Jako španělská chřipka? Expert varuje před šíření koronaviru na Blízkém východě

NÁZOR - Vypadalo to jako černá satira, ale naneštěstí nešlo o vtip, konstatuje Michael Rubin v komentáři pro server National Interest. Expert na Blízký východ z think tanku American Enterprise Institute takto popisuje situaci, kdy tajemník íránského ministra zdravotnictví Iradž Harírči vystoupil na tiskové konferenci, aby ujistil veřejnost, že vláda má epidemii koronaviru pod kontrolou, ale sám se silně potil a zjevně se necítil dobře.

Zapírat a zakrývat

Jak íránská vláda později přiznala, Harírči se skutečně nakazil koronavirem a skončil v karanténě, připomíná Rubin. Upozorňuje, že Írán má zatím největší počet obětí nemoci mimo Čínu, a to známe jen údaje, které tamní režim přiznává.

"Rozsáhlá epidemie v Íránu nemá jiný důvod než neschopnost a prodejnost (tamního) režimu," kritizuje odborník. Podotýká, že stejně jako v Číně se Írán snažil nejprve zapírat a zakrývat, což je automatická reakce tamního režimu, která se ostatně plně ukázala při nedávném sestřelu ukrajinského dopravního letadla.

Je ironií, že právě nekompetentnost íránského režimu šáha Pahlavího konfrontovaná s efektivitou náboženské charity po ničivém zemětřesení u Tabasu v roce 1978 přispěla k následné islámské revoluci, upozorňuje expert.

Aktuální obětí "prohnilosti a neprůhlednosti" teheránského režimu jsou Íránci, ale v delším časovém horizontu jí budou Iráčané, obává se Rubin. Vysvětluje, že washingtonští diplomaté se zaměřují na terorismus a podvratné aktivity Íránem kontrolovaných ší'itských milicí v Iráku, ale návštěva letišť v Bagdádu, Basře či Nadžafu nebo autobusového nádraží v Karbale odhalí průřez íránskou společnosti, protože Irák každoročně navštíví miliony íránských poutníků.   

Většinu iráckého rozpočtu sice tvoří příjmy z ropy, ale mnoho obyvatel země to nevidí, nastiňuje odborník. Připomíná, že irácký ropný průmysl patří k nejvíce automatizovaným sektorům v zemi, a tak je dopad náboženských poutí enormní, protože na přílivu poutníků z Íránu závisí restaurace, hotely a obchody.

"Írán je také irácký největší obchodní partner a íránští obchodníci jsou častou klientelou v iráckých čtyř a pětihvězdičkových hotelech, z nichž některé vznikly díky íránským investicím," pokračuje odborník. Dodává, že irácká vláda se snaží být v případě koronaviru proaktivní, ale krize nemohla přijít v horší chvíli, na pozadí politické krize, kdy země nemá potvrzeného premiéra.

Íránská chamtivost ohrožuje tisíce lidí

Spojené státy se sice zaměřují na Íránem podporované ší'itské milice v Iráku, ale především na jejich roli v uplatňování íránského vlivu v zemi, uvádí Rubin. Vysvětluje, že tyto milice však plní ještě další dynamický úkol a na pozadí ekonomické recese v Íránu, která postihla i tamní Revoluční gardy a jejich společnosti, se snaží využívat vlastních obchodních zájmů v Iráku a finančně podporovat své íránské patrony.     

To ve výsledku znamená, že je v maximálním zájmu Teheránu i iráckých skupin operujících ve jménu Íránu udržet hranici obou zemí otevřenou a íránské Revoluční gardy spolu se svými klienty již využívají své moci k ignorování a porušování pravidel a opatření irácké vlády, konstatuje expert. Připomíná, že Revolučními gardami provozované aerolinky Mahan například pokračují v letech do Iráku, ačkoliv tam v souvislosti s koronavirem platí zákaz přistávání íránských letadel.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Stejná korupce umožňuje pokračování letů z Číny, což podtrhuje, jak chamtivost a nekompetence íránského režimu ohrožuje celý region, tvrdí Rubin. Dodává, že problém prohlubuje íránská kultura nepotismu, jelikož Íránci využívají osobní kontakty k obcházejí proaktivních opatření.  

Iráckou a íránskou populaci v letech 1917 a 1918 zdecimovala španělská chřipka, připomíná odborník. Obává se, že prodejnost, zkorumpovanost a zapírání mohou nyní odsoudit ke stejnému osudu tisíce Íránců a Iráčanů.  

Související

Írán se připravuje na oslavy výročí islámské republiky.

Většina Íránců kritizujících současný režim by návrat před rok 1979 nechtěla, uvádí Horčička

Uplynulo 45 let od oficiálního zrušení monarchie v Íránu, čímž byla završena islámská revoluce vedená duchovním Rúholláhem Chomejním. Následný proces islamizace země postupoval velmi rychle a její ráz proměnil během několika málo let, uvádí Matouš Horčička v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Odborník na Blízký východ působící v Asociaci pro mezinárodní otázky v té souvislosti upozorňuje, že svržená vláda šáha Muhammada Rezy Pahlavího svou prozápadní a sekulární orientací neodrážela postoje velké části íránské společnosti, která byla tradičně a nábožensky laděná. Dále vysvětlil například to, proč uchopení moci Chomejním představovalo logické vyústění tehdejších událostí nebo jaké jsou nástroje, kterými z revoluce vzešlý systém udržuje v zemi dlouhá desetiletí status quo.

Více souvisejících

Írán Irák Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 31 minutami

Volby prezidenta RF 2024

Golos: Volby v Rusku byly největší podvod v dějinách země

Ruské nezávislé hnutí Golos (v překladu Hlas), které monitoruje dodržování práv voličů a volebních pravidel, označilo prezidentské volby v Rusku za "nejpodvodnější a nejzkorumpovanější v historii země." Jejich vítězem byl vyhlášen úřadující šéf Kremlu Vladimir Putin, který získal téměř 90 procent odevzdaných hlasů.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

včera

Z filmu Svědkové Putinovi.

Filmy o Putinově Rusku a jeho agresi u příležitosti prezidentských (ne)voleb

O víkendu v Rusku proběhly prezidentské volby, jejichž průběh by se pro Putinovu opozici dal přirovnat k boji s větrnými mlýny. Vladimir Putin prezidentské křeslo obsadí již popáté. Kdy jindy si tak připomenout sérii filmů, které dohromady tvoří portrét novodobého diktátora, jeho vlivu na Rusko a připomínají, jak lehce je moc zneužitelná. Většinu z titulů snadno naleznete na streamovacích platformách.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Princezna Kate půjde s pravdou ven, naznačují zdroje z Velké Británie

Brity znepokojuje, jak málo toho ví o zdravotním stavu oblíbené princezny Kate, která v úvodu roku podstoupila operační zákrok. Od té doby se neukázala na veřejnosti. Podle nejnovějších informací by se však manželka prince Williama výhledově mohla lidem ukázat.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy