Izraelský prezident Rivlin dokončil povolební konzultace, patová situace trvá

Izraelský prezident Reuven Rivlin dnes dokončil konzultace se zástupci politických stran, které se dostaly minulý týden ve volbách do parlamentu. Na večer podle médií svolal prezident společné setkání s vůdci nejsilnějších parlamentních formací - s dosluhujícím premiérem Benjaminem Netanjahuem, který vede stranu Likud, a Bennym Gancem, který stojí v čele uskupení Modrá a bílá. Ani jeden z nich nedokázal zatím získat dostatek spojenců pro sestavení většinové koaliční vlády.

Přidejte svůj názor

Reuven Rivlin
doporučujeme

Rivlin vyslechl názory stranických zástupců o tom, koho podpoří na post předsedy vlády. Prezident má do středy kandidáta vybrat a pověřit jej sestavením stabilní vlády. V neděli se vyslovil pro vládu národní jednoty Likudu a Modré a bílé. Ve 120členném parlamentu by měla 64 mandátů.

Rivin svůj názor opřel o tvrzení, že většina Izraelců si nepřeje třetí volby, které by se musely konat v případě, že by koaliční jednání znovu selhala, jako tomu bylo po volbách dubnových.

Gancova formace sice nynější volby vyhrála s 33 mandáty, po koaličních vyjednáváních má ale zajištěnu podporu jen 54 zákonodárců. V neděli jeho centristickému uskupení projevila přízeň Sjednocená arabská kandidátka, která získala 13 mandátů, k podpoře se ale nakonec přihlásila jen část jejích zvolených poslanců. Netanjahuův Likud skončil ve volbách druhý s 31 křesly a po prvních jednáních má jistých 55 mandátů.

Likud ani Modrá a bílá nesestaví koalici bez pomoci někdejšího ministra obrany Avigdora Liebermana, jehož strana Izrael je náš domov má osm mandátů. Lieberman se zatím nevyslovil k tomu, koho podpoří.

Netanjahu i Ganc podle izraelských médií Rivlinovo pozvání na večer přijali. Netanjahu uvedl, že je pro vládu národní jednoty, Ganc zůstává zdrženlivý a dává najevo, že chce vládu, v níž Netanjahu nebude.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Expedici Tatra kolem světa zadržela íránská policie

06.06.2020 15:33 Členy expedice Tatra kolem světa 2 zadržela íránská policie. S odkazem na vedoucího expedice Marka…

USA prvně od květnového příměří v Afghánistánu útočily na Tálibán

05.06.2020 18:06 Spojené státy provedly první letecký úder proti afghánskému povstaleckému hnutí Tálibán od…

V Izraeli výrazně roste denní počet nakažených koronavirem

05.06.2020 17:55 V Izraeli v posledním týdnu výrazně vzrostl počet nově nakažených koronavirem, za uplynulý den…

K úternímu smrtícímu útoku v Kábulu se přihlásil Islámský stát

04.06.2020 19:40 K úternímu bombovému útoku v mešitě v afghánském hlavním městě Kábulu se dnes přihlásila…

Související:

Právě se děje

Další zprávy