Jatka v Iráku: Protesty nepolevují, počet mrtvých a zraněných děsivě roste

Nejméně 112 mrtvých si během necelého týdne vyžádaly nepokoje v Iráku. Vyplývá to z dnešních údajů iráckého ministerstva vnitra a agentury Reuters. Mezi zabitými je podle mluvčího i osm příslušníků pořádkových sil. Zranění utrpělo více 6130 demonstrantů a více než 1200 členů pořádkových sil. Demonstranti podle mluvčího vypálili 51 veřejných budov a osm ústředí politických stran.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Irák
doporučujeme

Mluvčí podle Reuters ujišťoval, že vládní síly nestřílejí přímo do demonstrantů během protestů a že úřady odsuzují veškeré útoky proti médiím. Několik redakcí totiž čelilo nájezdům neidentifikovaných ozbrojenců.

Mluvčí ministerstva vnitra před zveřejněním informací o dnešních obětech uvedl, že během necelého týdne si nepokoje v Iráku vyžádaly nejméně 104 mrtvých a zraněno bylo 6107 demonstrantů.

Dnešní potyčky v Bagdádu se odehrály v převážně šíitské čtvrti Sadr City. Agentura Reuters uvedla, že při nich bylo zabito nejméně osm lidí a dalších 25 bylo zraněno. Policie podporovaná armádou údajně k rozehnání davů na dvou různých místech čtvrti použila ostré náboje a slzný plyn.

zdroj: YouTube

Drtivá většina obětí pochází z řad demonstrantů. Protesty proti korupci a přetrvávajícím ekonomickým a sociálním problémům se odehrávají od úterka v Bagdádu a v několika regionech na jihu země, obývaných převážně šíity.

Premiér Ádil Abdal Mahdí v pátek označil požadavky demonstrantů za oprávněné. Demonstrace ale neustaly. Současné protesty jsou nejsilnější od začátku vlády Mahdího, který do premiérské funkce nastoupil před necelým rokem. Infrastruktura v zemi je po desetiletích ozbrojených konfliktů v troskách. V současnosti zažívá Irák vzácné období míru, podle mnoha občanů jej však vláda dostatečně nevyužívá k obnově země.

Mahdího vláda se v sobotu večer sešla k mimořádnému zasedání, na kterém přijala plán čítající 17 bodů, včetně dotovaného bydlení pro chudé, podpory v nezaměstnanosti, stipendií, vzdělávacích programů a mikropůjček pro nezaměstnanou mládež. Odškodněny by také měly být pozůstalí po obětech nepokojů, a to obdobně jako pozůstalí po zabitých příslušnících bezpečnostních sil. Podle vlády by také mělo být postaveno 100.000 bytů.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Arabsko-kurdská koalice zastavila boj proti IS, prioritu má válka s Turky

17.10.2019 16:53 Aktualizováno Arabsko-kurdská koalice SDF vzhledem k tureckým útokům na severu Sýrie zastavila své operace proti…

Erdogan pustí do EU miliony uprchlíků? Orbán pohrozil tvrdou reakcí

17.10.2019 16:32 Aktualizováno Maďarsko by bylo nuceno použít na svých jižních hranicích se Srbskem sílu, aby ochránilo Evropskou…

Turecko bombarduje Kurdy fosforem? Lidé mají po náletu těžké popáleniny

17.10.2019 16:17 Aktualizováno Turecká armáda se svými syrskými spojenci po těžkých středečních bojích postupuje v syrském…

Osud zajatých radikálů IS nejistý. Irák rázně odmítl návrh Francie

17.10.2019 15:56 Irák je ochoten přijmout ze Sýrie jenom irácké zajatce z teroristického Islámského státu (IS). Po…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama