Jaderná hrozba pro svět. Írán chce odstoupit od smlouvy NPT, byl podán návrh

V íránském parlamentu byl podán návrh na odstoupení země od smlouvy o nešíření jaderných zbraní (NPT). Informovala o tom dnes agentura Reuters s odkazem na íránské parlamentní zdroje. Podle agentury záměr souvisí s krizí íránsko-amerických vztahů. Írán se k NPT připojil v 70. letech.

Můžeme se ochránit proti radiaci?
doporučujeme

Ze zpráv z Íránu zatím není zřejmé, kdy by měl parlament o návrhu hlasovat. Reuters připomíná, že v otázce íránské jaderné politiky má - stejně jako v mnoha dalších věcech - poslední slovo nejvyšší duchovní ajatolláh Alí Chameneí.

Teherán pohrozil odstoupením od NPT už před týdnem. Vede ho k tomu spor o jadernou dohodu z roku 2015, již v roce 2018 vypověděly USA a obnovily americké protiíránské sankce. Írán začal postupně jednotlivé body dohody vypovídat také, ale po lednovém americkém útoku na íránského generála v Bagdádu ohlásil, že se dohodou přestává řídit.

Tři evropští signatáři pak využili ustanovení dohody, které umožňuje podat stížnost v situaci, kdy není plněna. Teherán následně 20. ledna oznámil, že pokud se tato stížnost bude řešit v Radě bezpečnosti OSN, odstoupí od NPT.

Důvodem ke sjednání dohody z roku 2015, označované zkratkou JCPOA, bylo zpomalit íránský jaderný program a zmírnit nebezpečí, že si Írán obstará jadernou zbraň. Za USA tehdy vyjednávala minulá administrativa, ta současná dohodu označila za neúčinnou a odstoupila od ní. Írán opakovaně ujišťuje, že o jadernou zbraň neusiluje.

Nyní ale obnovil obohacování uranu na vyšší hodnoty, než měl původně povoleno, a hrozí, že se v obohacování nijak nebude omezovat. Do roku 2015 uran obohacoval na 20 procent, pro zbrojní využití je potřeba uran obohacený na 90 procent.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Exploze v syrské rafinerii. Média píší o "obřím požáru" tankerů

19.01.2021 20:50 Syrská civilní obrana se snaží uhasit velký požár, který zachvátil ropné tankery v rafinérii poblíž…

Na severu Afghánistánu padlo při útocích Tálibánu 20 vojáků

19.01.2021 12:54 Nejméně 20 vládních vojáků zemřelo v severoafghánské provincii Kunduz při nočních útocích bojovníků…

V Kábulu byly zastřeleny dvě soudkyně nejvyššího soudu

17.01.2021 08:40 V Kábulu byly dnes ráno zastřeleny dvě soudkyně, které pracovaly u afghánského nejvyššího soudu.…

Věznice jsou ohnisky koronaviru, ale očkování v nich ale vázne, píše…

16.01.2021 10:38 Když Izrael začal v prosinci očkovat své obyvatele, ministerstvo zdravotnictví vyčlenilo dávky pro…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama