Jaká je budoucnost Afghánistánu? Bidena čeká těžká volba, naznačují analytici

NÁZOR - Dokážou Spojené státy pod prezidentem Joe Bidenem zodpovědně ukončit válku v Afghánistánu? Tuto otázku pokládají v komentáři pro server Washington Post analytici Mahida Afzalová a Michael O'Hanlon, kteří působí v think tanku Brookings Institution.

Zoufalý krok

Bílý dům má údajně novou vizi, jak se o konec války pokusit, jelikož loňské mírové rozhovory v Kataru mezi afghánskou vládou a Tálibánem uvázly na mrtvém bodě, konstatují autoři komentáře. Nastiňují, že Washington navrhuje mezinárodní summit za účasti představitelů vlády i povstalců, jehož prvotním cílem má být vznik prozatímní společné vlády, což by mělo získat čas pro další, komplexnější mírové rozhovory.

Dohoda by rovněž umožnila Spojeným státům a NATO v omezené míře zůstat v Afghánistánu o něco déle než do letošního května, jak stanovuje dohoda mezi Washingtonem a Tálibánem z loňského února, poukazují analytici. Obávají se však, že tento zoufalý diplomatický krok zřejmě rychlou dohodu nepřinese.

Ať dokáže Biden vytvořit na afghánského prezidenta Ašrafa Ghaního jakýkoliv tlak, třeba za pomoci hrozby rychlého odsunu zahraničních vojáků ze země, Tálibán pravděpodobně nepřistoupí na požadavek devadesátidenního omezení násilí, domnívají se Afzalová a O'Hanlon. Doplňují, že vedení Tálibánu zřejmě nebude souhlasit se smysluplným rozdělením moci, obzvláště za situace, kdy věří, že Američané jsou již na odchodu.

"Tudíž Biden bude pravděpodobně muset rozhodnout: Zůstáváme, nebo odcházíme?" píšou analytici. Sami se domnívají, že správné by bylo zůstat, protože pokračování této nejdelší války v amerických dějinách je sice komplikované, ale dopad odchodu z Afghánistánu by byl velmi zlý a zahrnoval by etnické čistky, masové zabíjení a fragmentaci země.

Při zvažování amerických možností by Biden nepochybně neměl zapomínat, že roční cena za stávající vojenskou přítomnost v rozsahu 2 500 amerických vojáků a celkem 9 000 vojáků NATO činí 10 miliard dolarů z peněz daňových poplatníků a 10-20 mrtvých Američanů, bude-li na ně Tálibán dál útočit, uvádějí O'Hanlon a Afzalová. Tato čísla by podle nich měl šéf Bílého domu poměřovat s odhady pravděpodobného vývoje po odchodu NATO.

Pokud odejdou američtí vojáci, odejdou i vojáci koaliční, zdůrazňují autoři komentáře. Poukazují, že jednotky NATO se spoléhají na Spojené státy v klíčových bojových, zpravodajských i velitelských aspektech.

Navíc i po stažení vojáků bude zřejmě pokračovat vojenská pomoc USA a NATO afghánským vládním silám, byť ve formě peněz a vybavení, jelikož nebude ochota zcela opustit spojence, po jehož boku NATO bojovalo 20 let, upozorňují analytici. Proto je podle nich zjevné, že afghánská vláda i Tálibán budou mít prostředky k dalším bojům, válka bude pokračovat a přelije se i do měst, která po dvě desetiletí zůstávala pod vládní kontrolou.

Mír není v dohledu

Afzalová a O'Hanlon neočekávají, že by došlo k rychlé mírové dohodě, jelikož vedení Tálibánu si bude jistější než kdy dříve, že čas hraje pro něj. "Ghaního vláda bude nadále věřit, že má z titulu ústavy páky a legitimitu, stejně jako mezinárodní diplomatické uznání a finanční podporu," píše autoři komentáře. Za klíčový pak považují ideologický rozpor, kdy Tálibán usiluje o islámský emirát, zatímco vláda o demokratickou správu.

Současná situace na bojišti již nyní nahrává Tálibánu, což se ještě umocní po odchodu Američanů a NATO, a to s děsivými humanitárními důsledky, podotýkají analytici. Obávají se, že poté, co některá města částečně, případně zcela ovládne Tálibán, hnutí se vypořádá s těmi, která považuje za kolaboranty s vládou, což poskytne značný impulz pro odpůrce Tálibánu, aby bránili obsazení dalších měst.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Většina Paštunů - největší afghánské etnické skupiny - nejsou tálibové a Tálibán nepodporují. Ale prakticky všichni tálibové jsou Paštuni," pokračují O'Hanlon a Afzalová. Konstatují, že nejjednodušší ochranou pro etnické Tádžiky, Uzbeky a Hazáry je tedy uchýlit se na sever za pohoří Hindúkuš a vyhnat odtamtud všechny Paštuny, což otevírá cestu k etnickým čistkám a obrovskému lidskému utrpení v celé zemi.

Výsledkem bude ohromná uprchlická vlna do sousedního Pákistánu, což přináší riziko destabilizace této důležité země s 220 miliony obyvatel, varují analytici. Myšlenka, že Pákistán by mohl podporovat režim Tálibánu v Afghánistánu jako v 90. letech, podle nich ignoruje skutečnost, že hnutí se vymklo z pákistánské kontroly a Pákistán má s povstalci v posledních dvou desetiletích vlastní problémy, tudíž nemá zájem na existenci výlučně Tálibánem spravovaného islámského emirátu na své západní hranici.  

Malá část Afghánistánu na severovýchodě by byla zřejmě nakloněná Západu, podobně jako irácký Kurdistán, a uvítala by nejen finanční, ale také vojenskou a zpravodajskou západní pomoc, domnívají se Afzalová a O'Hanlon. Obávají se, že mezitím by rostl problém s terorismem, protože za situace, kdy bude Tálibán ovládat většinu jihovýchodu země, bude ještě méně ochoten rozejít se s al-Káidou než dnes. "Postupem času se tak stávající tragický počet obětí afghánské války, který jde do desetitisíců ročně, zajisté znásobí," domnívají se analytici.   

Související

Více souvisejících

Afghanistán USA (Spojené státy americké) Joe Biden Tálibán

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

Pekarová Adamová se poprvé vyjádřila k potvrzení trestu pro Feriho

Nejvyšší vedení TOP 09 prolomilo mlčení po pondělním potvrzení trestu pro exposlance Dominika Feriho, který byl členem strany. Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová označila jeho jednání, za které byl odsouzen, za neakceptovatelné. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy