Jaderná dohoda dostává další trhliny. Írán chystá zákon o navýšení úrovně obohacování uranu

V íránském parlamentu dnes prošel v prvním čtením návrh zákona, který má zemi umožnit obohacovat uran na 20 procent a vypovědět další podmínky dohody o íránském jaderném programu z roku 2015. Zákon byl navržen krátce po zavraždění jaderného fyzika Mohsena Fachrízádeha, který podle Izraele vedl íránský vojenský jaderný program. Teherán páteční vraždu připisuje Izraeli.

Alí Chameneí, íránský ajatolláh
doporučujeme

Dnešní schůzi parlamentu i následné hlasování přenášel živě státní rozhlas. Návrh musí projít ještě druhým čtením a zákon musí schválit nejvyšší duchovní.

Návrh také požaduje ukončení inspekcí Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) v íránských jaderných provozech. Írán má podle návrhu též vytvořit zásobu 120 kilogramů uranu obohaceného na 20 procent. Zákon dále dává evropským signatářům dohody z roku 2015 tři měsíce na to, aby zmírnili dopad sankcí na íránský ropný sektor. Írán nemůže kvůli obnovným americkým sankcím, které se týkají i finančnictví, obchodovat se svou ropou.

Mluvčí vlády a ministerstva zahraničí ale poukázali na to, že parlament nemá pravomoc rozhodovat o záležitostech týkajících se jaderného programu. Vládní mluvčí připomenul, že tyto otázky spadají pod národní bezpečnostní radu a "nikdo o tom nemůže rozhodovat odděleně". Radě předsedá prezident Hasan Rúhání, který se odpovídá duchovnímu vůdci státu. "Vláda se jasně vyjádřila, že nesouhlasí s tímto plánem, který nepovažuje za nezbytný ani užitečný," řekl mluvčí íránské diplomacie.

Parlament ovládají konzervativní poslanci, kteří už v minulosti požadovali, aby vláda v otázce jaderného programu zaujala rozhodnější stanovisko.

Teherán v roce 2015 podepsal se šesti státy dohodu, která umožnila zrušení mezinárodních protiíránských sankcí výměnou za zpomalení jaderného programu v Íránu. Některé státy včetně Izraele jsou přesvědčené, že Íránci usilují o jadernou zbraň, což Teherán popírá.

USA před dvěma lety jednostranně od dohody odstoupily a pak začal některé její body vypovídat také Írán.

Už nyní obohacuje uran na 4,5 procenta, zatímco dohoda mu dovolovala obohacovat jenom do 3,67 procenta. Navyšuje také nad stanovený limit zásoby obohaceného uranu a instaluje vysokokapacitní odstředivky.

Před uzavřením dohody se v íránských provozech uran obohacoval na 20 procent, k výrobě jaderné bomby je potřeba uran obohacený na 90 procent.

Fachrízádeh vedl sekci ministerstva obrany nazývanou odbor pro výzkum a inovace. Podle Izraele ale především řídil zbrojní jaderný program. Izraelci se domnívají, že pro Írán je ztráta tohoto odborníka těžko nahraditelná. V minulých letech bylo zabito několik jiných íránských expertů v jaderné technologii a také tyto vraždy Íránci spojovali s Izraelem.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Íránský prezident Rúhání uvítal konec vlády Donalda Trumpa

20.01.2021 08:56 Íránský prezident Hasan Rúhání uvítal konec americké administrativy prezidenta Donalda Trumpa.…

Exploze v syrské rafinerii. Média píší o "obřím požáru" tankerů

19.01.2021 20:50 Syrská civilní obrana se snaží uhasit velký požár, který zachvátil ropné tankery v rafinérii poblíž…

Na severu Afghánistánu padlo při útocích Tálibánu 20 vojáků

19.01.2021 12:54 Nejméně 20 vládních vojáků zemřelo v severoafghánské provincii Kunduz při nočních útocích bojovníků…

V Kábulu byly zastřeleny dvě soudkyně nejvyššího soudu

17.01.2021 08:40 V Kábulu byly dnes ráno zastřeleny dvě soudkyně, které pracovaly u afghánského nejvyššího soudu.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama