Nové nebezpečí pro svět. Vypoví Írán smlouvu o nešíření jaderných zbraní?

Írán pohrozil odstoupením od smlouvy o nešíření jaderných zbraní (NPT), pokud stížnost tří evropských zemí kvůli íránskému porušování mezinárodní jaderné dohody z roku 2015 bude řešit Rada bezpečnosti OSN. Podle agentury Reuters to dnes prohlásil íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf. Předtím dnes mluvčí jeho ministerstva uvedl, že Írán je stále otevřen jednáním o mezinárodní jaderné dohodě světových mocností s Teheránem.

Přidejte svůj názor 13 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

"Pokud budou Evropané pokračovat ve svém nevhodném chování nebo pošlou stížnost na Írán do Rady bezpečnosti, stáhneme se z (dohody) NPT," citovala dnes íránská tisková agentura IRNA Zarífa. NPT zavazuje jaderné mocnosti k nešíření jaderných zbraní a státy bez těchto zbraní se podpisem dokumentu zavázaly, že se vzdají snah o získání jaderného arzenálu.

Írán se k NPT z roku 1968 připojil v 70. letech. Poté, co USA odstoupily od mezinárodní jaderné dohody s Teheránem z roku 2015, se z íránských vysokých politických kruhů začaly ozývat hlasy, že by Teherán mohl odstoupit od NPT. Írán nicméně oficiálně tvrdí, že nechce získat jadernou zbraň a že jeho jaderný program má sloužit mírovému využití jaderných technologií.

Zaríf a před ním dnes mluvčí íránského ministerstva zahraničí Abbás Musáví reagovali na krok Francie, Británie a Německa, které minulý týden podaly na Teherán stížnost kvůli porušování jeho jaderných závazků. Cílem tohoto kroku je podle trojice evropských zemí záchrana dohody z roku 2015, od níž Spojené státy odstoupily v roce 2018, neboť podle prezidenta Donalda Trumpa byl dokument neúčinný. Írán reagoval tím, že postupně přestal dodržovat řadu závazků obsažených v dohodě.

"Teherán stále zůstává v dohodě...Stížnost evropských mocností na Írán ohledně porušování dohody je neopodstatněná," uvedl dnes mluvčí íránského ministerstva zahraničí. Dodal, že "dveře k jednání jsou stále otevřené". "To, zda bude Írán dále snižovat své jaderné závazky, bude záležet na ostatních stranách (dohody) a na tom, zda budou zajištěna práva Íránu z této dohody vyplývající," řekl Musáví.

Dohodu, v níž se Teherán zavázal, že omezí svůj jaderný program výměnou za zrušení sankcí, podepsalo v roce 2015 s Íránem šest světových mocností - Británie, Čína, Francie, Německo, Rusko a USA. Smyslem bylo zbrzdit íránský jaderný program a zamezit tak Teheránu ve vývoji jaderných zbraní, ale umožnit mu mírové využívání jaderných technologií.

V roce 2018 americký prezident Donald Trump označil dohodu za neúčinnou a oznámil, že Spojené státy od ní odstupují. USA poté obnovily vůči Teheránu sankce. Teherán pak postupně přestal plnit některé podmínky dohody a začátkem tohoto měsíce v reakci na zabití svého generála Kásema Solejmáního Američany oznámil, že se již nebude řídit stanovenými limity pro obohacování uranu.

Londýn, Paříž a Berlín podaly minulý týden v souladu s pravidly dohody stížnost na Írán ke společné komisi, v níž zasedají zástupci Íránu, Ruska, Číny, tří evropských mocností a EU. Pokud komise neshodu nevyřeší, postupuje záležitost Radě bezpečnosti OSN. Pokud by ani ta spor do 30 dní nevyřešila, vstoupí znovu v platnost sankce uvalené OSN na Írán, které dohoda původně uvolnila.

Loading...
Vstupte do diskuze (13)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Průlom v syrské krizi? Erdogan, Putin, Merkelová, Macron budou jednat o…

22.02.2020 18:42 Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes řekl, že 5. března bude o situaci v severosyrské…

Volby v Íránu: Zatím vedou konzervativci, reformátoři příliš neuspěli

22.02.2020 16:02 Aktualizováno V pátečních parlamentních volbách v Íránu byli úspěšní kandidáti spojení s revolučními gardami. S…

Egyptský soud osvobodil syny exprezidenta Mubaraka, čelili závažnému…

22.02.2020 12:02 Soud v Káhiře dnes osvobodil dva syny bývalého prezidenta Husního Mubaraka, kteří čelili obvinění z…

Covid-19 se stále šíří. Zamořené je jihokorejské město Tego, oběti viru…

21.02.2020 13:56 V Íránu dnes zemřeli další dva lidé nakažení novým typem koronaviru, nákaza tam má dohromady již…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama