Izraelským prezidentem bude Herzog, nahradí Rivlina

Izraelský parlament zvolil na příštích sedm let do čela státu labouristu Jicchaka Herzoga. Nahradí Reuvena Rivlina, který je prezidentem od července 2014. Šedesátiletý Herzog je synem někdejšího prezidenta Chaima Herzoga a v minulosti vedl Stranu práce. Bude jedenáctým prezidentem státu a Rivlina by měl vystřídat v červenci.

Eurozpravy.cz

Herzogovi ke zvolení pogratuloval mimo jiné český prezident Miloš Zeman. Zároveň jej pozval do České republiky.

V parlamentu dalo Herzogovi hlas 87 poslanců. Jeho soupeřkou byla Miriam Perecová, kterou volilo 26 zákonodárců.

Agentura AP napsala, že Herzogovo vítězství se očekávalo vzhledem k jeho zkušenostem v politice a rodinnému zázemí. Jeho otec byl šestým prezidentem země a předtím působil jako izraelský velvyslanec při OSN a v USA. Herzogův dědeček byl prvním aškenázským vrchním rabínem nejprve v britské mandátní Palestině a pak v Izraeli. Jicchak Herzog působil také tři roky v čele Židovské agentury, která coby nevládní organizace spolupracuje s vládou v imigračních otázkách.

V Izraeli je prezident spíše ceremoniální funkcí, jejíž držitel má být hlavně morálním vůdcem a garantem jednoty, napsala AP. Do prezidentových pravomocí patří pověřovat po volbách vybraného politika sestavením vlády a udělovat milosti.

Herzog po zvolení řekl, že chce "vybudovat mosty" mezi izraelskou společností a židovskou diasporou, bojovat proti "antisemitismu a nenávisti vůči Izraeli a chránit základy demokracie". "Přijímám tu velkou odpovědnost, kterou jste mi svěřili. Přijímám čest sloužit celé izraelské veřejnosti," řekl.

Perecová mu pogratulovala a řekla, že rozhodnutí parlamentu je "čestná volba". "Jeho úspěch je mým úspěchem a úspěchem celé země," řekla sedmašedesátiletá žena, jejíž dva synové zemřeli při službě v armádě.

O prezidentovi se rozhodovalo v době, kdy Izrael stále nemá po březnových volbách novou vládu. Sestavuje ji Jair Lapid, který musí výsledek oznámit do dnešní půlnoci.

Současný premiér Benjamin Netanjahu měl příležitost kabinet sestavit jako první, ale neuspěl. Herzogovi už ke zvolení poblahopřál. "Přeji mu jménem izraelských občanů štěstí. Děkuji Miriam Perecové za čestnou kandidaturu," sdělil.

Herzog s Netanjahuem dnes předstoupil společně před novináře. V roce 2015 byli soupeři v předčasných parlamentních volbách. Dnes Herzog řekl, že je připraven "spolupracovat s jakoukoli vládou a jakýmkoli premiérem". Netanjahu na to k pobavení přítomných řekl: "Tohle teď nechme stranou."

Ke zvolení Herzogovi poblahopřála řada evropských politiků včetně českého prezidenta Miloše Zemana. Ten v gratulačním dopisu poukázal na blízké vztahy mezi Českem a Izraelem a pozval nově zvoleného prezidenta do Prahy. "Vztahy mezi našimi zeměmi byly vždy výjimečné a osobně se velmi těším na naši spolupráci, během které, jak pevně věřím, budeme i nadále rozvíjet vysokou úroveň přátelství nejen mezi našimi zeměmi, ale také mezi našimi občany," napsal Zeman. "Bude mi potěšením přivítat Vás na Pražském hradě. Věřím, že společně nalezneme mnoho témat k rozhovoru," doplnil.

Litevský prezident Gitanas Nauséda na twitteru uvedl, že Herzogovi přeje úspěch a odvahu při usilování o mír a prosperitu na Blízkém východě a těší se na pokračování přátelských vztahů mezi Izraelem a Litvou. Lotyšský prezident Egils Levits na twitteru Herzogovi rovněž gratuloval s tím, že se těší na oslavy 30. výročí navázání vzájemných vztahů obou zemí, které se uskuteční příští rok.

Témata: EZ

Izrael odsoudil zvolení Raísího v Íránu

20.06.2021 12:49 Izraelský premiér Naftali Bennet dnes odsoudil zvolení ultrakonzervativce Ebráhíma Raísího íránským…

Raísímu gratulovali Putin či Erdogan, Izrael ho odsoudil

19.06.2021 21:41 Prezidenti Ruska či Turecka dnes gratulovali ultrakonzervativnímu soudci Ebráhímu Raísímu k…

Prezidentské volby v Íránu vyhrál Raísí

19.06.2021 11:17 Aktualizováno Vítězem pátečních prezidentských voleb v Íránu se podle očekávání stal ultrakonzervativní soudce…

Biden a Erdogan se neshodli na zařazení ruského systému S-400 do armády…

17.06.2021 21:38 Americký prezident Joe Biden a jeho turecký protějšek Recep Tayyip Erdogan nenašli řešení…

Izrael naočkoval nadpoloviční většinu obyvatel, zrušil roušky

15.06.2021 10:18 Izrael zrušil jedno z posledních významných omezení v souvislosti s šířením koronaviru - obyvatelé…

Turecko útočilo opět na kurdské radikály u uprchlického tábora v Iráku

11.06.2021 18:51 Turecká armáda podruhé za předchozí týden útočila asi 180 kilometrů od tureckých hranic v iráckém…

Ankara podle opozičního serveru loni zasahovala do voleb hlavy Severního…

11.06.2021 17:29 Turecko se loni snažilo ovlivnit volby prezidenta Severního Kypru, a to i tak, že členové turecké…

Nová éra Izraele? Netanjahu nezmizí, bude bojovat, míní konzultant

11.06.2021 17:25 NÁZOR - Zdá se, že přichází nový úsvit v izraelské politice. S touto myšlenkou vystoupil vlivný…

Tálibán chce, aby se z Afghánistánu stáhli i turečtí vojáci

11.06.2021 07:03 Spolu s americkou armádou by z Afghánistánu mělo stáhnout své vojáky rovněž Turecko, řekl agentuře…

Islámský stát na Sinajském poloostrově unesl nejméně pět Egypťanů

08.06.2021 16:11 Nejméně pět Egypťanů unesli dnes na severu Sinajského poloostrova radikálové z teroristické skupiny…

Související:

Právě se děje