Jako španělská chřipka? Expert varuje před šíření koronaviru na Blízkém východě

NÁZOR - Vypadalo to jako černá satira, ale naneštěstí nešlo o vtip, konstatuje Michael Rubin v komentáři pro server National Interest. Expert na Blízký východ z think tanku American Enterprise Institute takto popisuje situaci, kdy tajemník íránského ministra zdravotnictví Iradž Harírči vystoupil na tiskové konferenci, aby ujistil veřejnost, že vláda má epidemii koronaviru pod kontrolou, ale sám se silně potil a zjevně se necítil dobře.

Přidejte svůj názor 15 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Zapírat a zakrývat

Jak íránská vláda později přiznala, Harírči se skutečně nakazil koronavirem a skončil v karanténě, připomíná Rubin. Upozorňuje, že Írán má zatím největší počet obětí nemoci mimo Čínu, a to známe jen údaje, které tamní režim přiznává.

"Rozsáhlá epidemie v Íránu nemá jiný důvod než neschopnost a prodejnost (tamního) režimu," kritizuje odborník. Podotýká, že stejně jako v Číně se Írán snažil nejprve zapírat a zakrývat, což je automatická reakce tamního režimu, která se ostatně plně ukázala při nedávném sestřelu ukrajinského dopravního letadla.

Je ironií, že právě nekompetentnost íránského režimu šáha Pahlavího konfrontovaná s efektivitou náboženské charity po ničivém zemětřesení u Tabasu v roce 1978 přispěla k následné islámské revoluci, upozorňuje expert.

Aktuální obětí "prohnilosti a neprůhlednosti" teheránského režimu jsou Íránci, ale v delším časovém horizontu jí budou Iráčané, obává se Rubin. Vysvětluje, že washingtonští diplomaté se zaměřují na terorismus a podvratné aktivity Íránem kontrolovaných ší'itských milicí v Iráku, ale návštěva letišť v Bagdádu, Basře či Nadžafu nebo autobusového nádraží v Karbale odhalí průřez íránskou společnosti, protože Irák každoročně navštíví miliony íránských poutníků.   

Většinu iráckého rozpočtu sice tvoří příjmy z ropy, ale mnoho obyvatel země to nevidí, nastiňuje odborník. Připomíná, že irácký ropný průmysl patří k nejvíce automatizovaným sektorům v zemi, a tak je dopad náboženských poutí enormní, protože na přílivu poutníků z Íránu závisí restaurace, hotely a obchody.

"Írán je také irácký největší obchodní partner a íránští obchodníci jsou častou klientelou v iráckých čtyř a pětihvězdičkových hotelech, z nichž některé vznikly díky íránským investicím," pokračuje odborník. Dodává, že irácká vláda se snaží být v případě koronaviru proaktivní, ale krize nemohla přijít v horší chvíli, na pozadí politické krize, kdy země nemá potvrzeného premiéra.

Íránská chamtivost ohrožuje tisíce lidí

Spojené státy se sice zaměřují na Íránem podporované ší'itské milice v Iráku, ale především na jejich roli v uplatňování íránského vlivu v zemi, uvádí Rubin. Vysvětluje, že tyto milice však plní ještě další dynamický úkol a na pozadí ekonomické recese v Íránu, která postihla i tamní Revoluční gardy a jejich společnosti, se snaží využívat vlastních obchodních zájmů v Iráku a finančně podporovat své íránské patrony.     

To ve výsledku znamená, že je v maximálním zájmu Teheránu i iráckých skupin operujících ve jménu Íránu udržet hranici obou zemí otevřenou a íránské Revoluční gardy spolu se svými klienty již využívají své moci k ignorování a porušování pravidel a opatření irácké vlády, konstatuje expert. Připomíná, že Revolučními gardami provozované aerolinky Mahan například pokračují v letech do Iráku, ačkoliv tam v souvislosti s koronavirem platí zákaz přistávání íránských letadel.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Stejná korupce umožňuje pokračování letů z Číny, což podtrhuje, jak chamtivost a nekompetence íránského režimu ohrožuje celý region, tvrdí Rubin. Dodává, že problém prohlubuje íránská kultura nepotismu, jelikož Íránci využívají osobní kontakty k obcházejí proaktivních opatření.  

Iráckou a íránskou populaci v letech 1917 a 1918 zdecimovala španělská chřipka, připomíná odborník. Obává se, že prodejnost, zkorumpovanost a zapírání mohou nyní odsoudit ke stejnému osudu tisíce Íránců a Iráčanů.  

Loading...
Vstupte do diskuze (15)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Obávanou americkou zbraň nezískal ani Izrael. Politolog prozradil důvod

07.04.2020 00:01 NÁZOR – Izraeli se dostává velké vojenské pomoci od Spojených států, ať ve formě financí, či zbraní…

Sýrie propouští vězně pomalu, navzdory koronaviru

06.04.2020 19:50 Ochránci lidských práv upozorňují, že Sýrie propouští příliš pomalu trestance, kteří se mají dostat…

Covid-19: Írán má přes 60 tisíc nakažených, mrtvých 3739. Graduje spor s…

06.04.2020 13:44 V Íránu přibylo za den přes 130 nových úmrtí na covid-19. Země má podle dnešního údaje ministerstva…

Egypt kvůli koronaviru zakazuje slavnostní večeře při ramadánu

06.04.2020 07:31 Egyptské úřady kvůli epidemii koronaviru zakázaly lidem pořádat iftár, slavnostní večeře konané po…

Související:

Právě se děje

Další zprávy