Izraelský soud poslal do vězení šajcha, pronesl skandální výroky při pohřbu

Soud v izraelské Haifě dnes poslal na 28 měsíců do vězení někdejšího vůdce jedné ze sekcí arabské politické strany Islámské hnutí. Šajch Ráad Saláh se podle soudu provinil podněcováním k terorismu.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Izrael, ilustrační foto
doporučujeme

Saláh verdikt označil za politické pronásledování. Vyslovuje podle svých slov jenom názory založené na koránu. Jeho právník řekl, že Saláh nemá v úmyslu se proti rozsudku odvolat.

Předmětem procesu byly Saláhovy výroky při pohřbu útočníků, kteří v roce 2017 zabili u Chrámové hory v Jeruzalémě dva izraelské policisty. Útočníci byli z arabského města Umm al-Fahm, kde Saláh v minulosti působil jako starosta. O jeho vině soud rozhodl už loni v listopadu, dnes stanovil výši trestu.

"V tuto chvíli musíme stát při sobě jako jeden dům, jedna rodina. Opouštíme své mučedníky a přejeme si, aby se připojili k prorokům, věřícím a dalším mučedníkům. Modleme se, aby bůh zhodnotil jejich cenu v nebeském ráji," prohlásil Saláh při pohřbu útočníků v roce 2017. Dnes ho přišlo k soudní budově podpořit mnoho jeho stoupenců.

Saláh je znám provokativními výroky i při jiných příležitostech. Na jednom shromáždění v arabském městě v Izraeli se obrátil k přítomným dětem a prohlásil: "Rádi se pro vás necháme uvěznit. Ve váš prospěch budeme s radostí útočit a ohrožovat. Pro vás rádi zemřeme jako mučedníci."

Islámské hnutí je v Izraeli politickou stranou a k jeho členům patří zejména tamní Arabové. Saláh vedl jeho severní odnož, již ale izraelské úřady před pěti lety zakázaly kvůli jejímu napojení na palestinskou radikální skupinu Hamás a také na Muslimské bratrstvo, jež je v mnoha arabských zemích zakázané.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Izrael udeřil proti Islámskému džihádu v Sýrii a Pásmu Gazy

24.02.2020 21:40 Aktualizováno Izrael v noci na dnešek podnikl nálety proti radikální palestinské skupině Islámský džihád v Sýrii…

V Íránu zemřelo na nový koronavirus 50 lidí, píše agentura. Nákaza…

24.02.2020 13:58 Aktualizováno Počet obětí nového typu koronaviru v íránském městě Kom vzrostl ze 12 na 50, informovala dnes…

Covid-19 se dál šíří na Blízkém východě. Kuvajt, Irák a Bahrajn oznámily…

24.02.2020 13:38 Aktualizováno První případy nákazy novým koronavirem dnes oznámily Kuvajt, Bahrajn a Irák. V Kuvajtu jsou…

Papež oponuje Trumpovi. Varoval před "nespravedlivým řešením" mezi…

23.02.2020 16:09 Papež František dnes varoval před "nespravedlivými" řešeními zaměřenými na ukončení konfliktu mezi…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama