorazili také američtí představitelé včetně poradce Bílého domu a prezidentova zetě Jareda Kushnera.

Jared Kushner, zeť Donalda Trumpa
doporučujeme

Podle izraelského tisku Maroko odmítlo normalizační dohodu podepsat tak, jak to v létě učinily Spojené arabské emiráty a Bahrajn. USA letos pomohly vyjednat Izraeli čtyři normalizační dohody - kromě SAE a Bahrajnu také se Súdánem a Marokem. Podpis dohod se SAE a Bahrajnem se konal ve Washingtonu.

Maroko ale podpisovou ceremonii podle listu Haarec odmítlo s tím, že v jeho případě nejde o nové vztahy, jelikož s Izraelem udržovalo diplomatické kontakty už v minulosti, byť s přerušením. Navázány byly v 90. letech, kdy Izrael uzavřel mírové dohody s Palestinci. Izraelci jezdili do Maroka jako turisté a Izrael měl v Maroku v letech 1994 až 2000 styčný úřad. Po vypuknutí druhého palestinského protiizraelského povstání v roce 2000 tyto kontakty ustaly.

Maroko tedy chápe současnou normalizační dohodu jako navázání na minulé kontakty. V jejím rámci mají být znovu otevřeny styčné úřady a později i velvyslanectví.

Dvacetičlennou izraelskou delegaci, která dnes dorazila do Rabatu, vede poradce pro národní bezpečnost Meir ben Šabbat, jejími členy jsou hlavně pracovníci ministerstva zahraničí. Američany vede Kushner.

Podle mluvčího izraelského ministerstva zahraničí by se měla podepsat dohoda o zahájení pravidelné přímé letecké dopravy i vízová dohoda, která umožní nositelům určitých pasů cestovat bez víza. Dále se počítá s dohodou o finanční spolupráci a o společných projektech v oblasti vodního hospodářství. Několik členů izraelské delegace má ve své rezidenci přijmout král Muhammad VI.

Původně se měly delegace do Izraele vrátit ve středu, ale kvůli koronavirovým opatřením odletí ještě dnes večer. Od středy totiž budou muset všichni po příletu do Izraele z ciziny do izolace do hotelů k tomu určených.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Politika USA podle Tálibánu a Íránu prodlužuje afghánskou válku

27.01.2021 14:02 Spojené státy svou politikou přispívají k prodlužování války v Afghánistánu. Shodli se na tom při…

Očkování proti koronaviru podpoří i Tálibán

27.01.2021 10:55 Afghánské povstalecké hnutí Tálibán slíbilo, že podpoří kampaň očkování proti nemoci covid-19 v…

Loď Ocean Viking zachránila u Libye přes 250 migrantů

22.01.2021 20:12 Loď Ocean Viking francouzské nevládní organizace SOS Méditerranée zachránila při dvou zásazích…

Íránský prezident Rúhání uvítal konec vlády Donalda Trumpa

20.01.2021 08:56 Íránský prezident Hasan Rúhání uvítal konec americké administrativy prezidenta Donalda Trumpa.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama