Jaderná dohoda dostává další trhliny. Írán chystá zákon o navýšení úrovně obohacování uranu

V íránském parlamentu dnes prošel v prvním čtením návrh zákona, který má zemi umožnit obohacovat uran na 20 procent a vypovědět další podmínky dohody o íránském jaderném programu z roku 2015. Zákon byl navržen krátce po zavraždění jaderného fyzika Mohsena Fachrízádeha, který podle Izraele vedl íránský vojenský jaderný program. Teherán páteční vraždu připisuje Izraeli.

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Dnešní schůzi parlamentu i následné hlasování přenášel živě státní rozhlas. Návrh musí projít ještě druhým čtením a zákon musí schválit nejvyšší duchovní.

Návrh také požaduje ukončení inspekcí Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) v íránských jaderných provozech. Írán má podle návrhu též vytvořit zásobu 120 kilogramů uranu obohaceného na 20 procent. Zákon dále dává evropským signatářům dohody z roku 2015 tři měsíce na to, aby zmírnili dopad sankcí na íránský ropný sektor. Írán nemůže kvůli obnovným americkým sankcím, které se týkají i finančnictví, obchodovat se svou ropou.

Mluvčí vlády a ministerstva zahraničí ale poukázali na to, že parlament nemá pravomoc rozhodovat o záležitostech týkajících se jaderného programu. Vládní mluvčí připomenul, že tyto otázky spadají pod národní bezpečnostní radu a "nikdo o tom nemůže rozhodovat odděleně". Radě předsedá prezident Hasan Rúhání, který se odpovídá duchovnímu vůdci státu. "Vláda se jasně vyjádřila, že nesouhlasí s tímto plánem, který nepovažuje za nezbytný ani užitečný," řekl mluvčí íránské diplomacie.

Parlament ovládají konzervativní poslanci, kteří už v minulosti požadovali, aby vláda v otázce jaderného programu zaujala rozhodnější stanovisko.

Teherán v roce 2015 podepsal se šesti státy dohodu, která umožnila zrušení mezinárodních protiíránských sankcí výměnou za zpomalení jaderného programu v Íránu. Některé státy včetně Izraele jsou přesvědčené, že Íránci usilují o jadernou zbraň, což Teherán popírá.

USA před dvěma lety jednostranně od dohody odstoupily a pak začal některé její body vypovídat také Írán.

Už nyní obohacuje uran na 4,5 procenta, zatímco dohoda mu dovolovala obohacovat jenom do 3,67 procenta. Navyšuje také nad stanovený limit zásoby obohaceného uranu a instaluje vysokokapacitní odstředivky.

Před uzavřením dohody se v íránských provozech uran obohacoval na 20 procent, k výrobě jaderné bomby je potřeba uran obohacený na 90 procent.

Fachrízádeh vedl sekci ministerstva obrany nazývanou odbor pro výzkum a inovace. Podle Izraele ale především řídil zbrojní jaderný program. Izraelci se domnívají, že pro Írán je ztráta tohoto odborníka těžko nahraditelná. V minulých letech bylo zabito několik jiných íránských expertů v jaderné technologii a také tyto vraždy Íránci spojovali s Izraelem.

Více než polovina Afghánců bude letos v zimě hladovět, varuje OSN

25.10.2021 12:03 Více než polovina obyvatel Afghánistánu, přibližně 22,8 milionu lidí, bude letos v zimě čelit…

O velvyslancích v Turecku by se mohlo rozhodnout už v pondělí

24.10.2021 18:30 Političtí rivalové tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana označili jeho sobotní oznámení, že…

Afghánistán má až 4 miliony narkomanů. Jak se jim žije pod vedením…

24.10.2021 12:04 Oholené hlavy, šaty visící na těle a pohled pronásledované zvěře. Pro toxikomany, které pod mostem…

Erdogan chce vyhostit deset velvyslanců

23.10.2021 16:30 Aktualizováno Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes řekl, že velvyslanci deseti zemí, které vyzvaly k…

Americká armáda oznámila, že v Sýrii zabila významného velitele Al-Káidy

23.10.2021 10:14 Americká armáda při pátečním útoku bezpilotního letounu zlikvidovala v Sýrii významného velitele…

V Damašku zaútočili radikálové, exploze zabila 14 lidí

20.10.2021 21:51 V centru Damašku dnes v ranní špičce exploze zcela zničila autobus syrské armády. Zemřelo 14 lidí a…

Tálibán odškodnil rodiny zemřelých sebevražedných atentátníků

20.10.2021 11:59 Afghánské islamistické hnutí Tálibán ocenilo sebevražedné atentátníky, kteří zahynuli ve válce…

USA nabídly Turecku za investice stroje F-16, řekl Erdogan

17.10.2021 16:17 Spojené státy nabídly Turecku prodej bojových letadel F-16 výměnou za investici do vývoje stíhaček…

Libanon po čtvrteční střelbě v Bejrútu držel smutek

15.10.2021 21:18 V Libanonu pozatýkali v souvislosti se čtvrteční střelbou v Bejrútu 19 lidí. Informovala o tom dnes…

Výbuch v šíitské mešitě v Afghánistánu má nejméně 32 obětí

15.10.2021 12:55 Aktualizováno Dnešní výbuchy v šíitské mešitě v jihoafghánském městě Kandahár si vyžádaly nejméně 32 mrtvých a 53…

Související:

Právě se děje

reklama