Izraelský prezident Rivlin pozval do Jeruzaléma hlavu SAE

Izraelský prezident Reuven Rivlin dnes pozval do Jeruzaléma prezidenta Spojených arabských emirátů, šajcha Chalífu bin Zajda Nahajána, informuje agentura Reuters. Pozvání přichází poté, co se obě země minulý týden dohodly na navázání diplomatických vztahů a židovský stát oznámil, že dočasně upouští od plánů na anexi okupovaných částí Západního břehu Jordánu.

Reuven Rivlin
doporučujeme

Poradce a zeť amerického prezidenta Jared Kushner dnes v této souvislosti uvedl, že USA nebudou "po nějakou dobu" anexi podporovat a zaměří se více na podporu míru na Blízkém východě.

Rivlinovo pozvání odsoudila Organizace pro osvobození Palestiny, která uvedla, že "odmítá jakoukoli návštěvu představitele arabské země v Jeruzalémě na základě dohody o normalizaci vztahů". Návštěva vysokého představitele arabského světa je vzhledem k spornému statusu Jeruzaléma delikátní, upozorňuje Reuters. Izrael považuje celé město za svou metropoli, Palestinci ale chtějí, aby se jeho východní část stala hlavním městem budoucího palestinského státu.

Navázání formálních diplomatických vztahů na základě dohody zprostředkované Spojenými státy oznámili představitelé Izraele a SAE ve čtvrtek. Zprávu uvítala řada institucí a států, protože z arabských zemí udržovaly oficiální diplomatické styky s Izraelem dosud jen Egypt a Jordánsko. Pozitivní ohlasy přišly ze strany Spojených států, Evropské unie či generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese. Z arabských zemí podpořily navázání styků například Egypt, Omán a Bahrajn. Ostře je naopak odsoudili palestinský prezident Mahmúd Abbás a představitelé Íránu, Turecka i radikálního palestinského hnutí Hamás.

Pokud jde o připojení okupovaných území na Západním břehu Jordánu, Izrael podle Kushnera potvrdil, že bez amerického souhlasu plán neuskuteční. "Tento souhlas neplánujeme nyní nějaký čas dát," řekl Kushner reportérům Reuters. "V tuto chvíli se musíme soustředit na uvedení nového mírového ujednání do praxe," vysvětlil prezidentův poradce.

O anexi částí Západního břehu Jordánu se původně hovořilo v souvislosti s kontroverzním plánem amerického prezidenta Donalda Trumpa. Tato iniciativa, která se setkala s ostrou mezinárodní kritikou, počítala s tím, že by zhruba 30 procent Západního břehu Jordánu připadlo Izraeli, zatímco Palestinci by měli na zbytku tohoto území autonomii. Minulý týden ale izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že izraelské plány na anexi Západního břehu jsou zatím pozastavené.

V neděli se Izraeli a Spojeným arabským emirátům podle agentury AP podařilo navázat telefonické spojení. Podle serveru BBC spolu po telefonu hovořili ministři zahraničí obou zemí, při hovoru si podle prohlášení "vyměnili pozdravy po uzavření převratné mírové dohody". V SAE jsou nyní volně přístupné i izraelské zpravodajské weby, které úřady dříve blokovaly. Oba kroky AP označila za první konkrétní projev avizovaného navázání vztahů.

Spojené arabské emiráty, které jsou bohaté na ropu a mají velké ambice v oblasti technologií a vesmírného výzkumu, budou moci po navázání vztahů s Izraelem obchodovat. Izraelci mezitím získají přístup k Dubaji a Abú Zabí, tedy městům, která přitahují talenty a investice.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Palestinci budou volit parlament a prezidenta do půl roku. Hamás a Fatah…

24.09.2020 15:36 Palestinské strany Hamás a Fatah se dohodly, že se na palestinských územích budou konat volby do…

Izraelská vláda schválila zostření karantény. Jsme na okraji propasti,…

24.09.2020 12:21 Aktualizováno Izraelská vláda dnes po mnohahodinovém jednání schválila zostření podmínek celostátní karantény,…

Raab: Londýn chce vyřešit dluh vůči Íránu ze 70. let

23.09.2020 10:10 Británie s Íránem stále vyjednává o zaplacení dluhu za nedodanou zbrojní zakázku ze 70. let. Řekl…

Saúdská Arábie rozvolňuje pravidla pro poutě do Mekky

23.09.2020 07:51 Obyvatelům Saúdské Arábie bude od 4. října opět umožněno vykonávat umru, muslimskou malou pouť do…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama