Izraelský parlament schválil zákon omezující demonstrace. Krok k diktatuře, reaguje opozice

Izraelští poslanci po mnohahodinové debatě dnes ráno schválili zákon, který dočasně zakazuje lidem vzdalovat se od domovů na více než kilometr a omezuje shromažďování na maximálně 20 osob.

Benjamin Netanjahu
doporučujeme

Vláda ho navrhla v rámci opatření proti koronaviru, opozice ale tvrdí, že premiér Benjamin Netanjahu chce takto omezit protesty, které se proti němu v Jeruzalémě konají už řadu měsíců, napsala agentura Reuters.

Nová pravidla začala platit okamžikem schválení, napsal dnes deník The Jerusalem Post (JP). Platit mají týden, ale vláda je může prodloužit o další dva týdny. "Mohou protestovat v dosahu kilometru. Problém je šíření nemoci (covid-19) a šíření anarchie," uvedl Netanjahu na facebooku podle deníku JP k demonstracím, které se konají kvůli jeho korupčním skandálům i kvůli tomu, jak vláda řeší krizi kolem koronaviru.

zdroj: YouTube

"Co bude další krok? Zakážou opozičnímu lídrovi předstoupit před parlament?" ptal se v úterý v parlamentu šéf opozice Jair Lapid. Další kritik nové normy, poslanec Eli Avidar, zákon označil za "útok na izraelské občany". "Když zákon projde, nikdo už nás nebude moci nazývat jedinou demokracií na Blízkém východě, staneme se diktaturou," řekl Avidar.

K Netanjahuově rezidenci v Jeruzalémě míří každý víkend tisíce lidí demonstrovat za premiérovu demisi. Mezi účastníky bývá mnoho mladých Izraelců, kteří přicházejí kvůli protikoronavirovým opatřením o práci. Netanjahu je také prvním izraelským premiérem souzeným za výkon funkce. Obžalován je ve třech kauzách z korupce, podvodu a zneužití důvěry; veškerá obvinění odmítá a označuje je za hon na čarodějnice.

Podle nových pravidel se bude před Netanjahuovou rezidencí moci sejít maximálně dva tisíce lidí, a to ve sto dvacetičlenných skupinkách, spočítal podle velikosti náměstí deník The Times of Israel. To je podle něj mnohem méně než 10.000 až 20.000 lidí, kteří tam chodili demonstrovat v některé dny dosud.

Izraelská vláda od minulého pátku zavedla celostátní karanténu kvůli vysokým denním přírůstkům nákaz koronavirem. Mimo jiné se zavřely obchody, které neprodávají nezbytné zboží, a restaurace smějí prodávat jen s donáškovou službou domů. V úterý Netanjahu uvedl, že opatření budou trvat nejméně měsíc. "Máme více než 800 vážně nemocných pacientů a počty mrtvých také rostou," řekl premiér.

V Izraeli, který má asi devět milionů obyvatel, se dosud potvrdilo na 237.000 nákaz koronavirem SARS-CoV-2, z toho 1528 lidí v souvislosti s nákazou zemřelo. První karanténní opatření zavedla vláda koncem března a uvolnila je v květnu, když se počet nových případů výrazně snížil. V posledních týdnech však denně přibývá několik tisíc nákaz, zatímco na jaře to byly maximálně stovky.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Írán i Rusko se ohradily proti obvinění ze zásahu do voleb v USA

22.10.2020 14:29 Írán i Rusko popřely americké obvinění, že se snaží zasáhnout do amerických voleb. Írán si dnes…

Krize ve východním Středomoří trvá. Turecko prodlouží spornou misi…

22.10.2020 07:40 Turecko prodlouží současnou misi svých průzkumných plavidel, která k nevoli Řecka a EU hledají nová…

Izrael a Spojené arabské Emiráty uzavřely dohodu o bezvízovém styku

20.10.2020 13:44 Izrael a Spojené arabské emiráty se dohodly na bezvízovém styku. Oznámil to izraelský premiér…

Významný palestinský politik Irikát bojuje s covidem, jeho stav je kritický

19.10.2020 09:15 Stav palestinského politika Saíba Irikáta hospitalizovaného kvůli covidu-19 v Izraeli se zhoršil a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama