Jedenáctý víkend protestů proti Netanjahuovi. Izraelci opět v ulicích, nesli růžovou ponorku

V Jeruzalémě se dnes konal další protest proti premiérovi Benjaminu Netanjahuovi. Podle serveru The Times of Israel přišlo několik tisíc lidí a dalších několik set se zúčastnilo protestu u Netanjahuova sídla v Caesareji. Podle deníku Haarec se demonstrovalo na desítkách míst v zemi. Premiérovi odpůrci protestují jedenáctý víkend za sebou a požadují Netanjahuovu rezignaci.

Benjamin Netanjahu
doporučujeme

Dnešní akce v Jeruzalémě nebyla povolená, ale policie byla v případě minulých víkendů spíš benevolentní.

Někteří účastníci jeruzalémského protestu dnes přišli v kostýmech, s izraelskými vlajkami a nesli také růžovou maketu ponorky, informuje list Haarec. Poukazovali tím na jednu z afér kolem premiéra, v níž několika jeho blízkým spolupracovníkům hrozí obvinění z korupce při nákupu ponorek pro armádu. Netanjahu sám je souzen ve třech korupčních kauzách.

Poslanec za levicově orientovanou stranu Merec Jair Golan je pravidelným účastníkem protestů a řekl, že na ně chodí, protože "Netanjahu korumpuje vše kolem sebe". "Máme bombastickou a nefunkční vládu. Nesešla se měsíc, možná se sejde zítra. Tak vláda nemůže pracovat za mimořádné situace. A to vše se děje z jediného důvodu: Máme zkorumpovaného premiéra, který korumpuje vše kolem sebe - svou stranu, pravici, celý izraelský stát," prohlásil Golan.

Netanjahuovi odpůrci se už od pátečního večera na demonstraci připravovali a snažili se v Jeruzalémě odvézt připravené policejní zátarasy. Třináct lidí policisté zatkli. Organizátoři demonstrace tvrdili, že chtěli bariéry odstranit, protože policie je jimi nutí vměstnat se do malého prostoru, což je v rozporu s pokyny týkajícími se koronaviru. Zadrženým hrozí obvinění z pokusu o krádež.

"Policie se snaží každý týden víc a víc omezit prostor na protest, což účastníkům neumožňuje plnit pokyny vyhlášené kvůli koronaviru. Na akce chodí hodně lidí," uvedli aktivisté ve vysvětlení ke svému počínání. Jejich představitelka, právnička Gaby Laskiová řekla, že lidé bariéry nechtěli použít k osobním účelům, což vyvrací obvinění z krádeže. Vyzvala policii, aby zadržené pustila.

Dnes večer překročil počet lidí, kteří v Izraeli zemřeli s covidem-19, tisíc, čímž se Izrael dostal světově mezi 50 nejpostiženějších států. Koronavirus izraelské úřady registrují u více než 128.000 lidí, přičemž přes 26.000 případů je aktivních; mrtvých je přesně 1007. Ve vážném stavu je 439 lidí a 128 je jich připojeno na ventilátory. V pondělí chce vláda nařídit uzávěru ve 30 nejpostiženějších lokalitách. Jde především o místa obývaná arabskou populací a ortodoxními židy, kde je situace nejhorší. Bude zakázáno vzdalovat se víc než 500 metrů od domova s výjimkou nezbytných nákupů. Opatření mají platit prozatím týden a o jejich případném prodloužení se rozhodne podle situace. Do neděle úřady vydají přesný seznam míst, kterých se bude uzávěra týkat.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kuvajt má nového vládce. Korunní princ Navaf Ahmad Džábir Sabah se stal…

30.09.2020 12:14 Korunní princ Navaf Ahmad Džábir Sabah dnes složil přísahu a stal se novým vládcem Kuvajtu poté, co…

Turecko slíbilo Ázerbájdžánu podporu, Macron kritizuje "bojechtivou"…

30.09.2020 11:22 Boje mezi arménskými a ázerbájdžánskými silami u sporné horské enklávy pokračují dnes čtvrtým dnem…

Izraelský parlament schválil zákon omezující demonstrace. Krok k diktatuře…

30.09.2020 08:22 Izraelští poslanci po mnohahodinové debatě dnes ráno schválili zákon, který dočasně zakazuje lidem…

Hlad ohrožuje statisíce syrských dětí. Matka tři týdny šetřila na jediné…

29.09.2020 13:55 Dalších 700.000 dětí v Sýrii je ohroženo hladem v důsledku špatné ekonomické situace o dopadů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama