Izraelský ministr má plán. Na území Palestiny až milion židovských osadníků

Izraelský ministr obrany Naftali Bennett chce, aby do deseti let žilo v osadách na palestinském Západním břehu Jordánu až milion židovských osadníků. Teď jich je tam 400.000. Bennett patří k izraelské pravici a je zastáncem rozšiřování osad. V březnových volbách bude kandidovat za stranu Nová pravice a většinu jeho stoupenců tvoří právě osadníci. Palestinské ministerstvo zahraničí Bennettovy výroky označilo za rasistické.

Přidejte svůj názor 13 komentářů

Naftali Bennett
doporučujeme

Na dnešní jeruzalémské konferenci věnované americké politice v regionu ministr řekl, že cílem je dosáhnout toho, "aby do deseti let žilo v Judeji a Samaří milion občanů Izraele". Pro Západní břeh Jordánu, který Izrael obsadil v roce 1967, použil ministr biblický název. "Nejsme okupanty v naší domovině, nejsme okupanty v naší zemi, nejsme Belgičané v Kongu," komentoval termíny "okupovaný" a "okupanti", používané k charakterizaci situace na Západním břehu Jordánu.

Na konferenci byl také americký velvyslanec v Izraeli David Friedman, který řekl, že současná politika USA uznává, že "Izraelci, Židé mají právo žít v Judeji a Samaří".

Palestinské ministerstvo zahraničí v prohlášení označilo ministra i velvyslance za rasisty a jejich výroky za "oficiální přiznání ke spoluúčasti na zločinném osadnictví a zabírání palestinské země".

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa nejprve uznala Jeruzalém za hlavní město Izraele, později za izraelskou i část okupovaných Golanských výšin a loni v listopadu rovněž přestala automaticky považovat osady za nelegální z pohledu mezinárodního práva. USA za to kritizovali Palestinci, OSN, i některé státy.

Loading...
Vstupte do diskuze (13)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Íránský zástupce v Davosu nebude, ministr Džavád mění program

20.01.2020 17:22 Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf se nezúčastní Světového ekonomického fóra, které…

V Iráku se opět rozhořely protesty. Čtyři mrtví, desítky zraněných

20.01.2020 16:25 Na jihu Iráku a v jeho metropoli Bagdádu opět zesílily protivládní protesty, které dnes nepřežili…

Syrská krize? Dle většiny Čechů hrozba pro svět, nadávají na Turky a USA

20.01.2020 14:58 Zájem Čechů o vývoj v Sýrii, zmítané od roku 2011 občanskou válkou, opět klesl. Loni v prosinci se…

Íránský ministr míří do Kyjeva, hodlá se omluvit za sestřelení boeingu

20.01.2020 13:16 Íránský ministr dopravy Mohammad Eslámí dnes zamíří do Kyjeva, aby se ukrajinským představitelům…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama